Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Ďalší čudný krok v hokeji. Kluby sa dištancujú, nikto sa ich nepýtal

Miloslav Klíma, výkonný riaditeľ HC Košice. (Autor: TASR)
Marián Szűcs|Publikované 17. nov 2020 o 14:03

Kluby s obsahom listu nesúhlasia.

BRATISLAVA. Do sporu okolo pochybného prevodu extraligovej licencie klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš sa zapojila aj Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK), ktorá zastrešuje väčšinu klubov najvyššej hokejovej súťaže Tipos extraligy.

V pondelok večer asociácia vydala výzvu, aby Slovenský zväz ľadového hokeja schválil prevod licencie MHK 32 Liptovský Mikuláš na nový subjekt.

Viaceré kluby však o texte výzvy vôbec nevedeli a s jej obsahom nesúhlasia.

Košice: Dištancujeme sa

Ako prvý reagoval ešte v pondelok klub z Košíc.

„HC Košice sa dištancuje od otvoreného listu APHK adresovaného SZĽH. Znenie listu nebolo s košickým klubom konzultované a HC Košice sa nestotožňuje s jeho obsahom,“ uviedol klub v stanovisku na facebooku.

"Aj keď je HC Košice členom APHK, formálne listy a kroky by mali byť podľa nášho názoru konzultované s každým klubom separátne. Primárnym cieľom nášho členstva v APHK sú marketingové práva a HC Košice neprináleží vyjadrovať sa k právnym vzťahom iných klubov s inými inštitúciami vrátane SZĽH a hodnotiť ich," doplnil výkonný riaditeľ HC Košice Miloslav Klíma.

Zvolen: Za toto by sme nehlasovali

V utorok zverejnil podobné stanovisko aj HKM Zvolen. Uviedol, že o liste sa v klube dozvedeli až z médií. Nikto s nimi jeho vznik nekonzultoval, nesúhlasia s jeho obsahom a dištancujú sa od neho.

„Za toto znenie by sme nehlasovali kvôli nedostatku informácií a skutočnosti, že nie sme oprávnení vyjadrovať sa k právnym vzťahom iných subjektov,“ uviedol prezident HKM Zvolen Dušan Mráz na klubovom webe.

Podobný postoj majú podľa informácií SME aj v niektorých ďalších extraligových kluboch.

Prevod licencie zväz zamietol už trikrát

Spor súvisí s problematickým prevodom extraligovej licencie z klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš na nový subjekt ŠK 32 Liptovský Mikuláš.

Predaj licencie dohodol primátor mesta Ján Blcháč s Milanom Čankym, ktorý zastupuje nový klub a zároveň je aj generálnym manažérom terajšieho MHK 32.

Proti prevodu je pre viaceré nezrovnalosti väčšina mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši aj hlavný kontrolór mesta. Majú obavy z tunelovania – licencia by prešla na nový klub a v starom MHK 32 by ostali len dlhy, ktoré by muselo uhradiť mesto.

Prevod licencie musí schváliť aj Slovenský zväz ľadového hokeja. Rozhodoval o tom už trikrát, ale zakaždým prevod zamietol. Naposledy minulý utorok.

Vedenie klubu z Liptovského Mikuláša potom zabránilo svojim hráčom nastúpiť na extraligové zápasy v Detve a Košiciach. Ak by tím nenastúpil ani na stredajší zápas vo Zvolene, pravdepodobne by sa nevyhol odobratiu licencie a vyradeniu zo súťaže.

Kluby o ničom nevedeli

Hokejový zväz však nátlaku neustúpil. Zopakoval, že klub MHK 32 má licenciu a hrať môže. „Veríme, že v Liptovskom Mikuláši si interné spory vyriešia a príslušné veci dotiahnu do konca v prospech hokeja,“ uviedol zväz v stanovisku.

Primátor Blcháč sa v pondelok po tréningu stretol s hráčmi a ubezpečil ich, že klub sezónu dohrá pod značkou starého klubu MHK 32.

Zdalo sa, že situácia sa upokojila, ale večer vydala APHK spomínané stanovisko, o ktorého znení viaceré kluby vôbec netušili.

APHK v ňom vyzvala hokejový zväz, aby prevod licencie urýchlene schválil.

„Prevodu licencie nebráni z legislatívneho hľadiska žiadna zákonná či iná administratívna prekážka,“ uvádza sa v liste.

Otvorený list APHK

Vážený pán prezident SZĽH, vážení členovia VV SZĽH,

APHK, a. s., sa na Vás obracia so žiadosťou, aby ste sa urýchlene začali zaoberať otázkou prechodu licencie pre najvyššiu slovenskú hokejovú súťaž prostredníctvom predaja časti podniku z klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš, a. s., na nový subjekt ŠK 32 Liptovský Mikuláš, s. r. o.

Klub ŠK 32 Liptovský Mikuláš, s. r. o., je riadnym členom SZĽH a od MHK 32 Liptovský Mikuláš po výberovom konaní odkúpil športovú časť podniku. Legitimita procesu bola zavŕšená riadnym a právoplatným zápisom v obchodnom registri príslušného súdu. Ak by vznikli čo i len najmenšie pochybnosti o odpredaji, súd by ho nepotvrdil a nezapísal do obchodného registra.

Prevodu licencie nebráni z legislatívneho hľadiska žiadna zákonná či iná administratívna prekážka. Obe spoločnosti splnili všetky zväzové podmienky na prevod licencie, nemajú žiadnu dlžobu voči hráčom ani trénerom. Boli splnené všetky formálne náležitosti, ktoré sú potrebné k prevodu licencie a ktoré od ŠK 32 Liptovský Mikuláš žiadal výkonný výbor SZĽH.

Zabezpečiť prostriedky na fungovanie extraligového družstva je v dnešnej dobe veľmi náročné. Liptovský Mikuláš bolo posledné mužstvo Tipos Extraligy, v ktorom bolo jediným akcionárom a vlastníkom mesto. Prechodom klubu do súkromných rúk chce mesto zabezpečiť finančnú stabilitu pre hokej v Liptovskom Mikuláši.

Nový klub je povinný vyrovnať si záväzky zo športovej činnosti starého klubu vrátane tých, ktoré by sa objavili v budúcnosti. ŠK 32 Liptovský Mikuláš sa navyše zaviazal, že licenciu neodstúpi klubu z iného mesta.

Licenciu získava klub vždy na jednu sezónu. V kompetenciách výkonného výboru SZĽH je kedykoľvek, ak sa objaví na to dôvod, licenciu klubu odobrať, prípadne odmietnuť jej vydanie na ďalšiu sezónu.

Pripomíname, že takáto prax zo strany SZĽH sa identicky aplikovala v prípade iných klubov i v minulosti a na jej základe zvolili v Liptovskom Mikuláši svoj terajší postup. APHK má preto za to, že nie je možné zo strany orgánov SZĽH konať inak ako rešpektovať vyššie uvedené, teda rešpektovať zmenu v osobe účastníka ligovej súťaže z titulu prevodu práva, ktorá prebehla riadnym a legitímne overeným spôsobom.

Na základe uvedených faktov Vás vyzývame, aby ste rešpektovali rozhodnutia mesta, klubu i súdu a schválili prechod licencie na nový subjekt. Momentálnou nečinnosťou blokujete činnosť nového subjektu a hráčom i ostatným činovníkom Liptovského Mikuláša neumožňujete vykonávať činnosť. Nepripravujte tradičnú baštu slovenského hokeja o možnosť štartovať v najvyššej súťaži len na základe osobných sympatií či zaujatosti.

Autor: Marián Szűcs

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.