Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Predstihla futbalistov. Kolektívom na Slovensku vládne vlajková loď

Cenu pre najlepší kolektív roka na Slovensku si prebral strieborný olympijský štvorkajak - zľava Erik Vlček, Denis Myšák, Tibor Linka a Juraj Tarr. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|Publikované 22. dec 2016 o 19:45

V ankete Športovec roka 2016 uspel medzi kolektívmi strieborný olympijský štvorkajak.

BRATISLAVA. Vlajková loď slovenskej rýchlostnej kanoistiky mala od svojho vzniku raketový nástup. Vlani už po niekoľkých tréningoch nemala konkurenciu doma ani vo svete.

Úlohu favoritov potvrdil štvorkajak aj tento rok. K titulom majstrov Európy pridala štvorica Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka striebornú medailu z olympiády v Riu de Janeiro.

V ankete Športovec roka 2016 sa štvorkajak stal najlepším kolektívom.

Vyhrali striebro

Do Ria odchádzali členovia posádky v ťažkej pozícii. Pred hrami vyhrali v priebehu roka tituly na svetovom i európskom šampionáte. Všetci čakali, že aj na olympiáde budú najrýchlejší. Medaila zaväzovala.

„Bolo to pre nás veľmi náročné nielen fyzicky, ale aj psychicky. Vedeli sme, že máme na to, aby sme dosiahli dobrý výsledok. Tlak pred olympiádou sa však stupňoval. Ale preteky v Riu sme napokon zvládli parádne,“ hovorí Erik Vlček.

Zo svojej tretej olympijskej medaily mal obrovskú radosť. „Ak to porovnám s predošlými medailami, z nich sme sa tak nedokázali tešiť ako z tohto striebra. Predtým sme išli na olympiádu s tým, že chceme zlato. Nič iné sme nebrali a vtedy sme ten boj o zlato prehrávali. Teraz sme vedeli, že Nemci by to museli veľmi výrazne pokaziť, aby sme ich dokázali predbehnúť. Čiže sme vyhrali striebro,“ približuje Vlček.

Skúsený kajakár verí, že mladšia dvojica v úspešnej lodi Denis Myšák a Tibor Linka ho v počte medailí predbehne.

Medaila ich omladila

Úspech štvorkajaka je veľkým prísľubom do budúcnosti. V jednom momente sa v posádke stretli dve generácie. Jedna sa blíži už k záveru bohatej kariéry - Vlček a Tarr. Druhá, nastupujúca, je plná síl – Myšák a Linka.

Ak to porovnám s predošlými medailami, z nich sme sa tak nedokázali tešiť ako z tohto striebra. Predtým sme išli na olympiádu s tým, že chceme zlato. Nič iné sme nebrali a vtedy sme ten boj o zlato prehrávali.


Erik Vlček, člen úspešného štvorkajaka

„Denis s Tiborom sú naozaj výnimoční. Denis je neuveriteľne všestranný a má dokonalú techniku. Tibor má brutálne parametre. Keď zaberie, hneď cítite, ako loď zrýchľuje. Táto olympiáda im dá do ďalšej kariéry veľa. Som si istý, že ešte o nich budeme počuť a dosiahnu mnoho úspechov,“ tvrdí Vlček.

Jeho dlhoročný partner z lode Juraj Tarr sa stal v Riu najstarším slovenským medailistom na letných hrách. Má už 37 rokov.

Vo svetovej špičke v rámci kategórie štvorkajakov je najstarším pretekárom.

„Medaila ma omladila. A už som povedal, že keď v Riu získam medailu, tak to potiahnem až po olympiádu v Tokiu. Dúfam, že mi zdravie vydrží,“ vravel Tarr.

Kolektív roka 2016:

1. štvorkajak (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka)

2. seniorská futbalová reprezentácia Slovenska

3. futbalisti Slovenska do 21 rokov

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.