Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Gronertová, ktorá sa narodila ako hermafrodit, prvý raz na WTA

Sarah Gronertová (Autor: olajidefashikun.com)
SITA|5. jún 2011 o 15:08

Nemecká tenistka Sarah Gronertová si prvý raz vo svojej kariére zahrá v hlavnej súťaži dvojhry na úrovni WTA.

BIRMINGHAM.

V nedeľňajšom zápase finálového 2. kola kvalifikácie na tráve v britskom Birminghame sa jej už za stavu 1:1 na gemy vzdala Portugalčanka Michelle Larcherová De Britová.

Dvadsaťštyriročná Gronertová sa narodila ako hermafrodit, teda osoba s rozvinutými orgánmi oboch pohlaví. Rodáčka z Linnichu sa napokon rozhodla pre život ženy a ako 19-ročná podstúpila príslušnú operáciu. Odvtedy je síce pre právne potreby uznaná ako žena, ale v športovej sfére ju to vôbec nechráni pred zvýšeným záujmom, pochybnosťami a protestmi.

V apríli 2009 portál Gay Wired priniesol informáciu, že Gronertová prešla testom pohlavia a môže hrať na okruhu Tenisovej asociácie žien (WTA). "Poverený lekár vyhodnotil predloženú zdravotnú dokumentáciu ako dostatočne nezávislú a dôveryhodnú, takže slečna Gronertová splnila všetky požiadavky."

"Toto nie je žena, ale muž. Niet dievčaťa, ktoré by dokázalo takto podávať. Ani Venus Williamsová," citovali New York Daily News izraelského kouča Šloma Tzorefa po tom, ako jeho zverenkyňa Julia Glušková prehrala s Gronertovou 2:6, 1:6 na turnaji ITF s dotáciou 10 000 USD v Raanane. "Keď som počul jej príbeh, šokovalo ma to. Neviem posúdiť, či je jej účinkovanie medzi ženami férové. Má však výhodu a ak bude pokračovať takýmto spôsobom, do pol roka je v hornej päťdesiatke svetového rebríčka," povedal Tzoref.

Gronertová, ktorá sa momentálne nachádza na 278. pozícii v počítačovom poradí, nemá ľahkú cestu nahor iba herne, ale aj mentálne. Napríklad v sezóne 2008 v holandskom Alkmaare jej jedna zo súperiek ironicky pogratulovala k prvým bodom do rebríčka ATP, teda renkingu mužov.

Súvisiace články