Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Weissa zachráni len otec. Kto bude v reprezentácii o päť rokov?

Extrémne silná generácia slovenskej reprezentácie. Kto ju o niekoľko rokov nahradí? (Autor: SITA)
Juraj Berzedi|Publikované 13. okt 2017 o 15:57

Slovenský futbal čaká generačná výmena. Kto by mohol reprezentovať na šampionáte v Katare v roku 2022?

BRATISLAVA. To, že slovenskí futbalisti nepostúpili na budúcoročné majstrovstvá sveta v Rusku, môže v národnom tíme spustiť generačnú výmenu.

Viacerí tridsiatnici si podľa trénera Jána Kozáka vzali pár týždňov na rozmyslenie, či budú v reprezentácii pokračovať.

Ďalší svetový šampionát bude až v roku 2022 v Katare. Je málo pravdepodobné, že hráči ako Matúš Kozáčik, ktorý bude mať vtedy 38 rokov, Martin Škrtel (37), Ján Ďurica (40), Tomáš Hubočan (37) či Adam Nemec (37) ešte budú reprezentovať.

Je zložité predpovedať, kto bude v národnom tíme o päť rokov. Za taký dlhý čas môžu kariéru futbalistu zastaviť zranenia či strata formy. Taktiež môžu vyskočiť hráči, ktorých futbalová verejnosť zatiaľ nepozná. Pohrať s prognózami sa však dá.

Kto by teda mohol hrať na šampionáte v Katare, ak sa tam slovenská reprezentácia prebojuje?

Základom je kvalitná trojica

V posledných štyroch kvalifikačných zápasoch ukázal potenciál Martin Dúbravka (28), ktorý bude o päť rokov v schopnom brankárskom veku.

„Brankár musí dlhodobo dokazovať svoju výkonnosť. Dúbravka vymenil zatiaľ dosť klubov, čo u brankára nie je typické. Pri ňom by som bol ešte opatrný,“ tvrdí slovenský tréner Vladimír Goffa.

Veľké talenty sú v dvadsaťjednotke. Marek Rodák (20) chytá v tretej anglickej lige, Dominik Greif (20) je jednotkou Slovana Bratislava a Adam Jakubech (20) prestúpil nedávno do francúzskeho Lille.

V hre o reprezentáciu môžu byť aj Adrián Chovan (22) z Trenčína či Matúš Macík (24) z Ružomberka.

Na tomto poste sú dôležité skúsenosti a je málo pravdepodobné, že jednotkou bude brankár, ktorý v tom čase bude mať len niečo vyše dvadsať rokov.

„Základ je, aby bola dobrá trojica, z nej sa potom ľahko vyberá. Keď je len jeden kvalitný brankár, a nemáte dobrú dvojku a trojku, je to zložitejšie,“ tvrdí Goffa.

Ku Škriniarovi dať drevorubača

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.