Futbalovú trénerku vraj v minulosti znásilnil funkcionár, federácia to vyšetruje

Trénerka Vera Pauwová.
Trénerka Vera Pauwová. (Autor: Twitter FAIreland)
SITA|2. júl 2022 o 14:22

Ani moji najbližší nevedeli o znásilnení, povedala po 35 rokoch.

HAAG. Trénerka ženskej futbalovej reprezentácie Írska Vera Pauwová obvinila zo znásilnenia vysoko postaveného funkcionára v holandskom zväze, podľa nej sa činu dopustil v roku 1986 u nej doma.

Okrem toho priznala, že sa stala obeťou sexuálnych útokov od dvoch ďalších mužov z jej hráčskych čias v Holandsku, konkrétne mená však neprezradila.

Ako hráčka aj trénerka holandskej reprezentácia vraj čelila "systematickému sexuálnemu zneužívaniu, zneužívaniu moci, šikanovaniu, zastrašovaniu, izolácii a kádrovaniu".

Federácia začala vyšetrovanie

"Ani moji najbližší nevedeli o znásilnení, ktorého sa voči mne dopustil prominentný futbalový funkcionár, keď som bola mladá hráčka. Neskôr k tomu pribudli sexuálne útoky od dvoch ďalších mužov.

Všetci traja muži boli v čase týchto incidentov zamestnaní v Holandskej futbalovej federácii," napísala dnes 59-ročná Pauwová na svojom twitteri.

Pauwová údajne diskutovala o svojich negatívnych skúsenostiach so zástupcami Holandskej futbalovej federácie (KNVB) ešte vlani a organizácia na základe toho začala vyšetrovanie.

Má plnú podporu vedenia aj kolegov

"Ukázalo sa, že by sme mali k niektorým záležitostiam pristupovať inak. Bohužiaľ, Vera v minulosti čelila chybným predsudkom a nevhodným komentárom od našich bývalých zamestnancov.

Je neakceptovateľné, že Vera nemala bezpečné pracovné prostredie, na ktoré mala nárok. Po osobnom kontakte s ňou sme zistili, že to malo na ňu veľký dopad a mrzí nás to," napísal KNVB vo svojom stanovisku.

Pauwovej vyjadrila podporu aj Írska futbalová federácia (FAI), jej súčasný zamestnávateľ: "Sme si plne vedomí toho, aký dopad budú mať tieto odhalenia na Veru. Ubezpečili sme ju, že má plnú podporu vedenia aj kolegov v asociácii."

Nachádzate sa tu: