Auston Matthews a Jack Campbell z Toronta sa radujú z výhry.
Auston Matthews a Jack Campbell z Toronta sa radujú z výhry. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|3. máj 2022 o 05:37

Play off NHL odštartovalo prvými štyrmi stretnutiami.

NEW YORK. Hokejisti Toronta Maple Leafs zvíťazili v úvodnom stretnutí ostro sledovanej série prvého kola play off nad Tampou Bay Lightning vysoko 5:0.

"Javorové listy" prevýšili súpera herne i štatisticky. Prestrieľali ho pomerom 31:23.

Cestu k víťazstvu započal v 19. minúte obranca Jake Muzzin. V druhej tretine naňho nadviazali Matthews, Čech Kämpf a Marner. V 49. minúte poistil výhru Auston Matthews.

Dve asistencie zaznamenal český forvard Ondřej Kaše, ktorý prihrával na úvodný a záverečný gól stretnutia.

Jeho krajan David Kämpf sa stal prvým hokejistom v dejinách, ktorý strelil prvé dva góly v play off v hre v oslabení.

Slovenský zadák Erik Černák v službách Tampy Bay odohral 18 minút a 28 sekúnd. Zaznamenal dve mínusky a jeden hit.

"Hrali sme niekoľko presiloviek, vrátane päťminútovej, ak by sme aspoň jednu z nich využili, bol by to úplne iný zápas. Týmito príležitosťami sme však pohrdli," povedal po stretnutí kapitán "bleskov" Steven Stamkos, podľa ktorého bude séria medzi Torontom a Tampou Bay ešte dlhá.

Družinu vedenú 32 - ročným Stamkosom vynuloval brankár Maple Leafs Jack Campbell s 23 zákrokmi.

Zápas sa hral v deň 55. výročia posledného zisku Stanley Cupu Toronta.

Ďakovačka v Raleighu

Hokejisti Caroliny Hurricanes nezostali svojej povesti nič dĺžni. Doma zdolali Boston Bruins jednoznačne 5:1 a výhru oslávili roztlieskaním publika.

Duel bol dlho bezgólový. Rozbehol ho až Seth Jarvis, ktorý skóroval v 37. minúte. Do konca druhej časti hry ešte navýšil náskok "hurikánov" Nino Niederreiter.

"Medveďom" dal možnosť nadýchnuť sa v 43. minúte Taylor Hall, avšak na kontaktný gól nenadviazal z hráčov Bruins nikto. Na opačnej strane sa presadil Teräväinen, Trocheck a do prázdnej brány Svečnikov.

Carolinu do zápasu vyprevadil ich bývalý útočník Justin Williams, ktorý spustil tradičné varovanie pred hurikánom.

Senzačný Husso

David Perron režíroval hetrikom výhru St. Louis Blues 4:0 v prvom zápase série proti Minnesote Wild.

Veterán sa presadil v každej z troch tretín. Najprv v siedmej minúte zápasu otvoril skóre, potom v 37. zvyšoval na 3:0 a v 53. minúte uzavrel stav stretnutia.

Zápas vyšiel Villemu Hussovi. Dvadsaťsedemročný brankár pri svojom debute v play off pochytal všetkých 37 striel protivníka.

"Je to parádny pocit vyhrať v premiére v play off. Pred stretnutím som trochu cítil nervozitu, no nebolo to nič nezvyčajné. Dobrým štartom som sa dostal do zápasu. Chalani tvrdo bojovali a naša hra v oslabení bola neskutočná," povedal po stretnutí jeho hrdina Husso.

Jeho náprotivok, skúsený Marc-André Fleury, inkasoval štyrikrát z 31 striel.

Outsider vyhral

Prvý zápas série medzi Edmontonom a Los Angeles na kanadskom ľade ovládli hostia. Kings zdolali súpera po urputnej dráme.

V stretnutí ani raz neprehrávali. Skóre otvoril v 11. minúte Moore a v 17. minúte naňho nadviazal Iafallo. Do konca tretiny sa ešte stihol presadiť McDavid.

Druhú časť vyhrali Oilers. Na Yamamotov gól z 23. minúty rýchlo odpovedal Lemieux, no Oilers vyrovnali v 30. minúte zásluhou Draisaitla.

Posledný gól zápasu prišiel po hrubej chybe brankára Mikea Smitha. Vzápätí ju ešte zvládol napraviť, no následný tlak znamenal gól Danaulta na konečných 4:3.

"Bol to dôležitý zápas z hľadiska našej identity. Ukázali sme charakter. Súper sa dokázal vrátiť do zápasu, no my sme sa držali nášho plánu a odviedli skvelú robotu. Dosiahli sme veľké víťazstvo," nechal sa počuť autor rozhodujúceho gólu Danault.

Famózny výkon predviedol brankár Jonathan Quick, ktorý zastavil 36 pokusov McDavida a spol.

NHL - play off - 1. kolo - 3. máj:

Carolina - Boston 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Góly: 37. Jarvis (Slavin, Cole), 39. Niederreiter (DeAngelo, Nečas), 48. Teräväinen (Trocheck), 57. Trocheck (Domi, Pesce), 58. Svečnikov (Aho, Jarvis) – 43. Hall (Haula, McAvoy)

Brankári: Raanta 35/36 - Ullmark 20/24

Stav série 1:0 pre Carolinu.

Toronto - Tampa Bay 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Góly: 19. Muzzin (Kaše, Michejev), 27. Matthews (Marner, Tavares), 30. Kämpf, 37. Marner (Rielly, Matthews), 49. Matthews (Kaše, Rielly)

Brankári: Campbell 23/23 - Vasilevskij 26/31

Stav série 1:0 pre Toronto.

/Erik Černák (Tampa Bay) odohral 18 minút a 28 sekúnd. Zaznamenal dve mínusky a jeden hit/

Minnesota - St. Louis 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Góly: 7. Perron (O'Reilly, Krug), 16. O'Reilly (Faulk, Perron), 37. Perron (Schenn, Krug), 53. Perron (Krug, Saad)

Brankári: Fleury 27/31 - Husso 37/37

Stav série 1:0 pre St. Louis.

Edmonton - Los Angeles 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)

Góly: 20. McDavid (Nurse), 23. Yamamoto (Keith, Bouchard), 30. Draisaitl (McDavid, Yamamoto) – 11. Moore (Iafallo, Danault), 17. Iafallo (Moore, Edler), 24. Lemieux (Kempe), 55. Danault (Durzi)

Brankári: Smith 31/35 - Quick 36/39

Stav série 1:0 pre Los Angeles.