Sobota, 25. septembra, 2021Meniny má Vladislav, Vladislava

Slovákov čaká návrat do Ameriky, NHL sa bude hrať až do jesene

Tomáš Tatar v drese klubu Montreal Canadiens. (Autor: Matt Slocum - TASR/AP)
Marián Szűcs|26. máj 2020 o 23:29

Žiadne konkrétne termíny zatiaľ nie sú.

NEW YORK. Vedenie NHL oznámilo plán reštartu súťaže. Zatiaľ nepadli žiadne konkrétne termíny, no podľa komisára ligy Garyho Bettmana sa začne hrať v júli.

Isté je, že základná časť NHL sa nedohrá. Súťaž sa rozbehne priamo s play off, v ktorom sa predstaví 24 tímov. Pre zvyšných sedem to znamená koniec sezóny.

Celé play off sa odohrá v dvoch mestách - v jednom budú hrať tímy z Východnej konferencie, v druhom tie zo Západnej konferencie.

Ani tieto mestá ešte vedenie hokejovej ligy nevybralo, predstavilo však desať kandidátov, medzi ktorými sa bude rozhodovať podľa aktuálnej situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Hrať budú najskôr v júli

Hráči majú začať s tréningom v kluboch počas júna, prípravné kempy sa majú rozbehnúť po prvom júli.

V predkole play off sa stretnú tímy z piateho až dvanásteho miesta v jednotlivých konferenciách (série sa budú hrať na tri víťazstvá). Prvé štyri tímy v konferenciách budú hrať medzi sebou o čo najlepšiu pozíciu pre nasadenie v prvom kole play off.

Prvé dve riadne kolá play off sa budú hrať na tri alebo štyri víťazstvá. O presnom modeli sa rozhodne neskôr podľa situácie. Finále konferencií aj bojov o Stanleyho pohár sa má hrať na štyri víťazstvá.

"Prežívame výnimočné a bezprecedentné obdobie a snažili sme predostrieť najlepší možný model dohratia súťaže, ktorý bude bezpečný pre všetkých," uviedol Bettman na webe NHL.

Model dohratia ligy pripravili zástupcovia klubov, hráčskej asociácie a piati hokejisti vrátane hviezd Connora McDavida a Johna Tavaresa.

Play off si zahrá aj Tatar

Vedenie ligy sa snažilo do play off zahrnúť všetky tímy, ktoré ešte v závere základnej časti mali reálnu šancu sa doň prebojovať.

Všetky tímy budú vo vybraných mestách v izolácii. Hráčov, trénerov aj ďalší sprievodný personál budú testovať.

Každý klub bude môcť mať v tomto karanténnom play off iba 50 ľudí vrátane hráčov a trénerov.

Model dohratia sezóny schválila aj Hráčska asociácia NHL. Cesta do zámoria čaká väčšinu slovenských hokejistov, ktorí v lige pôsobia. V začiatkoch pandémie sa totiž rozhodli pre návrat na Slovensko.

Play off si zahrá napríklad aj Tomáš Tatar. Jeho Montreal je vo Východnej konferencii na poslednom dvanástom mieste, ktoré zaručuje účasť vo vyraďovacej časti. V predkole narazí na Pittsburgh.

Bettman: Nič nie je bez rizika

NHL je prerušená od 12. marca. USA patria k štátom, ktoré pandémia zasiahla najviac, na ochorenie Covid-19 v krajine zomrelo už takmer stotisíc ľudí.

"Nič nie je bez rizika, ale chcem všetkých uistiť, že zdravie a bezpečnosť našich hráčov, trénerov a ďalšieho personálu je a zostane pre nás kľúčová," reagoval Bettman.

"Hráči aj kluby sa zhodli v tom, že chcú dokončiť sezónu," doplnil.

"Predpokladáme, že sa bude hrať do skorej jesene. Nehovoríme ešte o presných dátumoch, tie budú závisieť od okolností (pandémie - pozn. red.) a potrieb hráčov," naznačil Bettman.

NHL - play off

Istá účasť v prvom kole

Východná konferencia: Boston (Chára, Halák), Tampa Bay (Černák), Washington (Pánik, Fehérváry), Philadelphia

Západná konferencia: St. Louis, Colorado, Vegas, Dallas (Sekera)

Predkolo

Východná konferencia: Pittsburgh - Montreal (Tatar), Carolina - New York Rangers, New York Islanders - Florida, Toronto (Marinčin) - Columbus

Západná konferencia: Edmonto (Jurčo) - Chicago, Nashville - Arizona, Vancouver - Minnesota, Calgary - Winnipeg

Súvisiace články