Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Bála sa záujmu médií, často končila v semifinále. Tenisová legenda má 50

Gabriela Sabatiniová. (Autor: TASR/Miroslava Cibulková)
Jana Sedláková, TASR|16. máj 2020 o 09:52

Dvakrát vyhrala Turnaj majsteriek.

BRATISLAVA. Počas aktívnej kariéry pútala Argentínčanka s talianskymi koreňmi Gabriela Sabatiniová pozornosť nielen športovými výkonmi, ale aj pôvabom.

Víťazka US Open oslávila 16. mája okrúhlych 50 rokov.

Na okruhu WTA vybojovala dokopy 27 titulov. Dvakrát vyhrala Turnaj majsteriek (1988, 1994). V roku 1988 si z wimblendonskej trávy odniesla titul zo ženskej štvorhry.

Z olympiády v Soule 1988 si odniesla striebro.

V roku 2006 uviedli najúspešnejšiu argentínsku tenistku do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Príliš plachá, radšej prehrávala

Gabriela Sabatiniová sa narodila 16. mája 1970 v Buenos Aires. S tenisom začala v šiestich rokoch a prvé úspechy dosiahla už ako juniorka.

Keď mala 13 rokov, vyhrala prestížny mládežnícky tenisový turnaj Orange Bowl v Miami a získala aj singlový titul na juniorskom turnaji Roland Garros.

V roku 1985 vo veku 15 rokov naskočila do kolotoča profesionálneho ženského tenisu a hneď sa prebojovala do svojho prvého grandslamového semifinále, kde však prehrala s Chris Evertovou.

Prvé grandslamové finále si Argentínčanka zahrala v roku 1988 na US Open, v ňom nestačila na veľkú rivalku Steffi Grafovú.

Napriek obrovskému talentu a výbornej hre skončila na grandslamových turnajoch Sabatinová v dvojhre deväťkrát v semifinále. Desať prehier v semifinále na úrovni tzv. veľkej štvorky zaznamenala aj v štvorhre.

V roku 2013 pre La Nación uviedla, že semifinálové prehry súviseli aj s jej introvertnou povahou. Pripustila, že pre prílišnú plachosť viaceré grandslamové semifinálové súboje vypustila naschvál.

Obávala sa totiž prílišného mediálneho záujmu a povinností spojených s úspechom na týchto najprestížnejších tenisových turnajoch.

Veľká konkurentka svetových jednotiek

Na US Open v roku 1990 dosiahla svoj jediný singlový grandslamový triumf, vo finále porazila veľkú rivalku Steffi Grafovú. Stala sa prvou Argentínčankou, ktorá vyhrala grandslamový turnaj.

So Steffi Grafovou odohrala dokopy 40 zápasov a ich rivalita je štvrtou najväčšou v dejinách ženského tenisu. Z výhry sa však 11-krát tešila Sabationiová a až 29-krát Grafová.

Vo februári 1989 dosiahla vo svetovom rebríčku 3. miestom svoje maximum a kariéru ukončila vo veku 26 rokov v roku 1996.

Argentínčanka tiež vyhrala desaťkrát nad úradujúcou svetovou jednotkou. Žiadna iná tenistka, ktorá sama nebola na prvom mieste, nedosiahla viac takých výhier.

Po skončení s tenisom sa venovala podnikaniu. Celosvetovo známym sa stal parfum nesúci jej meno. Spolupracuje tiež s viacerými organizáciami, ktoré pomáhajú deťom v núdzi či chudobným.

Zostrih z finále US Open 1990 (mečbal v čase od 15:35)

Súvisiace články