Momentka zo zápasu MFK Ružomberok 3:1 FC Noah.
Fotogaléria (7)
Momentka zo zápasu MFK Ružomberok 3:1 FC Noah. (Autor: David Beňuš)
Martin Kozinka|29. aug 2024 o 22:40

Ružomberok bol kúsok od senzačného postupu.

BRATISLAVA. Slovenský futbal delili minúty od ďalšieho rozprávkového večera. Slovan Bratislava zaznamenal v stredu senzačný postup.

Kúsok od neho bol vo štvrtok aj Ružomberok. „Nemám slov. Je nám to veľmi ľúto,” vravel zronený kouč Ondřej Smetana.

Futbalisti spod Čebraťa vyhrali v odvete play-off o Konferenčnú ligu 3:1 nad FC Noah, no na postup to nestačilo.

„Ospravedlňujem sa. Asi je toho na mňa moc,” hľadal Smetana slová pred kamerou STVR. „Zápas, ktorý sme mali priniesť do úspešného konca, no súper nás potrestal.”

„Postup nám ušiel pomedzi prsty,” zakončil tréner Ružomberka. Mohli zaznamenať nevídaný úspech.

Nielenže by sa po prvýkrát v klubovej histórii prebojovali do hlavnej súťaže jednej z prestížnych európskych líg.

Fotogaléria zo zápasu MFK Ružomberok - FC Noah (odveta play-off Konferenčnej ligy)

Divákom tri góly nestačili

Do odvety vstupoval s trojgólovým mankom. O to viac, že pred ňou skóroval v európskych zápasoch len raz za 540 minút.

„Čaká nás zložitá práca,” vravel Smetana ešte pred druhým zápasom s FC Noah.

Ružomberok potvrdil jeho slová. Už v desiatej minúte sa gólovo presadil Oliver Luterán. Krátko pred odchodom do šatní zvýšil na 2:0 Jan Hladík.

Boli to góly ako z veľkej futbalovej knihy. V 70. minúte vybojoval český futbalista pokutový kop. Ten premenil Martin Boďa.

Skoro roztrhol sieť. Prudká strela z bieleho bodu bola nad sily arménskeho brankára.

Na tribúnach to žilo. Diváci nemali dosť. Skandovali: „My chceme gól!” Ružomberčania boli zrazu favoritom na postup.

Na snímke radosť z gólu hráčov MFK Ružomberok.
Na snímke radosť z gólu hráčov MFK Ružomberok. (Autor: TASR)

Menší zázrak sa nekonal

Napriek početnej prevahe však nevydržali. V 88. minúte rozhodol o postupe arménskeho celku Matheus Aias.

Futbalisti Ružomberka po záverečnom hvizde padli na trávnik. Z vyčerpania, ale aj smútku.

„Taký je futbal,” priznal po zápase Smetana. Nemali sa však za čo hanbiť. Pred odvetou boli napriek negatívnemu skóre motivovaní.

„Hráči tomu verili. Každý deň viac a viac, že to dokážeme. Dnes by sa tu stal menší zázrak, ak by sa Ružomberok dostal do Konferenčnej ligy,” priznal český kouč pre STVR.

„Veľmi nás to mrzí. Mali sme na dosah veľký postup,” poznamenal strelec tretieho gólu Boďa. „Chcel som dať ešte jeden,” dodal.

Koľko slovenský klub zarobil?

Ružomberok si už postupom do play-off poistil bonus od Medzinárodnej futbalovej federácie (UEFA) v hodnote takmer jeden a pol milióna eur.

Zinkasoval 750-tisíc eur za tzv. elimination bonus. Ďalších 700-tisíc eur zasa za štyri odohrané kvalifikačné kolá.

Tie však boli vzhľadom na cestovanie pre Ružomberok nákladné. V priebehu štyridsiatich dní precestoval viac ako desaťtisíc kilometrov.

Prenájmy lietadiel klub stáli státisíce eur. „Letecké spoločnosti pýtajú dvojnásobnú sumu oproti tomu, čo pýtali napríklad v roku 2021,” priznal riaditeľ klubu Ľubomír Golis.

Ak by sa Ružomberok dostal do hlavnej súťaže, zarobil by milióny. Minimálne 3,87 milióna eur.

Napriek tomu ide pre klub o rekordný zárobok v pohárovej Európe.

Domov»Futbal»Konferenčná liga»Rozprávke Ružomberka je koniec. Smetana len ťažko hľadal slová: Verili sme v malý zázrak