Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Fenin nie je samovrah. Rodina pozná príčinu pádu z okna

Martin Fenin v drese Eintrachtu Frankfurt v sezóne 2008/09. (Autor: SITA/AP)
Juraj Buch|4. nov 2017 o 06:10

Sľubnú kariéru českého útočníka poznačil vážny incident.

BRATISLAVA. Martin Fenin patril medzi opory českého futbalu. Jeho úspešná cesta sa však skončila vo veku, keď mohla pokračovať smerom do európskej špičky.

Na svetovom šampionáte hráčov do 20 rokov v roku 2007 bol jedným z lídrov ofenzívy tímu, ktorý postúpil až do finále. Na turnaji strelil tri góly a otvoril si dvere do veľkého futbalu.

Z českých Teplíc prestúpil do Eintrachtu Frankfurt, kde okamžite zažiaril. Postupom času jeho hviezda pomaly hasla, viac sa písalo o jeho výstrelkoch mimo trávnika a po nezhodách s trénermi z tímu odišiel.

Pád z okna

V októbri 2011 nastal v jeho živote aj kariére veľký zlom, keď vypadol z okna hotela v nemeckom Cottbuse, kde pôsobil po odchode z Frankfurtu.

Martin bol už ako dieťa námesačný a je dodnes.


Martina Feninová, mama Martina Fenina

Pád na chodník z výšky približne päť metrov mu spôsobil krvácanie do mozgu. V krvi mal stopy po alkohole a antidepresívach.

Médiá špekulovali o jeho psychickom stave, spájali ho s depresiami, alkoholizmom a samovražednými sklonmi.

Po absolvovaní liečby 29-ročný útočník sám v rozhovoroch priznával, že vtedy nemal ideálne obdobie. Okolnosti, ktoré viedli k spomínanému skoku z okna, nikdy podrobne neopísal, ale vylúčil, že by vtedy chcel skoncovať so životom.

Námesačný

Roky tajil jeden závažný fakt, ktorý len sotva mohol ovplyvniť - námesačnosť. Prezradili to jeho blízki v relácii Českej televízie s názvom 13. komnata.

"Vracal som sa po večeri do izby, mal som dva alebo tri poháre vína, takže som nebol som opitý. Vzal som si prášok na spanie a ľahol som si do postele k počítaču, ako som bol zvyknutý. Minulo sa mi predplatné na internet, tak som zašiel na recepciu a predĺžil som si kupón na wifi. Vrátil som sa späť do izby a zistil som, že na mňa prášok nepôsobí, tak som si vzal ešte jeden, alebo dva. Viac si už nepamätám," citoval Fenina denník Blesk.

Iný pohľad na príčinu pádu futbalistu odhalila jeho matka, ktorá je detská lekárka.

"Ten prášok na spanie vyvoláva u niektorých precitlivené reakcie, medzi ktoré patrí námesačnosť. V stave, keď ľudia nevedia, čo robia. Martin bol už ako dieťa námesačný a je dodnes," uviedla Martina Feninová.

Znova chcel vyliezť z okna

Feninovu námesačnosť potvrdila aj jeho partnerka Magda, ktorá opísala skúsenosť z doby, keď Fenin pôsobil vo francúzskom FC Istres v roku 2014.

"Keď som za ním bola vo Francúzsku, v noci som sa zobudila. Zbadala som Martina stáť v okne. Chcel z neho vyliezť. Nevedel o sebe. Aj teraz doma ma zobudil hluk. Martin narazil do dverí. Chodil po byte a nevedel o tom. Spal. Ani pred jednou touto udalosťou nepil ani neužil žiadne prášky."

V súčasnosti sa Fenin snaží o reštart kariéry ako hráč klubu FK Vransdorf v českej druhej najvyššej súťaži.

V jesennej časti zatiaľ zasiahol do piatich zápasov a strelil jeden gól.

"Futbal ma znova baví. Mám priateľku a chcel by som si s ňou založiť rodinu," prezradil Fenin o svojich plánoch do budúcnosti.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články