Svetový pohár v biatlone 2018/2019 - Oslo, Nórsko

1.Johannes Thingnes BöNórsko32:15,6 min3 tr. okr.
4.Felix LeitnerRakúsko+ 22,1 s0 tr. okr.
5.Vetle Sjaastad ChristiansenNórsko+ 51,1 s2 tr. okr.
6.Lukas HoferTaliansko+ 57,1 s3 tr. okr.
52.Michal ŠimaSlovensko+ 5:52,5 min4 tr. okr.

OSLO. Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö zvíťazil v sobotňajších stíhacích pretekoch mužov na 12,5 kilometra v rámci posledného kola Svetového pohára v nórskom Osle.

Dvadsaťpäťročný J. T. Bö triumfoval po troch chybách na strelnici a najrýchlejšom bežeckom čase. Na druhom mieste skončil jeho starší brat Tarjei Bö, ktorý zaostal o 13,9 sekundy.

Tretí skončil Nemec Arnd Peiffer so stratou 18,2 sekundy na najúspešnejšieho.

Johannes Thingnes Bö prekonal rekord

Po prvej položke v ľahu bol na čele pretekov bezchybný J. T. Bö s náskokom takmer 48 sekúnd pred Talianom Hoferom.

Líder pretekov J. T. Bö na druhej streľbe dvakrát zaváhal. Na druhé miesto sa posunul jeho starší brat Tarjei Bö, ktorý zaostával o 16 sekúnd za mladším súrodencom.

Obaja bratia boli na tretej položke bezchybní, Johannes viedol o necelých 19 sekúnd pred Tarjeim. Napriek jednej chybe na poslednej položke sa J. T. Bö udržal na prvom mieste a bezpečne si išiel po ďalšie víťazstvo.

Sedemnásobný majster sveta Nór Johannes Thingnes Bö sa postavil už piaty raz na najvyšší stupienok v stíhacích pretekoch v aktuálnom ročníku.

Celkovo si na svoje konto pripísal už pätnásty triumf od začiatku sezóny 2018/2019 a prekonal tak rekord Francúza Martina Fourcada (2016/2017) a Švédky Magdaleny Forsbergovej (2000/2001).

Počas svojej kariéry sa na vrcholných pretekoch tešil už z 37 víťazstiev.

Michal Šima si pohoršil o jedno miesto

Trojnásobný olympijský medailista Johannes Thingnes Bö je už istým držiteľom veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári a získal aj malý glóbus za stíhacie preteky.

Najlepším biatlonistom sezóny sa stal premiérovo v kariére a ukončil tak kraľovanie francúzskej legendy Martina Fourcada.

Koniec sezóny mi doprial aj dobrý pocit z pretekov v šprinte a bola to celkom pozitívna bodka.

Michal Šima, slovenský biatlonista

Práve držiteľ veľkého glóbusu z ostatných siedmich rokov Martin Fourcade sa po neúspešnom účinkovaní na nedávnych majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde rozhodol predčasne ukončiť sezónu a v Osle neštartuje.

Na štart sa postavil aj slovenský reprezentant Michal Šima. Po 51. pozícii v piatkovom šprinte si v sobotu pohoršil, keď so štyrmi chybami na strelnici finišoval na 52. mieste.

"Bolo to poriadne veterné, ale viac fúkalo na trati ako na strelnici, kde sa to dalo vydržať. Od začiatku som sa necítil dobre, mal som tuhé nohy. Škoda toho posledného terču, mohol som si aj zlepšiť kariérne maximum, takže mám na čom pracovať," cituje Šimu agentúra TASR.

"Ak mám však pravdu povedať, nejaké výsledkové maximum a prelomenie 47. miesta som neriešil. Koniec sezóny mi však doprial aj dobrý pocit z pretekov v šprinte a bola to celkom pozitívna bodka. Môžem povedať, že mi dodala novú chuť do ďalších tréningov," dodal Slovák.

V nedeľu sezónu uzavrú preteky s hromadným štartom žien o 13.45 h a mužov o 16.30 h.