BRATISLAVA. Prejsť osemdesiat kilometrov v horskej etape cez tri alpské priesmyky trvá aj najlepším cyklistom vyše troch hodín.
Je to obrovský boj. Na druhej strane práve tu sa rozhoduje o víťazoch trojtýždňových pretekov.
Kráľovské etapy v posledných rokoch veľké zvraty a drámu nepriniesli. Dlhé úniky na také veľké vzdialenosti z čias Eddieho Meckxa či Bernarda Hinaulta ostali už len v kategórii fantázie.
V piatok však pripravil tím Sky a Chris Froome pre súperov na talianskom Gire scenár z kategórie sci-fi.
Aj na papieri musel vyzerať viac ako bláznivo. Veď Froome bol po osemnástich dňoch a bezmála tritisíc kilometroch štvrtý so stratou 3:22 minúty. Akokoľvek by bola etapa náročná, takýto veľký rozdiel zmazať proti trom silným súperov sa javilo ako nemožné.
„Čaká nás Colle delle Finestre a prašné cesty. Je to miesto, kde sa dá niečo vyskúšať,“ vravel Froome pred piatkovou etapou. „Toto Giro ešte zďaleka nie je rozhodnuté.“
Tím Sky mal na piatkovú 19. etapu pripravený veľký plán. „Chceme sa pokúsiť izolovať Yatesa od jeho tímu niekde v údolí,“ predpovedal športový riaditeľ Sky Nicolas Portal pre velonews.
„Stále tam sú možnosti, aby sme ešte prekvapili. A keď bude mať Chris príležitosť, tak ju chceme využiť. On je obrovský bojovník,“ vravel Kenny Elissonde.
„Máme z nich trochu strach,“ priznal Jack Haig z tímu Michelton-Scott. Veril však, že dres lídra pre Simona Yatesa sa im podarí udžať.
Šialený ťah, aby sa stal legendou
Tím Sky však uprostred etapy v stúpaní na najvyšší vrchol tohtoročného Gira - Colle delle Finestre (2178 m) nasadil neskutočné tempo. V skupine favoritov sa horko-ťažko udržalo menej ako desať jazdcov.
V druhej časti kopca Froome zrýchlil a zvyšku svojich rivalov ušiel, akoby mal byť o pár kilometrov cieľ. Lenže do úniku sa vrhol v polovici etapy celých 80 kilometrov pred koncom.
„Je to šialené, ale niekedy je toto tá cesta, ako sa stať nesmrteľným,“ vravel komentátor českého Eurosportu.
Froomov ťah bol šialený v tom, že bojoval proti presile tak ďaleko pred cieľom. Jeho súperi si mohli navzájom pomáhať a udržiavať spolu vyššiu rýchlosť. Froome šliapal bez pomoci.
Zvrat nik nečakal
Keď na Colle delle Finestre vyrazil vpred, strácal na ružový dres lídra 202 sekúnd. Počas svojej šialenej misie nielenže dokázal ostať vpredu, ale dokonca svoj náskok neustále zvyšoval.
V Bardonecchii si vôbec prvý raz v kariére obliekol ružový dres pre lídra Gira. V celkovom poradí má pred druhým Tomom Dumoulinom náskok 40 sekúnd.
Ešte nikdy som nevidel pretekára urobiť podobný únik na Grand Tour. Toto vojde do histórie.
Matt White, šéf tímu Michelton-Scott
"Nikdy som nenastúpil takto ďaleko pred cieľom. Pre náš tím je to výnimočná chvíľa, ďakujem mu. Nečakal som takýto priebeh, perfektne nám vyšlo prvé stúpanie i situácia pred cieľom.
Povedal som si teraz alebo nikdy. Ale ešte nie je koniec, ťažký deň nás čaká aj zajtra," povedal Froome pre Eurosport.
Tím Sky tento útok vopred dôkladne plánoval. "Etapu sme veľmi dôkladne analyzovali, vedeli sme, že Finestere je presne to miesto, kde chcme zaútočiť," vysvetľoval šéf tímu Sky Dave Brailsford. Sky všetko naplánovlai do takých detailov, že vopred boli pri ceste rozostavení ľudia z tímu, aby mohli Froomovi podať občerstvenie. Dokonca aj Brailsford či hovorca tímu mali svoje úlohy a Froomovi museli pomôcť.
Ak sa Froomovi podarí náskok udržať, stane sa prvým cyklistom po Eddym Merckxovi a Bernardovi Hinaultovi, ktorý bol aktuálnym víťazom Tour de France, Vuelty aj Giro d´Italia.
Zvrat v pretekoch je o to prekvapivejší, že Froome po prvej polovici Gira nepripomínal toho šampióna, ktorý vlani vyhral Tour aj Vueltu. Mal dva pády, strácal aj na relatívne ľahších dojazdoch, jazdil opatrne a skôr vzadu.
Dokonca v celkovom hodnotení vypadol po jedenástej etape z top10. Taký zlý úvod na podobných pretekoch nezažil a odpisovali ho fanúšikovia, odborníci aj novinári.
Aj Alberto Contador vravel, že je nepravdepodobné, že by Froome ešte mohol vyhrať. Aj on sa zmýlil.
Navyše Giru suverénne vládol Simon Yates, ktorý svoj náskok postupne zvyšoval. Lenže Yates premiérovú Grand Tour nevyhrá. Hoci svoju pozíciu budoval osemnásť dní, v piatok absolútne vyhorel. Do cieľa prišiel so stratou 38 minút. Z prvého miesta klesol na osemnáste.
"Ešte nikdy som nevidel pretekára urobiť podobný únik na Grand Tour. Toto vojde do histórie," vravel šéf tímu Michelton-Scott Matt White.
Posledná horská etapa
Podobne dlhé sólové úniky ako predviedol Froome sú v posledných rokoch nevídané.
V roku 2012 po útoku v etape na Fuente De vyhral celú Vueltu Alberto Contador. Pred etapou bol druhý a v úniku išiel 51 kilometrov.
V roku 2006 napríklad takto na Tour de France zariskoval Floyd Landis. Do 17. etapy vyrážal ako jedenásty v celkovom poradí s deväťminútovou stratou.
V Morzine už Tour viedol. V Paríži ho najskôr vyhlásili za víťaza celej Tour, o pár dní však vysvitlo, že neprešiel dopingovou kontrolou.
V sobotu je na Gire na programe posledná horská etapa. Má 214 km, tri stúpania prvej kategórie a cieľ je v Cervinii (2001 m). V nedeľu v Ríme sa už v celkovom poradí bojovať nebude.