Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Jubilejný 5. ročník WHIL štartuje šlágrom finalistov

TASR|8. sep 2006 o 13:19

Bratislava 8. septembra (TASR) Prvé malé jubileum slovensko-českej hádzanárskej interligy žien 5. ročník WHIL odštartuje v sobotu zostra súbojom oboch ...

Bratislava 8. septembra (TASR) Prvé malé jubileum slovensko-českej hádzanárskej interligy žien 5. ročník WHIL odštartuje v sobotu zostra súbojom oboch aktérov finálových sérií o slovenského majstra v posledných dvoch sezónach. Úradujúce šampiónky z Iuventy Michalovce privítajú úhlavné rivalky zo Slovana Duslo Šaľa.

Práve majstrovské zverenky trénera Dušana Daniša možno pasovať za najväčšie ašpirantky na celkové prvenstvo po základnej časti i obhajobu slovenského titulu. Káder najvýchodnejšieho účastníka súťaže sa cez leto opäť stabilizoval, pričom si zachoval ofenzívnu silu bezkonkurenčne najlepšieho spojkového radu v súťaži. Zo zemplínskej metropoly nakoniec neodišla ani držiteľka aktuálneho ocenenia pre najlepšiu hádzanárku pod Tatrami a najlepšia strelkyňa minulého vydania WHIL Alžbeta Tóthová a ani dirigentka michalovskej hry Petra Beňušková. Direktívy klubu neustúpili z predchádzajúcich pozícií a po zisku titulu je náš cieľ jasný obhajoba. Za najvážnejších konkurentov v našom úsilí považujem práve Šaľu a Banskú Bystricu v uvedenom poradí. Z českej strany nemožno podceniť Olomouc, ktorý bude podľa všetkého najsilnejším českým zástupcom, očakával tréner Iuventy Dušan Daniš a pokračoval: Cez leto nám nevyšli niektoré prestupy, napríklad ruskú pivotku Ponomarievovú sme museli poslať domov, lebo počas testov u nás zistila, že je tehotná. Veríme, že práve post pivota ešte posilníme a ku skúsenej Kalaninovej ešte niekoho získame, možno práve z Ruska.

Už úvodné kolo a najmä šláger pri Šírave pravdepodobne predznamená mnoho o rozložení síl. Šaľu na rozdiel od Michaloviec už pomaly tradične postihli ďalšie dva významné odchody do kádra nováčika druhej nemeckej bundesligy Sulzbach-Leidersbach prestúpila najvýraznejšia opora v uplynulej edícii interligy Martina Halásová a ostrieľaná krídelníčka Monika Flašková si vyskúša prvé zahraničné pôsobisko v druhej maďarskej lige v tíme z Derecske. Na druhej strane sa však vrátila po materskej dovolenke dcéra reprezentačného trénera Tomáša Kuťku Marcela už pod novým priezviskom Martanovičová. Naše ambície sú však opäť najvyššie chceme prinavrátiť titul do Šale, získať aj Slovenský pohár a v PVP sa prebojovať čo najďalej. Nebude to ale ľahké, hneď v sobotu budeme mať do činenia s mimoriadne kvalitným súperom, majstrom a navyše na jeho palubovke, predpovedala trénerka deväťnásobného slovenského šampióna Darina Braunová.

Jej predchodca zo šalianskej lavičky Štefan Kelemen však rovnako ako Braunová, či Daniš hovoril o finálovej účasti: Verím, že konečne prekročíme prah 3. miesta a dostaneme sa do série o majstrovský titul. Michalovce budú podľa všetkého najsilnejšie a my so Šaľou sa pobijeme o druhú priečku, všetky prognózy sa však veľmi rýchlo, už po odohratí niekoľkých kôl môžu veľmi rýchlo zmeniť. Bystričanky v príprave odohrali až 17 zápasov, pričom len tri so slovenskými tímami. Z Nemecka sa vrátila spojka Lucia Tobiášová a zo Šale sa im podarilo pod Urpín prilákať pivotku Petru Štetákovú, ktorá sa vracia po materskej dovolenke.

Hneď v prvom kole otestujú nováčika z Trenčína, ktorý by mal zastávať dôstojnejšiu úlohu ako vlani Bánovce. Najslabší účastník súťaže nezískal v 22 kolách ani jediný bod. Určite ich nenapodobíme, aj keď naším prvoradým cieľom je tiež záchrana. Cestu vidím najmä cez Partizánske, čo bude zaujímavé, lebo Slávia je tradičný klub, ktorý v elitnej kategórii ešte zatiaľ nechýbal, avizoval plány kouč trenčianskych noviciek Peter Sabadka.

Káder úspešnej slovenskej liahne talentov z Partizánskeho ani v tomto roku neobišlo veľké rabovanie a historicky prvý slovenský majster v samostatnej ére nastúpi s mladučkým kolektívom zloženým z dorasteniek. S najväčšou pravdepodobnosťou už v drese Slávie nenastúpi ani víťazka ankety Talent roka Petra Popluhárová, ktorá sa usiluje o zahraničné angažmán.

Za riekou Moravou titul obhajuje Veselí so slovenským trénerom Michalom Lukačínom, cez leto však jeho tím opustilo až osem hráčok a tak sa v honbe za českým zlatom očakáva predovšetkým ofenzíva Olomouca a Slavie Praha. Aj napriek omladeniu kádra a generačnej výmene chceme zabojovať o finále. Olomouc už tri roky stabilizuje svoje družstvo a z roka na rok sa zlepšuje a náročné to bude aj v dueloch so Slaviou. Hlavné však bude, aby sme našli vlastný štýl a vlastnú tvár, zdôraznil Lukačín. Nováčik z Kunovíc, ktorého sa funkcionársky ujal bývalý tréner československých vicemajsteriek sveta z roka 1986 Jiří Zerzáň, už v interlige pôsobil v jej začiatkoch.

Systém súťaže sa v porovnaní s vlaňajškom zmenil len minimálne. Po 22 kolách základnej časti, v rámci ktorej sa stretne každý s každým doma i vonku a z ktorej vzíde celkový víťaz WHIL, sa bude pokračovať play off o národné tituly. Jedinou korekciou v porovnaní s vlaňajškom je, že české semifinále sa bude hrať iba na dva víťazné duely, inak sa všetky ostatné série budú hrať na tri víťazné zápasy. Súťaž opustia najslabšie tímy z každej krajiny.

Program úvodného kola WHIL 2006/07:

sobota, 9. septembra: Slavia Praha - DHK Zora Olomouc (14.00), Casta Sokol Písek - HC Zlín (15), Sport Slokov Veselí - SHK ZFP Kunovice (17), ŠKP Štart Bratislava - Slávia Partizánske (17.30), ŠKP Banská Bystrica - HK Štart Trenčín (18), Iuventa Michalovce - Slovan Duslo Šaľa (18) Prehľad celkových víťazov WHIL: 2005/06: Iuventa Michalovce 2004/05: Iuventa Michalovce 2003/04: Slovan Duslo Šaľa 2002/03: Hypo Niederösterreich Viedeň Prehľad slovenských majstrov: 2005/06: Iuventa Michalovce 2004/05: Slovan Duslo Šala 2003/04: Slovan Duslo Šala 2002/03: ŠK Zekon PSJ Chemkostav Michalovce 2001/02: Slovan Duslo Šala 2000/01: Slovan Duslo Šala 1999/00: Slovan Duslo Šala 1998/99: HC SCP Banská Bystrica 1997/98: Slovan Duslo Šala 1996/97: Slovan Duslo Šala 1995/96: Slovan Duslo Šala 1994/95: Slovan Duslo Šala 1993/94: Jaspol Partizánske

Súvisiace články