Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Hádzanárky v boji o ME 2012 s Dánskom, Chorvátskom a Talianskom

TASR|27. apr 2011 o 17:22

Slovenské hádzanárky budú o účasť na majstrovstvách Európy v roku 2012 bojovať v 6. kvalifikačnej skupine v konkurencii Dánok, Chorvátok a Talianok.

LEEK. Slovenské hádzanárky budú o účasť na majstrovstvách Európy v roku 2012 bojovať v 6. kvalifikačnej skupine v konkurencii Dánok, Chorvátok a Talianok. O rozdelení 28 účastníkov 2. fázy kvalifikácie rozhodol v stredu žreb v zámku Nienoord v holandskom Leeku.

Na šampionát 2. až 16. decembra 2012 postúpia prvé dva tímy z každej skupiny. Už teraz majú účasť istú usporiadajúce Holandsko i obhajkyne titulu z Nórska.

Tréner Sloveniek Štefan Katušák prijal výsledok žrebovania pomerne optimisticky: "Nie je to zlé, hoci je to náročná skupina. Ťažko si však vyberať, treba hrať a dobre sa pripraviť. Dánky sú jednoznačným favoritom skupiny a my sa musíme pobiť o druhé miesto s Chorvátkami. Talianky nedávam na vedľajšiu koľaj, ale mali by sme ich zdolať. Požiadam vedenie zväzu, aby som sa mohol počas júnového play off o MS ísť pozrieť na duely Chorvátok so Srbskom," povedal Katušák, ktorého so svojimi zverenkami najbližšie čakajú na prelome mája a júna dva prípravné zápasy vo Švajčiarsku a dva s Rakúskom.

Slovenky odštartujú program v skupine 19.-20. októbra na dánskej palubovke, o pár dní na to doma privítajú Chorvátky. Kvalifikácia bude následne pokračovať až v marci dvojzápasom s Talianskom (najskôr vonku, potom doma), v závere mája budú hostiť Dánky a možno kľúčový duel z hľadiska postupu ich čaká prvý júnový víkend v Chorvátsku.

Podobne ako pred dvoma rokmi Slovenky budú hrať v 6. skupine, no reprezentačná krídelníčka Dagmar Stuparičová považuje súčasnú konkurenciu za prijateľnejšiu.

"Určite je toto zloženie podstatne lepšie ako vtedy, keď sme hrali s Ruskom, Poľskom a Čiernou Horou. Ale ani nemožno tvrdiť, že to bude ľahké. Nedávno sme dvakrát prehrali so Srbskom a Chorvátky sú podľa mňa ešte silnejšie. Naopak dánsky zväz má v súčasnosti problémy, ktoré vyplývajú z nedostatku financií. Tie stoja za tým, že po uplynulom európskom šampionáte prišlo k výraznej obmene kádra a teda aj oslabeniu tímu, no možno pred kvalifikáciou sa problémy opäť urovnajú a všetky opory sa vrátia do reprezentácie," prezradila Stuparičová, ktorá hrá za dánsky Esbjerg.

Prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša zatiaľ nemenoval, kde by sa mali odohrať domáce stretnutia kvalifikácie, no veľa naznačil.

"Sme limitovaní povrchom, ktorý môže mať iba hádzanárske čiary a preto budeme uprednostňovať haly s gerflorom alebo podobným povrchom. Predbežne viem, že môžeme hovoriť o troch mestách - Hlohovci, Prešove a Michalovciach," povedal šéf zväzu.

"Nielen v príprave ženského tímu nám prácu určite neuľahčí skresané množstvo financií od štátu na tento rok. Práve dnes sme sa dozvedeli výšku dotácie a je o 20 percent nižšia ako vlani. Muži majú výhodu, lebo môžu rátať aj s dotáciou od Slovenského olympijského výboru a pokúsime sa, aby sa to negatívne neodrazilo na ženskom tíme, no horšie to bude s mládežníckymi reprezentáciami a centrami olympijskej prípravy," dodal Holeša.

Zloženie kvalifikačných skupín:

1. skupina: Nemecko, Maďarsko, Bielorusko, Azerbajdžan

2. skupina: Rumunsko, Srbsko, Portugalsko, víťaz 1. fázy kvalifikácie

3. skupina: Rusko, Čierna Hora, Poľsko, 2. z 1. fázy kvalifikácie

4. skupina: Francúzsko, Macedónsko, Turecko, Litva

5. skupina: Švédsko, Rakúsko, Slovinsko, Česká republika

6. skupina: Dánsko, Chorvátsko, SLOVENSKO, Taliansko

7. skupina: Španielsko, Ukrajina, Island, Švajčiarsko

Termíny zápasov:

1. kolo: 19.-20. októbra

2. kolo: 22.-23. októbra

3. kolo: 21.-22. marca

4. kolo: 24.-25. marca

5. kolo: 30.-31. mája

6. kolo: 2.-3. júna

Súvisiace články