DAC začal so zimnou prípravou. Kalmár by rád v klube zostal

Zsolt Kalmár (vpravo) v drese DAC Dunajská Streda.
Zsolt Kalmár (vpravo) v drese DAC Dunajská Streda. (Autor: TASR)
TASR|6. jan 2022 o 22:15

Klub absolvuje aj sústredenie v Turecku.

DUNAJSKÁ STREDA. Klub FC DAC 1904 Dunajská Streda odštartoval vo štvrtok zimnú prípravu pod vedením trénera Joao Janeira. Ten privítal sedemnásť hráčov. V mužstve pred štartom jarnej časti neočakávajú veľa zmien.

Na začiatku sa mužstvo bude pripravovať v domácich podmienkach. Tréner Janeiro prišiel k tímu päť kôl pred koncom jesennej časti a preto nemal veľa času na zmeny. Počas zimy však má možnosť na sformovanie mužstva.

"Je dobré byť naspäť, stretnúť sa s hráčmi. Cítim sa dobre, pozitívne. Chceme sa herne zlepšiť a chceme pracovať na viacerých systémoch, na ofenzíve i defenzíve a na tom, aby ma hráči ešte viac spoznali," povedal portugalský tréner.

Tiež doplnil, že nepočíta so zásadnými zmenami:

"Ako tréner chcete mať vždy najlepších hráčov. Vieme, že januárové prestupové obdobie je najhoršie. V kádri máme dostatok hráčov, no ak nám trh dovolí, aby sme mužstvo posilnili, urobíme tak. No ak nie, nebudem z toho nervózny.

Nemám na mysli konkrétnu pozíciu, lebo skoro na každom poste máme dvoch hráčov. Trh nie je otvorený len na posily, ale aj na predaj hráčov. Zatiaľ sa však nič neudialo. Hlavné je, že som tu, aby som s hráčmi začal trénovať."

Schäfer získal ocenenie

Na prvom tréningu sa hlásilo sedemnásť hráčov. Pre chorobu chýbali Sharani aj Hahn, Blackman a Davis sa pripravujú s reprezentáciou Panamy na kvalifikáciu MS. K mužstvu sa neskôr pripoja Brunetti, Veszelinov, Vera, Njie, Krstovič a Balič.

Jedinou novou tvárou je mladý Ferenc Bögi. Odchovanec klubu počas jesene nastupoval za farmu v Šamoríne. Na prvom tréningu okrem zraneného Kalmára chýbali aj Lamkel Zé a András Schäfer, ktorý na tento deň dostal ešte voľno.

"Kalmár ešte nie je pripravený. Mal ťažké zranenie, je mimo od marca. V pondelok ešte pôjde na vyšetrenie a potom uvidíme. Čo môžem povedať, že dnes ešte nie je pripravený začať prípravu.

Momentálne nevieme, kedy sa vráti Lamkel Zé. Pre zdravotné problémy ešte desať dní určite nepríde. Jeho doktor nám povedal, že je chorý," uviedol tréner.

Janeiro zachytil rôzne šumy o záujme viacerých klubov o Schäfera:

"Ak je záujem, DAC musí byť pyšný. Schäfer dostal ešte voľno, aby dnes prebral cenu pre najlepšieho hráča v Maďarsku. Vyhral aj maďarskú Zlatú loptu, právom. Čo sa týka jeho prestupu, neviem o tom. Zajtra začína tréning s nami."

Plán zimnej prípravy Dunajskej Stredy:

  • 6. januára: prvý tréning
  • 15. januára: DAC 1904 - FC Petržalka (Slovensko, 2. liga)
  • 21. januára: DAC 1904 - FK Pohronie (Slovensko, 1. liga)
  • 23. januára - 2. februára: sústredenie v Turecku, tri prípravné stretnutia
  • 27. januára: DAC 1904 - FK TSC Bačka Topoľa (Srbsko, 1. liga)
  • 29. januára: DAC 1904 - FK Kubaň Krasnodar (Rusko, 2. liga)
  • 31. januára: DAC 1904 - FK Čukarički (Srbsko, 1. liga)
  • 5. februára: DAC 1904 - ŠTK Šamorín (Slovensko, 2. liga)

Kalmár: Chcel by som tu ostať

Na zimnú prípravu sa už tešil aj kapitán Dominik Kružliak, avšak s vedomím, že mužstvo nečaká nič ľahké.

"Mali sme skoro tri týždne dovolenky. Osobne som sa tešil na kabínu, na chalanov. Čaká nás tvrdá príprava. Neviem, čo nás čaká pod novým trénerom, ale uvidíme. Prípravy sú vždy silnejšie.

Je to o behaní, posilnení, aby sme nabrali dostatok sily. Zámer bude na kondičku, na fyzickú pripravenosť. Potom sa budeme venovať aj taktike. Zlepšiť sa musíme aj v ofenzíve, dávať viac gólov, a aby bol náš herný prejav lepší," povedal.

Na prvý tréning prišiel Kalmár, ktorý sa zranil ešte v marci 2021 počas reprezentačného zápasu. Do tréningového procesu s mužstvom sa nezapojil, ešte ho čaká individuálna príprava.

Zsolt Kalmár.
Zsolt Kalmár. (Autor: TASR)

"Je mi už lepšie, bol som u doktora na kontrole. Teraz musím postupne posilniť svoje svaly, lebo nestačí ísť len na ihrisko. Musím byť trpezlivý a každým dňom pracovať viac a viac. Verím, že môžem začať s trénovaním na začiatku februára. Dôležité je, aby som bol stopercentne pripravený," povedal Kalmár.

Maďarovi koncom sezóny vyprší zmluva. Rokovania o predĺžení už prebiehajú:

"O svojej budúcnosti ešte veľa neviem, no rozprávame s DAC-om. Chcel by som tu ostať. Dostal som od klubu veľa, keď som bol zranený. A teraz by som chcel z toho niečo vrátiť. Som kapitán a cítim sa tu dobre. Chcel by som tu niečo vyhrať."

Nachádzate sa tu: