Jeho krajinu zdevastoval hurikán, on bežal na pomoc. André Deveaux je jediným Bahamčanom v histórii NHL

Oh My Hockey|2. sep 2021 o 14:32

Hokej je šport niekoľkých krajín. Reálne, kto má šancu povedať, že patrí medzi elitu? V modernej ére asi len Kanada, Rusko, USA, Švédsko a Fínsko. Futbal hrajú všade, no hokej - azda najpopulárnejší šport u nás - nemá popularitu zakorenenú tak hlboko vo svete.

Dôvod je jednoduchý. Na futbal potrebujete v podstate akýkoľvek povrch a loptu. Na hokej prírodné podmienky, výstroj, puk...

Hoci je hokej hrou niekoľkých národov, nájdu sa - ako všade - výnimky. A poriadne exotické. Vedeli ste, že sa do NHL dostali hráči narodení v Libanone, Juhoslávii či dokonca Nigérii?

Ich životné príbehy sú zaujímavé a radi by sme vám ich predstavili. V najnovšom seriáli na blogu Oh my Hockey sa pozrieme na "prisťahovalcov", hráčov pochádzajúcich z krajín, kde sa hokejové talenty často nerodia a ak rodia, nikdy nedostanú príležitosť svoj talent objaviť.

V prvom dieli sme vám predstavili rodáka z Libanonu, dnes pokračujeme ešte väčšou exotikou. Zoznámte sa s Bahamčanom André Deveauxom.

André Deveaux (Bahamy)

Začiatok septembra 2019. Karibik sa chystá na prírodnú katastrofu. Do tamojšej oblasti nezastaviteľne trieli hurikán Dorian, ktorý sa stane najsilnejším v modernej histórii krajiny.

Rýchlosť vetra dosahovala hodnoty nad 300 km/h. Prírodný živel zdevastoval krajinu, zdemoloval ľudské obydlia, neodolali mu ani veľké budovy. Hubert Minnis, premiér krajiny, vyhlásil, že to bol najhorší deň jeho života. Búrku oficiálne neprežili desiatky ľudí, médiá však tvrdili, že mohlo ísť až o tisíce obyvateľov Bahám.

Škody sa vyšplhali na niekoľko miliárd dolárov.

Krajina potrebovala neodkladnú pomoc. Prichádzali záchranári, hasiči, dobrovoľníci. A ruku k dielu neváhal priložiť ani André Deveaux. Nehľadiac na to, že je naturalizovaný Kanaďan a vyrástol na severe, s Bahamami je navždy spätý.

O Deveauxovi už viacerí z vás iste počuli - nielenže je prvým a jediným bahamským rodákom v histórii Národnej hokejovej ligy, no hrával aj v našich končinách. V sezóne 2016/17 odohral štyri zápasy za Spartu Praha, o rok neskôr hral v Dukle Trenčín.

V dni, keď sa pustil do opravy toho, čo príroda v jeho vlasti zničila, už mal po konci kariéry. Keď sa dopočul o škodách, čo napáchal besniaci hurikán, o mestách odtrhnutých od sveta, ľuďoch musiacich žiť bez vody, elektriny, ba dokonca strechy nad hlavou, pričom oplakávajú blízkych, nezostal v úzadí.

Deveaux ako hokejista nebol v Bahamách za hviezdu. Prišiel pomôcť, lebo súcitil, lebo ku krajine, kde sa narodil, má vzťah.

Ani duša "tvrďasa" nestačí

André Deveaux sa do NHL dostal s povesťou tvrdého hokejistu. V AHL neraz prekonal hranicu 200 trestných minút v jedinej sezóne a v prvom ročníku v NHL mu 21 duelov stačilo na to, aby sa do štatistík zapísal 75 trestnými minútami.

Bez ohľadu na počet bitiek na ľade boli každodenné pohľady na Bahamách silné aj na dušu tak tvrdého hráča ako Deveaux. Musel pomáhať nakladať mŕtve telá do kontajnerov. Utešoval smädiacich ľudí bez domova. Nespal, nesprchoval sa, permanentne bol s ďalšími dobrovoľníkmi vyťažený. Netiekla im voda.

Doma zanechal manželku v ôsmom mesiaci tehotenstva a štvorročného syna.

Jeho pomoc prišla spontánne. Chcel ísť, veď Bahamy pozná veľmi dobre. Z detstva si ich pamätá len matne, žil tam do troch rokov. Narodil sa otcovi Drexelovi, pôvodom Bahamčanovi, a mame Joanne, ktorá v tom čase slúžila v ostrovnej krajine ako lekárka.

Presťahovali sa, keď sa mamina práca na Bahamách skončila, no jeho rodičia sa krátko po odchode do Kanady rozišli a André bol vychovávaný s mladším bratom Matthewom. Na Bahamy chodieval pravidelne. Navštevoval otca, starých rodičov, nevlastných súrodencov či bratrancov a sesternice.

S Bahamami má spätých veľa spomienok - plávanie v oceáne, šoférovanie dedovho auta, hry v prírode.

Starý otec ho ovplyvnil i slovami: "V Kanade ťa čaká množstvo úžasných vecí. Verím, že ich bude veľa. Avšak vedz, že sa kedykoľvek budeš môcť vrátiť na Bahamy, pretože Bahamčania sa vždy zaujímajú jeden o druhého."

V duchu týchto slov si dnes už profesionálny hasič vypýtal povolenie a prihlásil sa ako dobrovoľník. Krátko pred hurikánom kontaktoval otca. Ani jeden z nich nečakal, že vetry výraznejšie poškodia tamojšiu oblasť, no otec mu len hodinu po spoločnom telefonáte napísal mail, že prišiel silný hurikán a mesto odstavili od vody. Odvtedy s ním stratil kontakt. Vyčíňanie búrky našťastie prežil.

Ľudia prišli o všetko. Situáciu opisovali ako peklo, niečo, čo v živote nezažili. Deveaux strávil na Bahamách desať dní, počas ktorých zažil kopu bolesti i vďačnosti.

Pomohol, lebo - ako vraví - cíti sa byť aj Kanaďanom, aj Bahamčanom.

Duša "tvrďasa" pri pohľade na bahamské utrpenie zmäkla...

(Príbeh pomoci André Deveauxa na Bahamách je obšírnejšie rozpísaný v článku od Sportsnetu)

Kultúra násilia

Deveaux teraz profesionálne pomáha iným. Jeho kariéra však nikdy nebola najčistejšou. Až sa o nej písalo ako o stelesnení hokejovej "kultúry násilia".

Bolo to vo Švédsku, kde hral v druhej najvyššej súťaži za Rögle BK v ročníku 2014/15. Počas play-off sa behom rozkorčuľovania rozbehol k chrbtom stojacemu Perovi Helmerssonovi a sekerou po členkoch ho "zoťal" ako strom.

Tí dvaja mali divoké play-off. Nebol to ich jediný stret, veď v zápase predtým sa nebezpečný súboj odohral v opačnom garde, keď Helmersson narazil Deveauxa zozadu hlavou na plexisklo. Bahamsko-kanadský legionár utrpel otras mozgu, ktorý v prípade ešte zohral dôležitú úlohu.

Na Deveauxa sa spustila vlna kritiky a on sa bránil. Skutok vykonal v rámci sebaobrany a pre vlastné bezpečie, hovoril. Krátko nato bol suspendovaný a opustil krajinu. Okrem suspendácie teda zostal nepotrestaný, čo sa nepáčilo médiám. Tie tvrdili, že bol jeho čin násilný a mal zaň pykať aj právne.

Mal otras mozgu, nemal ani nastúpiť na zápas, avšak on tvrdil, že je v poriadku. A prišiel incident. Bolo zjavné, že nastúpil z pomsty, hoci on dodáva, že "pri takomto type zranení nesmiete brať vážne všetko, čo športovec povie". Odvolával sa na to, že mu klub mohol prikázať, aby nehral. Povedal, že sa cíti zle, pretože ho nikto nepodporuje.

Neskôr s manželkou usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej otvorene hovoril o trvalých následkoch zranenia, ktoré mu spôsobil Helmersson.

Tak či onak, tento incident naveky poznačil Deveauxovo pôsobenie v Európe. Už z Ameriky mal povesť "zlého muža".

Prebil sa do NHL

Po drafte v roku 2002 (z ôsmeho kola a celkovej 182. pozície si ho vybrali Montreal Canadiens) a prechode medzi seniorov Deveaux prepol agresivitu na vyšší level. Medzi juniormi bol produktívny a nezbieral toľko trestov. To sa v AHL rýchlo zmenilo.

Tvrdí sa, že American Hockey League je drsná liga, v ktorej každý bojuje o jediný cieľ - dostať sa z nej preč a okúsiť NHL. Všetci to pritom robia iným spôsobom, každý využíva, v čom je najlepší.

Deveauxova produktivita zozačiatku utíchla. Preto sa z neho stal "zlý muž". Tých bolo na začiatku nultých rokov v americkom hokeji stále habadej, preto tušil, že to môže byť jeho cesta do NHL.

Po štyroch sezónach v nižších súťažiach sa preňho našlo miesto v najlepšej hokejovej lige sveta. Deveaux zažil 27. novembra 2008 debut v drese Toronta Maple Leafs a stal sa prvým rodákom z Bahám, ktorému sa podarilo dostať do súťaže najlepších hokejistov sveta. Doslova sa tam prebil päsťami.

Celkovo v NHL odohral za Maple Leafs a New York Rangers 31 zápasov so ziskom dvoch asistencií a 104 trestných minút. Oveľa pernejšie bolo jeho pôsobenie v AHL - 522 zápasov, 127 (102+116) bodov a 1429 trestných minút.

Jeho kariéra bola poznačená nejedným trestom. Napríklad za zákrok na hlavu Tomáša Fleischmanna bol v roku 2011 suspendovaný na tri duely.

Bahamám pomohol, hoci nie hokejom

Deveaux zažil zaujímavú cestu do NHL, kde si získal povesť bitkára. Bahamy mu v hokejovom progrese, pochopiteľne, nepomohli. Čo formovali bola jeho osobnosť.

Polovičný Bahamčan dal hokeju zbohom pred dvomi rokmi. Poslednú sezónu odohral v súťaži Allan Cup Hockey, potom sa dal na dráhu hasiča.

Kedysi súper, proti ktorému ste nechceli nastúpiť, neraz hrajúci za hranicou pravidiel, sa ako dobrovoľník bez nároku na hocičo podujal pomôcť ťažko skúšaným Bahamám po ničivom hurikáne.

A hoci je kontroverznou osobou, jedno mu zostane - Bahamám síce nepomôže hokejovo, keďže je to krajina, kde nemá hokejová tradícia vhodné podhubie na svoj rast, no pomohol inak. Opravoval, pomáhal, nosil, utešoval... Odmenou mu bol šťastný úsmev rodičov, čo konečne po niekoľkých dňoch dali svojim deťom - aj vďaka jeho pomoci - pohár vody.

Nachádzate sa tu: