Radosť lotyšských hokejistov do 18 rokov po výhre nad Slovenskom.
Radosť lotyšských hokejistov do 18 rokov po výhre nad Slovenskom. (Autor: IIHF)
Sportnet, TASR|26. apr 2024 o 15:35

Mužstvo Martina Dendisa predtým nestačilo na amerických rovesníkov vysoko 0:9.

MS hráčov do 18 rokov 2024

Slovensko - Lotyšsko 3:5 (1:3, 2:1, 0:1)

Góly: 10. Tomík (Radivojevič, Straka), 29. Svrček (Radivojevič, Tomík), 36. Straka (Húževka) – 9. Sieradzkis (Klaucans, Sārts), 14. Haritoncevs (Sieradzkis, Retenais), 17. Murnieks (Sieradzkis, Serkins), 37. Retenais (Haritoncevs, Macijevskis), 54. Diļevka (Bērziņš)

Rozhodovali: Kika (ČR), Lindner (USA) – Bedard (Kan.), Makinen (Fín.), vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Pitka (SR) 5+DKZ za podrazenie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0

Diváci: 583

Slovensko: Haronik (Lenďák) – Radivojevič, Kupec, Zubek, Fabuš, Beluško, Húževka, Kalman – Straka, Pobežal (C), Chrenko – Maruna, Pitka, Svrček – Tomík, Šatan, Chovan – Lašš, Vrtiel, Liščinský – Nemec.

Lotyšsko: Vecvanags (Mauriņš) – Uljanskis, Petrovičs, Cjunskis, Retenais (C), Naglis, Sārts – Pumpiņš, Macijevskis, Haritoncevs – Flugins, Murnieks, Osmanis – Serkins, Bērziņš, Diļevka – Vanags, Sieradzkis, Zaprivoda – Klaucans.

ESPOO. Slovenskí hokejisti prehrali aj vo svojom druhom zápase na majstrovstvách sveta do 18 rokov Fínsku. V piatkovom stretnutí A-skupiny podľahli Lotyšsku 3:5.

Góly Slovenska zaznamenali Tobias Tomík, Michal Svrček a Andreas Straka.

Priebeh zápasu

I. tretina:

Slováci urobili zmenu v bránkovisku, keď namiesto Lenďáka nastúpil Haronik. Realizačný tím dopísal na súpisku Luku Radivojevič, ktorý sa predstavil v prvej obrannej dvojici.

Na turnaji sa pre zranenie už nepredstaví Pavol Prokopovič, nahradil ho Michal Liščinský.

Zverenci Dendisa boli od úvodu aktívnejší, dostali aj šancu z presilovej hry, ale v koncovke neboli dôrazní.

Lotyši mali prvú veľkú príležitosť v 9. minúte a hneď ju využili. Sieradzkis získal puk medzi kruhmi a prekonal Haronika.

Slováci však vyrovnali už po 41 sekundách, po kombinácii Straka, Radivojevič a zakončujúci Tomík.

Aj Lotyši sa dostali k početnej výhode, ktorú tiež nevyužili, no tesne po nej sa presadil Haritoncevs. V druhej presilovej hry už boli úspešnejí a Murnieks upravil na 3:1.

II. tretina:

V úvode druhej mohol zvýšiť Pumpinš, ale tesne minul bránku Haronika. Slováci boli blízko ku gólu v oslabení, Straka a ani Tomík však nedokázali prekonať Vecvanagsa.

Krátko na to dostali šancu v početnej výhode 5 na 3 a Svrček ju využil presným zakončením do pravého horného rohu lotyšskej bránky.

V 36. minúte nahodil puk na bránku Húževka a Straka na dvakrát vyrovnal.

Stav 3:3 však vydržal len 46 sekúnd, keď Macijevskis počas presilovej hry dostal Lotyšov opäť do vedenia.

III. tretina:

Zámerom Slovákov bolo v tretej tretiny nepriaznivý stav otočiť. Naglis však 45. minúte mohol zvýšiť na 5:3, ale proti Haronikovi neuspel.

V polovici tretej časti dostal Pitka za podrazenie trest do konca zápasu a Lotyši mali šancu počas päťminútovej početnej výhody rozhodnúť o výsledku.

Síce nedali gól, no tesne po nej Berzins vysunul Dilevku, ktorý priblížil mužstvo k dôležitému triumfu.

Slováci v závere ešte odvolali brankára a aj keď sa súper nechal dvakrát vylúčiť, nedokázalii už streliť gól.