Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Hádzanár Kukučka by rád napodobnil úspech hokejistov

Peter Kukučka. (Autor: TASR)
Pavol Spál|11. jan 2011 o 19:20

Hádzanár Kukučka by rád napodobnil hokejistov, ale je realista. Na majstrovstvách sveta v hádzanej vo Švédsku, ktoré sa začínajú zajtra, bude opäť tvorcom slovenskej hry. Stredná spojka, PETER KUKUČKA.

Hádzanár Kukučka by rád napodobnil hokejistov, ale je realista. Na majstrovstvách sveta v hádzanej vo Švédsku, ktoré sa začínajú zajtra, bude opäť tvorcom slovenskej hry. Stredná spojka, PETER KUKUČKA.

Viacerí odborníci tvrdia, že si nevedia predstaviť, ako by fungovala hra Slovákov bez vás. Čo vy na to?

„Teší ma, keď to povedia ľudia, čo sa vyznajú. Určite by to fungovalo, síce neviem ako. Každý je však nahraditeľný. U nás na Slovensku, žiaľ, nemáme veľkú základňu ako trebárs v Nemecku. Málokedy sa niekto nový objaví."

Hovorí sa, že ste v reprezentácii druhým trénerom a výrazne sa podieľate na taktike. Je to tak?

„Stredná spojka je predĺžená ruka trénera. Často komunikujem s chalanmi, hlavne čo sa týka útoku. Môj post v hádzanej určuje, čo sa bude vpredu hrať. Mám tú zodpovednosť. Počas tréningov sa to snažíme dať dohromady."

Mužstvo sa za posledné dva roky nezmenilo. Mali by ste byť na tom automaticky lepšie, nie?

„Všetci to od nás očakávajú, ale ja som opatrný. Vždy je čo zlepšiť. Som rád, keď vidím, že robíme pokroky. Je pravdou, že sa nám hralo v poslednom období lepšie."

Teraz idete na šampionát v inej pozícii ako pred dvoma rokmi. Súhlasíte?

„Nejdeme tam už ako nováčik. Určite však nemôžem tvrdiť, že tam získame trebárs šieste miesto. Európska špička je veľmi vyrovnaná, pokojne nemusíme postúpiť zo skupiny. Už postup by bol pre mňa úspech."

Patrí už Slovensko medzi svetovú špičku?

„Patrí, aj keď nie do užšej. Do európskej desiatky určite. Je to veľmi vyrovnané. Dnes už môže zdolať každý každého."

Trúfate si aj na Francúzov, či Chorvátov, o ktorých sa hovorí, že sú o úroveň vyššie?

„To je pravda, oni sú inde. Musela by to byť zhoda náhod. Celý náš tím by musel mať výnimočný deň a oni slabší. Proti takýmto súperom ideme hrať bez tlaku, že nemáme čo stratiť. To nám môže pomôcť. "

Vraj najväčšou slabinou tímu je obrana a presilovky.

„Je to tak. Ale pracujeme na zlepšení. Nie je to jednoduché, musí sa to nacvičiť. Ide tam o každý centimeter. Nehrá sa na náhodu."

Tím doplácal aj na kolísavosť výkonov. Jeden polčas, či zápas ste hrali skvele a ďalší presne opačne. Čím to je?

„Neviem, ale v koncentrácii to určite nebude. Pred dvoma rokmi sme mali lepšie druhé polčasy, v ktorých sa rozhoduje."

Zápasy budete hrať v aréne Scandinavium, v ktorej získali slovenskí hokejisti titul majstra sveta.

„Bolo by skvelé povedať, že to zopakujeme (smiech). Chcel by som byť majstrom sveta, ale som realista. Hokej i futbal je o niečom inom. Dá sa to skôr ubrániť, zabetónovať. Nemáme až takú silnú zostavu, aby sme mohli povedať, že získame titul. Muselo by nám vyjsť úplne všetko."

Vy máte aj inú funkciu, dídžeja, ktorý púšťa v kabíne pred zápasom motivačnú hudbu.

„Momentálne zháňame reproduktory k iPodu, lebo staré sa nám stratili. Na poslednom šampionáte chalani nefrflali, že by som hral hlúposti. Púšťame si skôr tvrdšie veci. Ale aj Elán, či osemdesiate roky. Každý si zvykol napísať po dve skladby, ktoré mal rád."

V minulosti ste mali problémy s lietaním. Pred jedným zápasom kvalifikácii ste dokonca vystúpili z lietadla. Už ste to vyriešili?

„Sadnem si do lietadla a čakám (smiech)."

Stále trpíte?

„Áno. V poslednom čase som to riešil tak, že som si dal dvakrát poldeci. Ale nie je príjemné piť alkohol, hlavne ak sa lieta doobeda. Inak tvrdé príliš nemusím. Nebol by som proti, ak by sa všade chodilo vlakmi (smiech). Trpím v reprezentácii, i v klube, kde hráme Ligu majstrov. Každý mesiac sa potím."

Ale lietate. Ako ste to prekonali?

„Dva roky som s tým bojoval a chodil vlakom. Boli to často päťdesiathodinové cesty. Tak som si to zvážil. Pozrel som si aj štatistiky letov, ktoré ma príliš neupokojili. Hovoril som aj s reprezentačným psychológom. Čo sa má stať, stane sa."

Kto bude majstrom sveta?

„Francúzsko, má najkvalitnejší tím. Ich hra nie je založená na signáloch, ale na individualitách. Sú majstrami improvizácie. Myslím, že budú hrať znova vo finále s Chorvátmi."

Ste veľkým fanúšikom futbalu, váš otec reprezentoval Československo na MS v Španielsku 1982. Získal Messi právom loptu pre najlepšieho hráča planéty?

„Čakal som, že vyhrá Iniesta. Bol majstrom sveta a vo finále dal rozhodujúci gól. Messi je však pre mňa individuálne najlepší. Nikto sa na neho nechytá."

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články