Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Hráči skákali rybičky, diváci burácali. Do Prešova sa vrátila extraliga

Brett Welychka (vľavo) bol hrdinom Prešova v otváracom zápase sezóny Tipos extraligy. (Autor: SITA/Viktor Zamborský)
Patrik Fotta|25. sep 2021 o 07:07

Extraligový návrat bol po 23 rokoch s príchuťou víťazstva.

PREŠOV. Hráči sa postavili do stredového kruhu. Spoločne začali naraz búchať hokejkami o ľad. Fanúšikovia pri tom tlieskali do rytmu.

Po víťaznom obkorčuľovaní ľadovej plochy sa hráči rozbehli, skočili rybičku a po bruchu sa šúchali po ľade. Ľudia sa im odmenili ováciami postojačky.

„Boli fantastickí. Aj s chlapcami v šatni sme sa zhodli, že atmosféra bola parádna. Ľudia nás hnali po celý zápas. Bol to krásny zážitok. O to viac nás teší, že sa nám podarilo vyhrať,“ povedal pre Sportnet kapitán Prešova Marek Zagrapan.

Pre prešovského rodáka, ktorý väčšinu kariéry odohral v zahraničí, mal piatkový zápas špeciálny náboj.

„Určite som to vnímal inak ako ostatní spoluhráči. V Prešove som sa narodil. Žijem tu, som tu doma,“ prezradil Zagrapan.

Budujú si bojovnú identitu

My sme silný Prešov! Tak znie obľúbený pokrik hokejových fanúšikov v metropole Šariša.

Na prešovský štadión sa po 23 rokoch vrátila najvyššia súťaž. Červené sedačky montovali v hale do poslednej možnej chvíle.

Napokon ju oficiálne skolaudovali len pár hodín pred premiérovým zápasom novej sezóny Tipos extraligy.

Výnimočná prehnutá strecha vytvára dojem, že sa hala chce odlepiť od zeme a vzniesť do výšky.

A vo výšinách sa vznášali v piatok večer aj samotní priaznivci prešovských hokejistov.

Okrem deviatich gólov videli diváci v Prešove aj viacero šarvátok.

Pri nich si zakaždým z plného hrdla zakričali slová z obľúbenej východniarskej piesne Trim ho od skupiny Heľenine oči.

„Chceme si budovať identitu. Nikomu nedáme nič zadarmo. O každú výhru či bod budeme tvrdo bojovať,“ vyhlásil Zagrapan.

Zimný štadión v Prešove. (Autor: SITA/Viktor Zamborský)

Prešovčania sú hladní po hokeji

Fanúšikovia sa musia postupne zžiť s novým mužstvom. Na tribúnach nebolo vidieť ani jedného diváka v prešovskom drese. To sa však časom zrejme zmení.

„Zatiaľ počúvam len pozitívne ohlasy od ľudí. Je vidieť, že sú hladní po hokeji. My im chceme robiť len radosť,“ uviedol skúsený útočník.

Predošlé tri sezóny si obliekal dres Popradu. Práve ten bude o pár dní druhým súperom, ktorého doma privíta Prešov.

„Strávil som tam časť svojej kariéry. Mám tam plno kamarátov. Teraz som už ale v Prešove. Tu je moja nová hokejová rodina a ja verím, že ich potrápime a dokážeme ich poraziť,“ skonštatoval Zagrapan.

Legenda Prešova spomína

Z návratu Prešova medzi hokejovú elitu má radosť aj rekordér klubu – Marcel Paulovský.

Za rodný Prešov odohral vyše 500 zápasov s bilanciou 204 gólov a 238 asistencií. Hokej hrával na súťažnej úrovni do 49 rokov.

„Obdivujem ľudí, ktorí prišli robiť hokej do Prešova z Detvy. Prešov si extraligu jednoznačne zaslúži. Držím im palce, aby hrali o čo najvyššie priečky,“ povedal Paulovský.

V pamäti má aj sezónu 1998/99, ktorá bola pre Prešov doposiaľ poslednou v najvyššej súťaži.

Diváci vytvorili v zápase Prešova s Banskou Bystricou vynikajúcu atmosféru. (Autor: SITA/Viktor Zamborský)

Fanúšikovia ich vtedy chodili povzbudzovať, aj keď sa tímu nedarilo a zbieral jednu prehru za druhou.

„Bolo veľmi emotívne, keď sme prehrali posledný zápas sezóny. Napriek tomu, že sme vypadli, nám ľudia po zápase tlieskali a ďakovali. Nikdy na to nezabudnem,“ vravel Paulovský.

Spomína si ešte na to, proti akým súperom vtedy nastupoval?

„Za Slovan hrali Ľubo Kolník, Zdeno Cíger, za Trenčín Ľubo Sekeráš, vo Zvolene Dušan Pohorelec, za Košice Daniel Babka či Igor Liba. Boli to veľkí hráči.“

Famózny výkon Kanaďana Welychku

Na všetkých piatich góloch Prešova proti Banskej Bystrici sa podieľal kanadský útočník Brett Welychka.

Štyri góly sám strelil a na jeden prihral. Prvý presný zásah mu síce štatistici nepripísali, no aj z opakovaných záberov sa zdalo, že ho strelil on.

„Spoluhráčom som v šatni hovoril, že som hetrik nestrelil už niekoľko rokov. Potreboval som na to aj kus šťastia a skvelé prihrávky od spoluhráčov,“ pousmial sa Welychka.

Atmosféru, ktorú vytvorilo 2500 prešovských divákov, si poriadne užíval. Najmä preto, že v posledných sezónach si hráči pre pandémiu zvykli hrať pred prázdnymi tribúnami.

„Mal som pocit, akoby sme hrali pred desaťtisíc fanúšikmi. Boli veľmi hluční a nás ich podpora hnala stále vpred,“ skonštatoval Welychka.

Bokroš: Tréner nikdy nečaká od hráča štyri góly

Tréner Prešova Ernest Bokroš bol po zápase s Banskou Bystricou spokojný s troma bodmi, menej však už s predvedenou hrou.

"Boli tam drobné chyby, ktoré vyplynuli z obrovskej snahy hráčov uspieť v prvom zápase na domácom ľade. Menší vplyv na náš výkon mohol mať aj fakt, že sme sa len v pondelok nechali všetci zaočkovať," uviedol Bokroš.

Atmosféru na tribúnach si skúsený tréner nevšímal, sústredil sa len na dianie na ľade.

"Nechcem, aby to vyznelo zle, ale ja sa v prvom rade sústredím len na koučovanie a striedačku. Samozrejme som si všimol, že prišlo veľa ľudí," skonštatoval Bokroš.

Čo vraví na excelentný výkon kanadského útočníka Bretta Welychku?

"Žiadny tréner nečaká, že dá nejaký hráč štyri góly v jednom zápase. Hrá v údernom útoku, od ktorého sa produktivita očakáva. V tomto zápase rozhodne splnili, čo od nich chceme."

Patrik Fotta
Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Súvisiace články