Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Tri kluby nechceli vystúpiť zo Superligy. UEFA zastavila konanie voči nim

Futbalisti Realu Madrid. (Autor: TASR/AP)
TASR|28. sep 2021 o 09:37

Konanie voči klubom je nulitné, akoby sa nikdy nezačalo.

LAUSANNE. Európska futbalová únia (UEFA) zastavila disciplinárne konanie voči Realu Madrid, FC Barcelona a Juventusu Turín za ich angažovanie sa v plánovanom projekte Európskej Superligy (ELS).

Vyhovela tak rozhodnutiu madridského súdu v tejto veci.

UEFA v oficiálnom stanovisku uviedla, že konanie voči spomínaným trom klubom je nulitné v rozsahu, akoby sa ani nikdy nezačalo.

Zároveň oznámila, že nebude žiadať žiadne finančné kompenzácie od ďalších deviatich klubov, ktoré boli spoluzakladateľmi ESL.

Tie pôvodne ako "prejav dobrej vôle" sľúbili UEFA spoločne zaplatiť niekoľko miliónov eur a zaviazali sa, že v jednej sezóne sa vzdajú piatich percent z príjmov v európskych súťažiach.

Real, Barcelona i Juventus pôvodne čelili disciplinárke za to, že z konceptu ELS odmietli vystúpiť. V apríli patrili k dvanástim zakladajúcim členom plánovanej elitnej súťaže.

Po vlne kritiky na túto iniciatívu zo strany fanúšikov i médií však deväť klubov (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, Atletico Madrid, AC Miláno a Inter Miláno) z projektu takmer okamžite vycúvalo, no tri sa ho napriek tomu nechcú vzdať.

Madridský súd nedávno predbežným opatrením zrušil všetky sankcie UEFA proti zakladajúcim členom ESL vrátane zákazu štartu v Lige majstrov a strešnej organizácii európskeho futbalu nariadil, aby zastavila disciplinárne konanie voči Realu, Barcelone a Juventusu.

UEFA tejto požiadavke vyhovela, v stanovisku však zároveň zdôraznila, že bude stále hájiť svoje pozície.

"UEFA bude aj naďalej vykonávať všetky potrebné kroky, v prísnom súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi i právnymi predpismi EÚ, v snahe chrániť záujmy UEFA a všetkých zainteresovaných strán vo futbale," uviedla podľa AFP Európska futbalová únia v stanovisku.

Súvisiace články