Nepustí NHL hviezdy na olympiádu? Ligu straší pandémia

Fanúšikovia v Číne sa tešia na hviezdy NHL, uvidia ich však? (Autor: TASR/AP)
Šimon Čop|27. nov 2021 o 15:50

Olympiáda s hviezdami? Všetko ešte môže byť inak.

BRATISLAVA. Hráči z NHL sa naposledy predstavili na olympijských hrách v roku 2014. Vtedajší turnaj v Soči ovládli Kanaďania. O štyri roky sa olympiáda vrátila na úroveň spred roku 1998. Nenastúpili na nej hráči zo zámoria, iba „Európania“.

Čo bude s najbližším turnajom zatiaľ nemožno stopercentne potvrdiť. V novej kolektívnej zmluve sa píše aj o tom, že hráči chcú participovať na olympiáde a liga by im toto právo mala umožniť. Svet je však vo výnimočnej situácii.

Pandémia Covid-19 naďalej zúri a už poznačila aj prebiehajúcu sezónu NHL.

Ottawe musela odložiť tri zápasy, New York Islanders sa borí s podobnými problémami. Minimálne najbližšie dva duely neodohrá. Na covid protokole je aj Zdeno Chára.

Definitívny verdikt sa dozvieme desiateho januára. Dovtedy musí vedenie ligy oznámiť, či hokejistov do Číny pustí.

Stopku účasti najlepších môže dať nielen rozšírenie nákazy. Na pretrase sú i diplomatické spory, keďže prezident Spojených štátov Joe Biden vyhlásil, že voči Číne zvažujú bojkot. Na podobné rozhodnutia vyzývajú aj ľudskoprávne organizácie.

Tento krok by však mal väčší ako iba hokejový rozmer.

Kto zaplatí poistku?

Za hlavnú príčinu obáv teda momentálne môžeme označiť pandémiu. Situácia je zatiaľ v poriadku, ale liga a hráčska asociácia sú pripravené na všetko.

Pochopiteľne budú za odrieknutie účasti viac bojovať majitelia klubov a funkcionári súťaže. Tí pre olympiádu vždy prichádzali o peniaze, skrátka jej museli obetovať biznis. Už pred štyrmi rokmi boli hlavným problémom a dôvodom neúčasti financie.

Hráči NHL sa naposledy predstavili na olympiáde v Soči. Zo zlata sa tešila Kanada. (Autor: TASR/AP)

Tento faktor je sčasti vyriešený, keďže poistenie hráčov i cestovanie do strediska olympiády má po novom hradiť Medzinárodný olympijský výbor, nie NHL.

Protistranou manažmentu súťaže sú hráči.

Už pred turnajom v roku 2018 sa viacerí z nich vyslovili proti zákazu odcestovať na olympijské hry. Jonathan Toews vyhlásil: „Každý z NHL chce reprezentovať svoju krajinu na olympiáde. Ak mám povedať svoj názor, nedá sa to porovnať so Svetovým pohárom alebo majstrovstvami sveta. Olympiáda je úplne iný level.“

Vôľu hráčov potvrdzuje insider Elliotte Friedman: „Hráči stále chcú ísť a bez okolkov o tom hovoria. Nemyslím si, že tri odložené zápasy to akokoľvek zmenia.“

Jeho slovám dodal váhu aj Sidney Crosby. Kapitán Pittsburghu sa vyjadril jasne – je mentálne nastavený na to, že na olympiádu pôjde.

Gary Bettman a jeho spolupracovníci chcú docieliť, aby bola sezóna 2021/22 čo najplynulejšia. Presúvanie zápasov im narúša plány.

Je záver novembra, čoskoro príde zima. Pre šírenie covidu je to najriskantnejšie obdobie. Nevedno, ako zasiahne ligu a koľko klubov s nákazou bude bojovať. Zaočkovaní sú takmer všetci hráči súťaže, ale delta variant postihuje aj tých.

Kanada má už aj plán B

Čiernym scenárom je i to, že ak sa účastník olympijských hier nakazí, čaká ho až trojtýždňová karanténa. Tá by s určitosťou na nejaký čas vyradila hráča aj z kolotoča NHL.

Ak by koronavírus načas vyradil viac mužstiev, súťaž by mohla pritlačiť na záložný plán, aby sa odložené duely odohrali v čase olympijských hier.

Tak či onak, NHL a NHLPA sa pri tvorbe dohody o účasti na olympiáde zhodli na dôvetku, v ktorom sa píše, že ak by bola cesta „nepraktická alebo nebezpečná“, najsledovanejší hokejový turnaj bude opäť bez najväčších hviezd.

Ako sa bude hrať v Číne? S divákmi, bez nich. Zatiaľ nikto nevie. (Autor: TASR/AP)

Na tento variant sa pripravuje aj kanadský hokejový zväz. Na tradičný Spengler Cup a Channel One Cup vyšle mužstvo vedené Claudom Julienom.

Medzi jeho spolupracovníkmi bude napríklad skúsený Bruce Boudreau. Ak by NHL nepustila svojich hráčov, budú to oni, kto povedie národné mužstvo na olympiáde.

Prvú návnadu, prečo sa tešiť na olympijské hry, pritom fanúšikovia už dostali. Každá krajina zverejnila tri mená, ktoré budú figurovať v ich zostave.

Dokopy má istú miestenku 33 hráčov zo zámoria.

Česko – Ondřej Palát, David Pastrňák, Jakub Voráček

Dánsko – Oliver Bjorkstrand, Nikolaj Ehlers, Alexander True

Fínsko – Sebastian Aho, Aleksander Barkov, Mikko Rantanen

Kanada – Connor McDavid, Sidney Crosby, Alex Pietrangelo

Lotyšsko – Zemgus Girgensons, Rudolfs Balcers, Kristians Rubins

Nemecko – Leon Draisaitl, Phillip Grubauer, Moritz Seider

Rusko – Nikita Kučerov, Alexander Ovečkin, Andrej Vasilevskij

Slovensko – Andrej Sekera, Jaroslav Halák, Erik Černák

Švajčiarsko – Nico Hischier, Timo Meier, Roman Josi

Švédsko – Victor Hedman, Gabriel Landeskog, Mika Zibanejad

USA – Auston Matthews, Patrick Kane, Seth Jones

Šimon Čop
Šimon Čop Pochádza zo Sniny, vyrastal v športovo založenej rodine a "Žigo" vedel povedať ešte skôr, ako "mama". Novinársky smer si vybral už v tínedžerskom veku, v šestnástich založil vlastný blog - Oh my Hockey. So svojou redakciou zameranou na hlbší pohľad do sveta NHL po piatich rokoch prešiel pod Sportnet. Ich cieľ zostáva rovnaký, priniesť čitateľom unikátny obsah o najlepšej hokejovej lige sveta.

Súvisiace články