Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Hádzanárky odleteli na Island veselé

Slovenské hádzanárky oslavovali v Šali historický postup na majstrovstvá Európy. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|12. jún 2014 o 17:33

Slovenské hádzanárky boli už pred štvrtkovým odletom na Island veselé. Pred posledným zápasom kvalifikácie v nedeľu už mali istý postup na európsky šampionát.

BRATISLAVA. Žiadna z hráčok ani tréner Dušan Poloz pred začiatkom kvalifikácie nepomysleli na možnosť, že posledný zápas odohrajú už po oslavách.

Hádzanárky postúpili na decembrový finálový turnaj v Maďarsku a Chorvátsku po 19 rokoch.

„Neskutočné, nemožné. Uhrali sme remízu s jedným z najlepších tímov na svete. Splnil sa mi veľký sen,“ nestačil tlmiť emócie český tréner Sloveniek ani deň po zápase.

Po remíze s Francúzskom v Šali 24:24 vyzdvihol kolektívny výkon, presný recept na stmelenie ženského tímu však vraj nepozná.

Pozrieť sa do hláv

„Možno je to v tom, že sa nejako intuitívne pozriete hráčkam do hláv. Ale na druhej strane si s tým neviem poradiť doma často s vlastnou manželkou, naladiť na spoločnú vlnu pätnásť hráčok by malo byť zložitejšie,“ povedal tréner.

„Lenže keď sa každá jedna prekonáva a má za sebou takých divákov ako boli vo vypredanej hale v Šali, je radosť koučovať celú tú energiu,“ dodal Poloz. Štyridsaťosemročný tréner vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu v nórskom Oslo.

Vlani vyhral so ženami Mostu titul českého majstra, zároveň aj spoločnú česko –slovenskú súťaž WHIL a aj medzinárodný Vyzývací pohár. Vlani v júli sa stal trénerom Slovenska, zmluvu má do septembra 2016.

Na štvrtkovom zraze pred odletom na Island šťastné dievčatá vítali trénera aj spontánnymi speváckymi dozvukmi z postupových osláv v Šoporni.

Kapitánka Lucia Súkenníková vidí v mladom slovenskom tíme perspektívu. „Proti Francúzkam sme naznačili, že máme na to, aby sme sa časom priblížili k svetovej špičke.“ Podľa nej bolo na hre tímu zreteľne badať systematickú prácu trénera Poloza.

„Správne nás motivoval, poskladal i koučoval. Postup je tímový úspech, každá z nás žila s tou druhou na palubovke, aj keď v danej chvíli podávala uterák či fľašku s vodou.“

Gól pre syna Adama

Postupový gól strelila 103 sekúnd pred koncom skúsená Katarína Dubajová, ktorá sa nezľakala zodpovednosti.

„Zobrala som to na seba ako najstaršia a našťastie to tam padlo. Gól venujem svojmu štvorročnému synovi Adamovi a rodičom. Som dojatá, osemnásť rokov som na niečo podobné čakala.“

Oslavy v slovenskom drese prežívala aj rodáčka z Ukrajiny Tetyana Trehubová, ktorá len v máji zmenila občianstvo a za Slovensko nastúpila iba druhýkrát. „Pre mňa to je ako krok do nového života, zápas bol pre mňa vstupenkou do nového sveta.“

Súvisiace články