Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Hádzanárky hrajú o titul vo Švédsku

Nórka Nybergová (vpravo) strieľa gól cez Dánku Skovovú vo finálovom stretnutí na posledných ME hádzanárok v Maďarsku. Nórsko zvíťazilo 27:25 a vo Švédsku bude obhajovať titul. (Autor: ČTK/AP)
Sportnet|7. dec 2006 o 00:00

GÖTEBORG – V štyroch švédskych mestách sa dnes začnú majstrovstvá Európy v hádzanej žien. Slovenské hádzanárky si účasť nevybojovali, v play off bola nad ich sily Ukrajina (24:27, 22:27).

Chýbajú na šiestom turnaji najlepších európskych­ družstiev za sebou. Naposledy sa zúčastnili na ME pri ich premiére pred dvanástimi rokmi.

Predstaví sa 16 družstiev. Okrem domáceho Švédska, ktoré malo účasť automaticky zabezpečenú ako organizátor, sa priamo kvalifikovala aj prvá pätica z predchádzajúceho kontinentálneho šampionátu v Maďarsku 2004 - Nórsko (obhajca), Dánsko, Maďarsko, Rusko a Nemecko. Ďalších desať družstiev si účasť vybojovalo v kvalifikácii.

K favoritom patria severské družstvá, kde sa hrá nielen kvalitná hádzaná, ale je o ňu aj veľký divácky záujem.

Organizátori už týždeň pred začiatkom avizovali 52–tisíc predaných vstupeniek z celkového počtu 57–tisíc. Dánsko a Nórsko sú najúspešnejšími krajinami v histórii ženských ME, vážnym ašpirantom na zlato je Rusko, ktoré po vlaňajšom triumfe na MS vyhralo nedávno aj Svetový pohár.

V prvej fáze ME sú družstvá rozdelené do štyroch základných skupín. Do druhej fázy turnaja postúpia prvé tri tímy z každej skupiny. V dvoch šesťčlenných skupinách potom odohrajú družstvá zápasy len proti súperom, s ktorými sa nestretli v úvodnej fáze. Do semifinále sa kvalifikujú po dva najlepšie tímy z oboch skupín II. fázy. Finále sa hrá v nedeľu 17. decembra o 16.00 v Štokholme.


A-skupina (Skövde): Maďarsko, Srbsko a Čierna Hora, Rakúsko, Macedónsko.

B-skupina (Göteborg): Nórsko, Nemecko, Slovinsko, Poľsko.

C-skupina (Štokholm): Rusko, Ukrajina, Chorvátsko, Švédsko.

D-skupina (Malmö): Dánsko, Španielsko, Francúzsko, Holandsko.


Súvisiace články