Niektorí ho zatracujú, iní sa ho nevedia dočkať. Od jarnej časti bude mať videorozhodcu už aj najvyššia slovenská futbalová súťaž. TOMÁŠ MÓKOŠ, koordinátor VAR pre Slovensko, odpovedal na otázky v súvislosti s jeho zavedením.
V akom štádiu je zavedenie VAR na Slovensku?
Náš prvý kontakt s VAR technológiou sa uskutočnil v roku 2018, keď FIFA s Medzinárodným výborom pre pravidlá (IFAB) organizovali workshop na túto tému.
Po vyhodnotení prvotných poznatkov a majstrovstvách sveta v Rusku sme požiadali zástupcov FIFA o zaradenie našej futbalovej asociácie do predmetného projektu.
Výkonný výbor SFZ rozhodol v júni 2019, že chceme a budeme mať VAR. V novembri minulého roka sme oficiálne spustili školenie našich rozhodcov pre VAR technológiu v Národnom tréningovom centri v Senci.
Ako vyzerali školenia?
Úvodné boli zamerané na teoretickú prezentáciu VAR systému a VAR pravidiel futbalu. Po teoretickej časti nasledovala praktická časť v Národnom tréningovom centre SFZ v Senci, kde sme zriadili dve samostatné VOR - videooperačné miestnosti.
Rozhodcovia museli najprv absolvovať určitý počet zápasov v offline režime. Sedeli vo videooperačných miestnostiach, mali sme nahrané zápasy z najvyššej súťaže, ktoré sme následne rozoberali.
Po tejto fáze nasledovali spoločné tréningové jednotky rozhodcov a futbalistov miestneho futbalového klubu MŠK Senec priamo na hracej ploche. Simulovali sme na nich rôzne situácie v pokutovom území i ofsajdové situácie.
Naši rozhodcovia chodili k monitoru pri hracej ploche na tzv. on-field review, učili sa, ako signalizovať, že nejakú situáciu si pôjdu skontrolovať, ako aj to, keď na základe videozáznamu spravili zmenu pôvodného rozhodnutia.
V súčasnosti sa pomaly dostávame do záverečnej fázy školení, do ktorej sa dostala len úzka skupina vybraných rozhodcov, ktorá by v prípade priaznivej situácie s Covidom-19 mala koncom tohto roka splniť všetky nastavené školiace limity vyplývajúce z VAR protokolu a získať FIFA VAR licenciu.
Títo rozhodcovia už rozhodovali online s VAR systémom v zápasoch tretej ligy mužov Bratislavského futbalového zväzu a v zápasoch druhej ligy staršieho a mladšieho dorastu SFZ až do ich prerušenia pre pandémiu koronavírusu.
Vo VOR (videooperačnej miestnosti) sedia traja ľudia – VAR rozhodca, AVAR rozhodca a replay operátor. Ako si rozdelia úlohy a aké sú ich povinnosti pred zápasom a po ňom?
VAR rozhodca je hlavným rozhodcom alebo lídrom tímu. AVAR rozhodca zastáva vo videooperačnej miestnosti pozíciu asistenta video rozhodcu a replay operátor je zodpovedný za technologickú časť VAR systému a spolupracuje s VAR rozhodcami pri vzhliadnutí opakovaných záznamov, pri výbere vhodných kamier pre kontrolovanie jednotlivých herných situácií a podobne.
Môžu ľudia vo videooperačnej miestnosti počas zápasu jesť, piť, rozprávať sa o súkromných veciach?
Vo videooperačnej miestnosti platia prísne pravidlá. V každej je externá kamera, ktorá monitoruje dodržiavanie protokolu. Ten obsahuje napríklad zákaz používania mobilných telefónov, konzumáciu jedla a podobne. Tento záznam sa po každom stretnutí ukladá do elektronickej platformy a následne ho FIFA vyhodnocuje.
Ako to funguje vo videooperačnej miestnosti počas zápasu?
Základom videovioperačnej miestnosti sú monitory a audiokomunikačný systém pre komunikáciu s rozhodcami na hracej ploche. Každý z VAR rozhodcov má pred sebou umiestnené dva monitory.
Na jednom z nich sa v priamom prenose a najmä z pohľadu hlavnej kamery premieta zápas a na druhom, takzvanom sekundárnom monitore, má VAR rozhodca obrazovku rozdelenú na štyri časti, kde môže stretnutie a herné situácie súčasne sledovať z hlavnej kamery, detailnej kamery, tzv. ľavej a pravej šestnástkovej kamery, prípadne iných kamier (bránková, ofsajdová a pod.) podľa voľby a požiadavky VAR rozhodcu.
Na sekundárnom monitore sa zápas premieta s trojsekundovým oneskorením oproti priamemu prenosu, aby si VAR rozhodca mohol hernú situáciu ihneď pozrieť aj z iných uhlov a kamier.
VAR rozhodca aj jeho asistent majú na stole umiestnené zelené a červené tlačidlo. Zeleným tlačidlom sa robia záznamy z herných situácií, ako napríklad možný faul, možná červená karta, možný pokutový kop a podobne, ktoré sa následne ukladajú ako vystrihnuté videoklipy na monitore replay operátora systému.
Ten si môže v prípade potreby kontrolovania niektorej situácie VAR rozhodcom, pozrieť desaťsekundový klip zo všetkých používaných kamier.
Na čo slúži červené tlačidlo?