Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Hádzanársky tréner Tomáš Kuťka oslavuje 70. narodeniny

Tréner Tomáš Kuťka na snímke z roku 2001. (Autor: TASR/Pavel Neubauer)
SITA|23. dec 2019 o 15:15

Ako prvý Slovák trénoval v nemeckej hádzanárskej bundeslige tri ženské družstvá.

BRATISLAVA. Slovenský hádzanársky tréner Tomáš Kuťka oslávil počas víkendu okrúhle životné jubileum.

Úspešný kormidelník, ktorý sa narodil 21. decembra 1949 v Nitre, sa dožil sedemdesiatky.

Tréner troch nemeckých klubov

Vo svojej bohatej kariére viedol české, slovenské aj československé reprezentačné výbery dohromady až 17 rokov. Ako prvý Slovák trénoval v nemeckej hádzanárskej bundeslige tri ženské družstvá.

Je jediným trénerom, ktorý má tituly majstra, vicemajstra a víťaza národného pohára z Československa, Českej republiky a rovnako aj zo samostatného Slovenska.

"Sedemdesiatka je určite poslednou oslavou v mojom živote, takže ju urobím na trikrát. S kamarátmi u Zlatého jeleňa na našom pravidelnom ´sympóziu´, potom s rodinou a napokon aj u nás v ŠKP s kolegami a zopár ľuďmi zo zväzu a z médií," povedal Kuťka v rozhovore pre web hadzana.skpbratislava.sk pri príležitosti svojho významného životného jubilea.

Počas svojej bohatej trénerskej kariéry získal majstrovské tituly v troch krajinách - bývalej ČSSR (Iskra Partizánske), SR (Jaspol Partizánske) a ČR (Slavia Praha).

V zahraničí si vyskúšal angažmány v bundeslige - Frankfurt nad Odrou, Mainzlar, Borussia Dortmund, v Poľsku - Montex Lublin, v Česku - Veselí, Slavia Praha a DHK Baník Most či Rakúsku - UHC Müllner Bau Stockerau.

Nebolo to o tituloch, ale o zážitkoch

Na domácej scéne pôsobil v Zbehoch, Nitre, v bratislavskom Štarte (účasť vo finále Pohára IHF), Interi, Partizánskom, Banskej Bystrici, Slovane Duslo Šaľa a ŠKP Bratislava, kde momentálne vedie so svojou manželkou dievčatá.

Na reprezentačnej úrovni si so ženami ČSFR vybojoval postup na MS 1993, neskôr bol aj koučom národného tímu Sloveniek. Viedol aj juniorky Česka.

"Moje najkrajšie spomienky nie sú o tituloch ani medailách. Sú o skvelých zážitkoch. Napríklad životný zápas o postup do štvrťfinále Pohára EHF (vtedy IHF) v Magdeburgu, kde sme po ledva vydretej remíze doma vyhrali so Štartom o päť gólov. Ako prvé družstvo z vtedajšieho Československa, ktoré na pôde NDR zdolalo družstvo z NDR v súťažnom zápase," spomínal Tomáš Kuťka.

"Hrali sme predzápas k mužskému duelu Magdeburg - Gummersbach, súboju východonemeckého a západonemeckého majstra v Európskom pohári majstrov. Všetkých sme šokovali a mňa tešilo, že prvým gratulantom bol môj, žiaľ už nebohý, priateľ Peter Kretzschmar. Vtedajší tréner reprezentácie NDR, ktorý vysoko ocenil výkon nášho družstva. V pohári sme sa napokon dostali až do finále," zaspomínal si Kuťka, ktorý rozhodne ešte nemá v pláne odísť z hádzanárskeho diania.

"Keď som pri oslavách mojej šesťdesiatky povedal, že už nemusím hrať prvé husle, snažím sa toho držať. Teraz sa mi zdá, akoby som to povedal iba včera. Pokiaľ budem zdravý a budem mentálne svieži, viem si sám seba predstaviť pri ďalších zaujímavých projektoch aj bez toho, aby som niekde vytŕčal, alebo sa niekam ponúkal. Som v záverečnej etape mojej životnej púte a v tomto štádiu mi ide viac o hádzanú, než o moje vlastné ego," dodal Tomáš Kuťka.

Súvisiace články