Odišiel do Francúzska a našiel chuť do hokeja. Čiliak hlási: Vyhral som jackpot

Marek Čiliak.
Marek Čiliak. (Autor: TASR)
Šimon Čop|30. okt 2023 o 14:20

Silvester Kusko, budúci reprezentačný debutant, hrá dôležitú rolu v špeciálnych formáciách.

BRATISLAVA. Pre niekoho znamená hokej vo Francúzsku exotiku, pre iného psychickú pohodu a výhru v lotérii. 

Hviezdou tamojšej najvyššej hokejovej súťaže je momentálne Marek Čiliak. Pochvaľuje si prostredie a jeho spokojnosť sa prejavila aj na štatistikách, keďže patrí k najlepším brankárom Ligue Magnus. 

Jeho meno je slovenským fanúšikom dobre známe, ale čo Silvester Kusko? Jeho nominácia do reprezentácie pred blížiacim sa Nemeckým pohárom mnohých prekvapila. Aj o jeho role v Olomouci sa dočítate v najnovšej rubrike o najzaujímavejších slovenských hokejistoch v zahraničí. 

Počas posledného týždňa z nich zaujali štvorbodový Marek Hrivík, päťbodový Juraj Pekarčík či dvojgólový Tomáš Marcinko.

Marek Čiliak 

V Komete Brno stratil post jednotky aj lásku k hokeju. Hokejom žijúce prostredie a vášniví funkcionári čakajúci tituly ho prestali baviť. A tak sa pobral do miest, ktoré sú v našich končinách stále považované tak trochu za hokejovú divočinu. 

Marek Čiliak chytá v sezóne 2023/24 vo francúzskom Marseille. V krajine známej skôr láskou k futbalu či basketbalu zatiaľ exceluje. 

Potvrdil to aj počas minulého týždňa. Vychytal dve výhry - najprv v piatok na domácom ľade proti Briancon a potom v nedeľu na pôde Nice. 

V prvom stretnutí inkasoval dvakrát pri výhre 4:2. Pochytal 26 z 28 striel. Štatistiky si ešte vylepšil pri čistom konte proti Nice, k víťazstvu 4:0 prispel 21 zásahmi. 

Tridsaťtriročný Slovák sa vo Francúzsku etabloval okamžite. Aktuálne je tretím najlepším brankárom súťaže s 94,1-percentnou úspešnosťou zákrokov. Ako povedal nedávno, tento prestup sa preňho rovná výhre v lotérii. 

"Bývam pri mori a hrám hokej. Zatiaľ to ide skvelo," povedal 33-ročný rodák v rozhovore pre web iDnes.cz a dodal: "Prestupom sem som vyhral jackpot."

Čiliak, ktorý reprezentoval Slovensko na dvoch svetových šampionátoch a stal sa známy predovšetkým v Česku, na Francúzskej riviére opäť dostal chuť na hokej.

"Keď som opúšťal Kometu, v tej chvíli som nebol sklamaný. Až som sa čudoval, v akom pokoji som to bral. Aby som povedal pravdu, tak po tom, čo sa tam objavilo za ľudí, mi ani nevadilo, že odtiaľ idem preč," komentoval sťahovanie z Brna do Marseille. 

"Chcel som mať pokoj a neprežívať denne stres okolo hokeja, toho som mal dosť. Chcel som ísť niekam v pokoji, kde nehlásia ambície na zisk titulu, baviť sa hokejom a predviesť dobré výkony. Tlaky ma prestali baviť," dodal s tým, že v novej rutine po tréningu často chodí na pláž, keďže mu plávanie robí dobre na chrbát. 

Silvester Kusko 

V nedávnej nominácii slovenskej hokejovej reprezentácie na blížiaci sa Nemecký pohár sa objavilo jedno veľmi netradičné meno. Pôjde totiž o 28-ročného debutanta. 

Do zostavy sa prebojoval Silvester Kusko. Útočník pôvodne z Vranova nad Topľou hráva v Česku už od žiackych kategórií - zrejme preto jeho meno mnoho slovenských fanúšikov neregistrovalo.

V posledných piatich sezónach však patrí k stáliciam v českej Tipsport extralige. Kedysi hrával za Kometu, od ročníka 2021/22 oblieka dres Olomouca. 

Po 12 zápasoch v tejto sezóne má na konte dva góly a asistenciu. Presným zásahom sa predviedol aj v nedeľu - Olomouc zvíťazil nad Českými Budějovicami 5:2 a Kusko odohral na krídle štvrtého útoku slušných 14 minút. 

Na Kuska sa tréneri spoliehajú predovšetkým v špeciálnych formáciách. Za zápas odohrá v priemere 15 minút a 55 sekúnd - z toho 2 minúty a 22 sekúnd v presilovke. Ešte významnejšiu rolu hráva v oslabeniach, v ktorých je šiestym najvyťažovanejším hráčom mančaftu.

Marek Hrivík 

Sezóna Mareka Hrivíka je zatiaľ trochu ako na hojdačke. Začal ju ako najproduktívnejší hráč SHL, potom prišlo suchšie obdobie. 

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Ďalšie súťaže»Odišiel do Francúzska a našiel chuť do hokeja. Čiliak hlási: Vyhral som jackpot