Majstrovi sveta nevyšlo podnikanie. Kamarátom dlhuje milióny a hrozí mu väzenie

Michal Sýkora bol roky oporou českého národného tímu. Je dvojnásobným majstrom sveta.
Michal Sýkora bol roky oporou českého národného tímu. Je dvojnásobným majstrom sveta. (Autor: Reuters)
Šimon Čop|20. sep 2023 o 12:26

Medzi jeho veriteľmi je aj Dušan Švento.

BRATISLAVA. Bývalý český hokejový reprezentant Michal Sýkora naďalej čelí problémom v súvislosti s nevydareným podnikaním a dlžobami. Veriteľom podľa denníku Blesk dlží viac ako 250 miliónov korún (približne 10 mil. eur).

Už sú to roky, odkedy sa dal na podnikanie so zlatom. Do jeho aktivít však investovali desiatky športovcov. Sýkora investorom vyplácal pravidelne výnosy. Po uplynutí určitého obdobia im mal vyplatiť aj celkovú sumu. 

Do roku 2019 všetko fungovalo a Sýkorove firmy pohľadávky uhrádzali včas. Potom prišli problémy.

Chvíľu sa mu darilo, no po čase prešli jeho firmy do konkurzu a veriteľom prestal splácať dohodnuté sumy.

Z toho dôvodu požiadal o osobný bankrot, tzv. oddlženie. Súd však jeho žiadosť zamietol s odôvodnením, že sa dlh ani nesnažil splácať.

Sýkora čelí aj trestnému oznámeniu. Súd ho jedného dňa môže poslať na niekoľko rokov do väzenia.

Oponuje tvrdeniam súdu

Päťdesiatročný rodák z Pardubíc sa po fiasku a krachu zamestnal ako IT analytik. Jeho čistý mesačný plat bol 24 770 českých korún (približne 1000 eur).

Práve táto skutočnosť súdu pri žiadosti o osobný bankrot prekážala. Sýkora počas posledných piatich rokov splatil iba 0,027 percent záväzkov.

"To, že si dlžník s takýmito skúsenosťami na trhu práce zaobstará zamestnanie, ktoré sa platovo ani len nepribližuje priemernej mzde, možno akceptovať ako životnú voľbu. Nie však v situácii, keď je na dlžníkovi, aby presvedčil svojich veriteľov, že jeho snaha splniť si svoje záväzky v čo najväčšej miere je skutočne úprimná, čestná a seriózna," píše sa v stanovisku súdu.

Sýkora sa však odvoláva. Nesúhlasí s tvrdením, že by peniaze nechcel splatiť.

"Úplne rozumiem, že som sklamal veriteľov a stratil ich dôveru. Bohužiaľ, skutočnosť, že za dobu môjho pôsobenia sa spoločnosti dostali do insolvencie a v dôsledku toho som sa do insolvencie dostal aj ja sám, momentálne zásadne limituje moje možnosti na trhu práce," oponuje.

Medzi veriteľmi aj Švento

Medzi jeho veriteľov patria aj známe osobnosti - dlhuje Romanovi Červenkovi, Vladimírovi Růžičkovi, Radkovi Smoleňákovi, Jiřímu Tlustému či bývalému slovenskému futbalistovi Dušanovi Šventovi, ktorému má dlhovať 130 000 eur.

"Videli sme, že sa o ňom píše vo Forbse, podnikanie mu fungovalo. Poznáme ho, je to šikovný chlap," hovoril o dôvodoch požičania pre isport.cz jeden z veriteľov, ktorý si prial zostať v anonymite. "Neverím, že by bol podvodník, ale bohužiaľ, všetko došlo až sem."

Poctivo splácať prestal v roku 2019. Podľa Blesku prišiel Sýkora o všetko – o dva domy, celý majetok a rozpadlo sa mu manželstvo. Na jeho majetok bol vypísaný konkurz.

Sýkora hrával profesionálne hokej medzi rokmi 1993-2005. Za ten čas sa dvakrát stal majstrom sveta. Na MS 2000 vo finále strelil proti Slovensku prvý gól zápasu.

Dvakrát vyhral českú najvyššiu súťaž a odohral 267 zápasov v NHL v dresoch San Jose, Chicaga, Tampy Bay a Philadelphie.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Česko»Majstrovi sveta nevyšlo podnikanie. Kamarátom dlhuje milióny a hrozí mu väzenie