Trafil nechytateľne do šibenice. Tatar okrem gólu aj asistoval

Tomáš Tatar sa v drese New Jersey Devils teší po strelenom góle.
Tomáš Tatar sa v drese New Jersey Devils teší po strelenom góle. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|17. dec 2021 o 06:08

Tatar bol jediným bodujúcim Slovákom štvrtkovej noci.

NEW YORK. Tomáš Tatar sa raduje z gólu v presilovke. Šiestym presným zásahom v sezóne si upevnil vedúce postavenie medzi krajanmi.

Skóroval desať minút pred koncom tretej tretiny. "Diabli" hrali presilovku. Po prihrávke Seversona sa otočil a Lehnera prestrelil prudkým švihom do vinkla.

Ku gólu, ktorým znižoval na 2:4, pridal aj asistenciu ešte v druhej minúte pri úvodnom zásahu Jacka Hughesa.

Tatar strávil na ľade 13 minút a 41 sekúnd a napriek dvom bodom si zapísal aj jednu mínusku. Dvakrát strieľal na bránu, získal dva puky. Stal sa druhou hviezdou zápasu.

Nastúpil aj jeho krajan Marián Studenič. Ten odohral 12 minút a 48 sekúnd, zablokoval dva strelecké pokusy súpera.

Francouzov návrat

Český brankár Pavel Francouz nastúpil v zápase základnej časti NHL po prvýkrát od jedenásteho marca 2020.

Celú minulú sezónu ho trápilo zranenie a zdravotné komplikácie ho neobišli ani pred začiatkom ročníka 2021/22.

Po krátkom rozchytaní sa v AHL dostal možnosť aj v prvom tíme Colorada, no sezónny debut mu nevyšiel podľa predstáv.

Nashville Predators zdolali Colorado výsledkom 5:2. Francouz pustil štyri góly z 34 pokusov.

Vasilevskij vytvoril rekord

Andrej Vasilevskij, brankár Tampy Bay Lightning, stanovil nový rekord NHL v počte výhier v kalendárnom roku.

V štvrtkovom dueli proti Ottawe predviedol 25 zákrokov a vyhral už 63. zápas v roku 2021. Prekonal rekord Marca-André Fleuryho z roku 2009.

Dosiahnutý bol i zaujímavý míľnik, o čo sa postaral Steven Stamkos. Kapitán obhajcu Stanleyho pohára dosiahol v drese Tampy Bay už 900 bodov, a to ako druhý hráč v klubovej histórii po Martinovi St. Louisovi (953).

"Na toto som naozaj hrdý," vyznal sa po zápase. "Je to špeciálny moment, zvlášť preto, lebo som túto métu pokoril na domácom ľade, pred našimi fanúšikmi, priateľmi a rodinou."

Spomedzi aktívnych hráčov má len deväť ďalších viac ako 900 bodov v jednom klube. Najviac zatiaľ získal Alexander Ovečkin, 1 366 v drese Washingtonu.

Hrdý otec

Prvý gól v kariére strelil vo štvrtkovom zápase proti Detroitu Red Wings mladík Jack Drury z Caroliny Hurricanes.

Dvadsaťjedenročný forvard sa do zostavy "hurikánov" dostal pre rozšírenie nákazy medzi niektorými hráčmi prvého mužstva. Debut v NHL okorenil gólom.

V hľadisku sa naňho dívali rodičia. Jeho otcom je Ted Drury.

Dnes päťdesiatročný bývalý útočník pôsobil v NHL medzi rokmi 1993-2000. Obliekal dresy Calgary, Hartfordu, Ottawy, Anaheimu, Islanders a Columbusu. Odohral 414 zápasov so ziskom 93 (41+52) bodov.

NHL - základná časť - 17. december:

Carolina - Detroit 5:3 (3:2, 0:1, 2:0)

Góly: 3. Niederreiter (Fast, Poturalski), 8. A. DeAngelo (Fast, Kotkaniemi), 19. Drury (Kotkaniemi, T. Teräväinen), 41. Niederreiter (M. Nečas, Pesce), 60. Trocheck (T. Teräväinen, M. Nečas) – 6. Gagner, 14. Larkin (L. Raymond), 32. Bertuzzi (Larkin, L. Raymond)

Brankári: Andersen 23/26 - Nedeljkovic 28/32

Florida - Los Angeles 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 15. Kiersted (Huberdeau, S. Reinhart) – 18. O. Määttä (Grundström, T. Moore), 24. Kopitar (Durzi, Iafallo), 33. D. Brown (M. Roy), 48. Kaliyev (B. Lizotte)

Brankári: Bobrovskij 27/31 - Quick 41/42

Montreal - Philadelphia 3:2 sn (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 6. Lehkonen (Kulak, A. Romanov), 55. Dauphin (Chiarot, D. Savard), rozh. náj. Drouin – 23. Willman (J. van Riemsdyk, K. Hayes), 40. J. Cates (P. Brown, Sanheim)

Brankári: Primeau 37/39 - Hart 38/40

New Jersey - Vegas 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)

Góly: 2. J. Hughes (D. Hamilton, Tatar), 51. Tatar (Severson, Ty Smith), 53. Vesey (Siegenthaler, M. McLeod) – 11. Coghlan (R. Smith, Marchessault), 24. W. Carrier (Kolesar, B. Howden), 48. W. Karlsson (R. Smith, Coghlan), 49. N. Roy (Janmark, Pietrangelo), 59. Marchessault (W. Karlsson, McNabb)

Brankári: Blackwood 25/29 - Lehner 23/26

/Tomáš Tatar (New Jersey) odohral 13 minút a 41 sekúnd. Strelil gól a pridal asistenciu, zapísal si jednu mínusku. Dvakrát strieľal na bránu, získal dva puky, stal sa druhou hviezdou zápasu/

/Marián Studenič (New Jersey) odohral 12 minút a 48 sekúnd, zablokoval dva strelecké pokusy súpera/

Tampa Bay - Ottawa 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 24. Killorn (Colton, Hedman), 36. Hedman (Stamkos) – 16. Chabot

Brankári: Vasilevskij 25/26 - Forsberg 25/27

NY Islanders - Boston 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 12. Clutterbuck, 22. Beauvillier (Salo, Bailey), 58. Clutterbuck (A. Lee, Chára) – 60. M. Reilly (Carlo, Ullmark)

Brankári: Varlamov 40/41 - Ullmark 25/27

/Zdeno Chára (Islanders) odohral 19 minút a 23 sekúnd, pripísal si tri hity, zblokoval tri strely a raz vystrelil na bránu. V tabuľke +/- pridal plusový bod/

Minnesota - Buffalo 2:3 sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 11. Merrill (D. Kulikov, Hartman), 40. Kaprizov (Goligoski, Spurgeon) – 29. Cozens (Jokiharju), 53. Pysyk (Hinostroza, Jankowski), rozh. náj. Tage Thompson

Brankári: Talbot 38/40 - Luukkonen 30/32

Nashville - Colorado 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Góly: 14. F. Forsberg (A. Carrier, Sissons), 28. Jeannot (Sissons, F. Forsberg), 37. F. Forsberg, 53. Josi (Sissons, Jeannot), 59. Ekholm (A. Carrier) – 30. Rantanen (Kadri, MacKinnon), 50. Ničuškin (Rantanen, Girard)

Brankári: Saros 24/26 - Francouz 30/34

Edmonton - Columbus 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)

Góly: 8. Puljujärvi (Barrie, Draisaitl), 9. Puljujärvi (Nugent-Hopkins, McDavid), 12. D. Ryan (Brendan Perlini), 37. Brendan Perlini (Kassian, Bouchard), 58. Foegele (Puljujärvi) – 47. Nyquist (Sillinger, Bean), 57. Danforth (Werenski)

Brankári: Skinner 36/38 - Merzlikins 25/29, Korpisalo 15/15

San Jose - Vancouver 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Góly: 18. T. Meier (E. Karlsson, Hertl), 49. Cogliano (Pederson, Burns) – 13. Boeser, 17. Horvat (J. T. Miller, Q. Hughes), 38. Boeser (J. T. Miller, Pearson), 58. J. T. Miller, 59. Dickinson (Elias Pettersson)

Brankári: Hill 25/29 - Demko 34/36