Futbalisti obhájili prvenstvo, sú najlepší medzi kolektívmi

Futbalisti Slovenska majú za sebou úspešný rok. Veľký podiel na tom má Marek Hamšík.
Futbalisti Slovenska majú za sebou úspešný rok. Veľký podiel na tom má Marek Hamšík. (Autor: TASR)
Pavol Spál|22. dec 2015 o 20:46

Futbalisti vyhrali anketu Športovec roka medzi kolektívmi už štvrtýkrát. Predtým triumfovali v rokoch 2009, 2010, 2014.

BRATISLAVA. „Sme ako rodina, medzi nami sú úzke vzťahy a v tom pravdepodobne máme prednosť pred ostatnými. Myslím, že v iných tímoch to tak nie je,“ tvrdí stopér národného tímu futbalistov Ján Ďurica. Azda aj preto je jeho mužstvo u nás najvyššie.

Vyhrali suverénne, získali 314 bodov a pred druhými kanoistami mali náskok 130.

Futbalová reprezentácia sa prvý raz v histórii prebojovala na majstrovstvá Európy. Ide o veľký úspech, pretože v ére samostatnosti si na veľkom turnaji zahrá iba druhýkrát. „Bol to naozaj výnimočný rok,“ priznal tvorca hry Marek Hamšík.

Medzi jednotlivcami v ankete skončil piaty, najlepší z futbalistov. Bol najdôležitejším hráčom tímu.

Aj vďaka takýmto gólom sa Slováci dostali na európsky šampionát.

Vyhrali šesť z deviatich

V poslednom zápase kvalifikácie v Luxembursku dal Hamšík dva góly, Slováci vyhrali 4:2 a oslavovali. V kvalifikácii o postup na ME vo Francúzsku 2016 zvládli kľúčový zápas, s Ukrajinou v Žiline hrali bez gólov.

Nezvládli iba jeden súboj, keď doma podľahli Bielorusku 0:1. S prehrou v Španielsku (0:2) sa rátalo.

Slováci vyslovene nezvládli iba zápas proti Bielorusku.

Z deviatich zápasov vrátane aj troch prípravných vyhrali až šesť so skóre 16:9. Viac bodov za jeden kalendárny rok pritom získali iba dvakrát (2004, 2014).

„Bol to slušný rok až na jeden zápas,“ hodnotil Kozák. Narážal na nečakané zaváhanie s Bieloruskom.

„Odkedy som v reprezentácii, také silné mužstvo sme ešte nemali,“ priznal Vladimír Weiss. Mal najviac gólových asistencií – šesť , vedel sa presadiť v hre jeden na jedného a tím z toho ťažil.

vladimir_res.jpg

Weiss (vľavo) sa vedel presadiť v súbojoch jeden na jedného. FOTO - TASR/AP.

Kľúčovú rolu zohral proti Luxembursku, kde prihral na tri góly.

Podľa Kozáka dozrejú o dva roky

Tréner Kozák veril osvedčeným menám. V poslednom kvalifikačnom zápase proti Luxembursku poslal okrem dvoch hráčov rovnakú zostavu, ako v tom prvom v septembri minulého roka na Ukrajine. Nehrali iba obrancovia Peter Pekarík a Ján Ďurica, obaja však chýbali pre zdravotné problémy.

Jediným hráčom, ktorý nastúpil vo všetkých tohtoročných zápasoch, je Róbert Mak. So štyrmi gólmi (tri dal v prípravných zápasoch) bol zároveň najlepším strelcom za rok 2015.

spain_slovakia_euro_soccer-7b6ac05e8a054_r8055_res.jpeg

Mak (vpravo) nastúpil vo všetkých tohtoročných zápasoch. FOTO - SITA/AP.

„Tento tím ešte nedosiahol svoj vrchol. Cítim, že dozreje o dva roky, má ešte priestor na zlepšovanie,“ tvrdil Kozák.

Podľa Ľubomíra Moravčíka, jedného z najlepších slovenských hráčov v dejinách, má práve Kozák na úspechu päťdesiatpercentný podiel.

Národný tím

  • Z deviatich zápasov vrátane aj troch prípravných vyhrali slovenskí futbalisti až šesť so skóre 16:9.
  • Viac bodov za jeden kalendárny rok pritom získali iba v dvakrát (2004, 2014).
Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Futbalisti obhájili prvenstvo, sú najlepší medzi kolektívmi