Jari Kurri: Oilers čaká veľká budúcnosť

Oh My Hockey|20. máj 2020 o 09:14

NHL svojim fanúšikom pravidelne prináša sériu Q&A článkov, kde vystupujú najrôznejší hokejisti či legendy. Včera sa jej zúčastnil fínsky velikán Jari Kurri, známy ako dlhoročný blízky spoluhráč Wayna Gretzkyho.

Druhý najproduktívnejší Fín v NHL tvrdí, že si po drafte v roku 1980 myslel, že na NHL ešte nie je pripravení. "Olejári" si ho vybrali z 69. pozície. "Nemal som na konte veľa zápasov za národný tím, tak som si myslel, že nemám dosť skúseností," hovorí. "V tých dňoch sme nemali veľa informácií o NHL a o čom to celé je. Mali sme len pár hráčov, čo sa tam dostali, ale nebol som si istý, či som ja dostatočne dobrým hráčom, aby som sa tam dostal."

Pred letom z Helsiniek do Edmontonu si 60-ročný bývalý útočník myslel, že ho čaká dvojročná stáž v Amerike. Napokon sa z toho vykľula dlhočízna kariéra, v ktorej zlámal fínske rekordy. "Som šťastný, že som sa tak rozhodol. Zvyšok je história," mieni Kurri. "Hral som s Gretzkym a všetkými tými členmi Siene slávy a veľkými hokejovými hviezdami."

Kurri dnes pracuje a žije doma vo Fínsku. Tímom najbližšie k jeho srdcu je doteraz Edmonton. Strávil tam viac ako polovicu kariéry a v ich drese vyhral päť Stanley Cupov!

Pilne sledoval i poslednú sezónu, v ktorej Oilers vedení Leonom Draisaitlom a Connorom McDavidom smerovali do play-off: "Samozrejme, že som ich sledoval a musím povedať, že mali výborný rok s Connorom McDavidom ako ich lídrom a Leonom Draisaitlom, ktorý mal ďalší silný rok. V nasledujúcich rokoch budú silným mužstvom. Určite pred sebou majú svetlú budúcnosť."

Fenoménom posledných pätnástich rokov je bezpochyby ruský snajper Alexander Ovečkin. Dokonca sa uňho špekuluje, či zvládne prekonať rekord Wayna Gretzkyho o najviac gólov v histórii NHL. Gretzky ich má 894. Ovečkin na ôsmom mieste 706.

"Stále je pred ním dlhá cesta," myslí si Kurri, ktorý sám v NHL strelil 601 presných zásahov, čo z neho robí 20. najlepšieho strelca. "Môže to dokázať, ak zostane motivovaný, zdravý a tak ďalej. Je tým mužom, ktorý by to mohol zvládnuť: Nikto iný by to momentálne asi nedokázal. Budem veľmi prekvapený, keď sa to stane. Bude to skvelé pre hokej, ale uvidíme, musíme si počkať. Má pred sebou ešte dlhú cestu, ale čísla, ktoré rok čo rok dosahuje, sú úžasné. Je neuveriteľné, ako deň čo deň skóruje a súperi ho nedokážu zastaviť."

Kurri je momentálne generálnym manažérom Jokeritu Helsinki. V ich drese vlani nastupoval zadák Mikko Lehtonen. Najlepší obranca KHL sezóny 2019/20 podpísal zmluvu s Torontom Maple Leafs a chystá sa otvoriť zámorskú kapitolu svojho života.

"Dostávajú vzrušujúceho a motivovaného hráča," opisuje ho Kurri. "Je profesionálny, tvrdo trénuje a je sústredený. Buduje svoju kariéru veľmi opatrne, robí správne kroky v správny čas. Má dobrú strelu zápästím a je dobrý na modrej čiare a v ofenzívnej zóne. Skutočne vie dostať puk do brány."

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Jari Kurri: Oilers čaká veľká budúcnosť