Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Za slovenského brankára doteraz milión nikto nedal

Adam Jakubech (v popredí) na ME hráčov do 21 rokov šancu nedostal, i tak sa stal najdrahším slovenským brankárom. (Autor: TASR)
Pavol Spál|27. júl 2017 o 18:16

Je najdrahším brankárom, aký kedy šiel zo slovenského klubu do zahraničia. Lille zaplatilo za 20-ročného Jakubecha Trnave okolo milióna eur.

BRATISLAVA. Prestup z našej ligy do klubu z jednej z najlepších súťaží sveta je zriedkavosťou, tobôž keď ide o slovenského brankára.

Je to motivácia do ďalšej práce, aby som sa dostal do bránky. Hneď to určite nepôjde, pretože skok zo slovenskej ligy je veľký. Určite nemám veľké oči.


Adam Jakubech, slovenský brankár

„Veľmi sa na to teším, budem v inom prostredí a vo väčšej konkurencii. Je to pre mňa výzva. Človek sleduje veľké zápasy v televízii, no teraz ma vidina, že si môžem zachytať trebárs proti Paríž Saint Germain, poháňa vpred," vravel Adam Jakubech.

Je vôbec najdrahším brankárom, aký kedy prešiel zo slovenského klubu do zahraničia. Podľa francúzskych médií OSC Lille zaňho zaplatil Spartaku Trnava okolo jedného milióna eur.

„Kluby sa dohodli, že suma nebude zverejnená. Nepotvrdzujem ani nevyvraciam,“ tvrdil jeho agent Branislav Jašurek zo spoločnosti FairSport. Trnava môže zarobiť aj z prípadného ďalšieho transferu Jakubecha. Podľa našich odhadov by mala mať nárok zhruba na dvadsať percent.

Ak je spomínaná suma pravdivá, Jakubech je najdrahším slovenským brankárom v dejinách. Doterajším rekordérom bol zrejme Kamil Čontofalský, ktorý prestúpil v roku 2003 z Bohemians Praha do Zenitu Petrohrad za zhruba 450-tisíc eur.

V jednej z piatich najlepších líg sveta (anglická, talianska, španielska, francúzska, nemecká) si zachytalo v dejinách samostatnosti iba zopár slovenských brankárov.

Ján Mucha v drese Evertonu. (Autor: TASR/AP)

Ján Mucha po svetovom šampionáte 2010 prestúpil z Legie Varšava do Evertonu ako voľný hráč. Náš rekordér v počte štartov za národný tím však odchytal v Premier League počas troch sezón (2010 - 2013) iba tri zápasy.

Vencel bol najvýraznejší

V klube z Premier League pôsobil aj Dušan Kuciak, ale za Hull City neodchytal jediný zápas. Marián Kelemen si pripísal v španielskej lige jediný štart za Numanciu. Pavol Bajza odchytal v Seria A za Parmu štyri súboje, Tomáš Košický mal za Cataniu ešte o päť zápasov viac.

V elitnej lige pravidelne chytával iba Alexander Vencel mladší. Pred osemnástimi rokmi získal Zlatú hviezdu pre najlepšieho brankára francúzskej ligy.

Dnes päťdesiatročný Vencel vtedy triumfoval v drese Racing Štrasburg i pred fenomenálnym Fabienom Barthezom - ten sa iba rok predtým stal s Francúzskom majstrom sveta.

Vencel odišiel zo Slovana do Francúzska ako dvadsaťsedemročný a zanechal tam výraznú. Práve dvadsaťročný Jakubech môže byť jeho nástupcom.

„Je to najväčší slovenský brankársky talent, ale post brankára je aj na transferovom trhu špecifický. Kým pri hráčovi v poli je nízky vek obrovskou výhodou, pri brankárovi to tak vždy nie je. Cena Jakubecha nebude pravdepodobne vyššia ako milión eur,“ vysvetľoval Jašurek pred nedávnymi majstrovstvami Európy do 21 rokov.

Jakubech podpísal s trojnásobným majstrom Francúzska zmluvu do leta 2022.

Počas vlaňajšieho leta sa v súvislosti s Jakubechom skloňoval záujem londýnskeho FC Arsenal, Atalanty Bergamo, Udinese Calcio aj Legie Varšava. Jeho agent Jašurek priznal, že brankára lanáril Southampton, La Coruňa a Braga. Prečo si vybral Lille?

Konkurencia mladíkov

„Má šancu bojovať o post jednotky a to bola priorita pre výbere,“ povedal Jašurek. A pridal ďalšie dôvody.

„Veľký záujem mal generálny riaditeľ Marc Ingla. A bol to práve tréner Marcelo Bielsa, kto si z plejády dostupných brankárov vybral Adama. Jakubech bol pre neho prvou voľbou. Bielsa je známy tým, že má rád mladých hráčov, že mu nie je zaťažko dať talentu príležitosť, to bol tiež argument v prospech príchodu do Lille," dodal Jašurek.

Na odchode z Lille je čoskoro 35-ročný nigérijský brankár Vincent Enyeama, v kádri sú vedno s Jakubechom dvaja iní mladí brankári: 20-ročný Hervé Koffi z Burkiny Faso a 22-ročný Francúz Mike Maignan.

„Brali sme do úvahy, kto bude jeho konkurenciou. Tréner ma na výber troch mladých brankárov. Netvrdím, že bude Adam jednotkou, ale šance sú vyrovnané,“ myslí si agent.

Spomínam si na svoj príchod do Trnavy, hovorili mi, že nedostanem šancu zachytať si.


Adam Jakubech, slovenský brankár

Francúz Mike Maignan však má výhodu, že je domáci. „Momentálne ho považujú za jednotku, ale uvidíme ako to Adam zvládne,“ povedal Jašurek.

Jakubech bol vlani na čele rebríčka najvyťaženejších mladíkov v Európe, v drese Trnavy nechýbal ani minútu. V minulej sezóne tiež predbehol všetkých brankárov slovenskej ligy a bol v najlepšej ligovej jedenástke.

Ťažké začiatky v Trnave

Vzhľadom na to, že v januári mal iba dvadsať, ide v oboch prípadoch skôr o unikát. Spartak Trnava má na Slovensku najviac fanúšikov. Ak by ste sa ich pýtali na najobľúbenejšieho hráča, vyhral by Jakubech. Suverénne. Vlani ho zvolili aj za najlepšieho hráča Spartaka.

Vo Francúzsku ho však čaká väčšia konkurencia, musí sa naučiť nový jazyk.

„Je to motivácia do ďalšej práce, aby som sa dostal do bránky. Hneď to určite nepôjde, pretože skok zo slovenskej ligy je veľký. Určite nemám veľké oči. Verím, že keď si ma vyhliadli, šanca príde," dodal Jakubech, ktorý odchytal za Trnavu 49 ligových stretnutí a dosiahol 19 čistých kont.

Jakubech vyrastal v Prešove, kde v druhej lige debutoval už v sedemnástich. O rok neskôr už chytal prvú ligu za Trnavu.

„Spomínam si na svoj príchod do Trnavy, hovorili mi, že nedostanem šancu zachytať si. Na začiatku to pre mňa nebolo jednoduché, ale v priebehu času som sa dokázal adaptovať a futbal som začal vnímať z inej stránky,“ verí si Jakubech. Psychika môže hrať v jeho kariére dôležitú rolu.

„Adam má výborné inštinkty a reflex, taktiež kopaciu techniku a pred sebou ďalší vývoj. Brankárska pozícia je veľmi špeciálna. Veríme, že má všetky potrebné kvality aj charakter, aby bojovať a naďalej sa zlepšoval. Má pred sebou skvelú kariéru," povedal pre web LOSC Marc Ingla.

Najlepší tréner na svete

Súčasný riaditeľ Lille vykonával rovnakú funkciu v minulosti aj v Barcelone. Práve on vybral za hlavného trénera Kataláncov slávneho Pepa Guardiolu. Lille si od Iglu v spolupráci s uznávaným trénerom Bielsom veľa sľubuje.

„Už sa teším, ako to Lille pôjde. Som si istý, že prítomnosť Bielsu bude mať na výkony tímu ohromný vplyv,“ vyhlásil pred pár dňami práve fenomenálny Guardiola. Práve najlepšie platený tréner v dejinách futbalu Bielsu veľmi obdivuje.

Marcelo Bielsa. (Autor: TASR/AP)

„Hráči pod jeho rukami futbalovo ohromne rastú a nikdy som nestretol nikoho, kto by o ňom hovoril negatívne. Všetci sú mu vďační za to, ako ovplyvnil ich kariéru. Pre mňa je Bielsa najlepším trénerom na svete, " vyhlásil štyridsaťšesťročný Guardiola a priznal, že aj on sám ťažil z rád juhoamerického odborníka.

V minulosti viedol Bielsa reprezentáciu Argentíny a Čile, Espanyol Barcelona, Marseille či Bilbao. „Je to pre mňa veľká zodpovednosť, že si ma vybral takýto tréner. Aj preto som nemal na čím rozmýšľať,“ uzavrel Jakubech. Nechýbal na júnových ME hráčov do 21 rokov v Poľsku, ale bol iba náhradníkom Adriána Chovana.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články