Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Nekrológy zaberajú desať strán. Nedávno bolo pritom všetko v poriadku

Futbalisti Atalanta a Valencia na prázdnom štadióne. (Autor: SITA/AP)
SITA|16. mar 2020 o 13:07

Bergamo sa zmenilo na mesto duchov.

BRATISLAVA. Pri pohľade na stránky talianskeho denníka L'eco di Bergamo človek v ostatných dňoch nepotrebuje ďalšie slová, aby pochopil, čo sa deje.

Kým 9. marca venovali informáciám o úmrtiach spôsobených šíriacim sa koronavírusom 1,5 strany, o štyri dni neskôr zabrali nekrológy v novinách hrozivých desať strán.

Počty úmrtí v Taliansku, ktoré sa stalo epicentrom nákazy na európskom kontinente, stúpajú závratným tempom.

A práve Bergamo v regióne Lombardsko na severe Talianska je jedným z miest, ktoré sú najviac zasiahnuté pandémiou koronavírusu.

Z domu chodia len v nevyhnutných prípadoch

"Je to kruté, ale pravdivé. Žijeme v meste duchov," poznamenal pre nemeckú televíznu stanicu ZDF futbalista miestnej Atalanty Bergamo Robin Gosens, informoval o tom poľský portál Sportowe Fakty.

"Dom môžeme opustiť iba v nevyhnutných prípadoch. A ak sa náhodou niekam vyberieme, tak iba v maskách a ochranných rukaviciach," dodáva.

Podľa 25-ročného obrancu pritom ešte pred desiatimi dňami vyzeralo všetko v poriadku. "Ľudia mohli chodiť do reštaurácií a kdekoľvek sa im zachcelo," poznamenáva.

Uprostred vojny s neviditeľným nepriateľom nie je situácia nikomu v Taliansku ľahostajná.

Pomáha klub aj futbalisti

Medzi futbalovými klubmi, ktoré sa rozhodli pomôcť "vyšťavenému" zdravotníckemu systému na Apeninskom polostrove, sa nachádza aj Atalanta Bergamo.

Kouč tohto tímu Gian Piero Gasperini spoločne s hráčmi zaslali nemocnici v Bergame sumu 50-tisíc eur, ďalších 60-tisíc pre nakazených vyzbierali fanúšikov tohto klubu.

Slovinec Josip Iličič, ktorý v nedávnom odvetnom osemfinálovom dueli Ligy majstrov vo Valencii (4:3) strelil všetky štyri góly Atalanty, zdravotníkom venoval loptu, s ktorou sa v spomenutom zápase hralo.

V Taliansku sa nakazilo koronavírusom už približne 25-tisíc osôb, ochorenie COVID-19 si už vyžiadalo vyše 1800 ľudských životov.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Súvisiace články