Taliansko senzačne prišlo o MS v Katare, prehralo s outsiderom

Tréner Talianska Roberto Mancini.
Tréner Talianska Roberto Mancini. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|24. mar 2022 o 22:40 (aktualizované 24. mar 2022 o 23:45)

V semifinále končí aj Česko, prehralo zápas v predĺžení.

PALERMO. Futbalisti Talianska senzačne vypadli z bojov o postup na MS 2022 v Katare. V semifinále baráže zlyhali v role favorita a prehrali doma so Severným Macedónskom 0:1.

Úradujúci majstri Európy tak budú chýbať už na druhom svetovom šampionáte za sebou.

Štvornásobný majstri sveta budú na MS chýbať celkovo štvrtýkrát v histórii.

Taliani dominovali, no prehrali

Zverenci trénera Roberta Manciniho mali podľa oficiálnych štatistík 61-percentné držanie lopty, šestnásť rohových kopov, na strely vyhrali 32:4. Len päť z nich však ohrozilo bránu, hostia až polovicu streleckých pokusov zblokovali.

Balkánsky tím hral húževnato a snaha sa vyplatila v nadstavenom čase. Duel v Palerme rozhodol presným zásahom Aleksandar Trajkovski.

Dvadsaťdeväťročný útočník saudskoarabského tímu Al Feiha skóroval len z druhej strely Severného Macedónska na bránu.

Trajkovski strelou z diaľky prekvapil hviezdneho talianskeho brankára Gianluigiho Donnarummu a vybojoval pre svoj tím postup do finále baráže.

V priamom súboji o premiérovú účasť na svetovom šampionáte sa Severné Macedónsko stretne na budúci utorok 29. marca s Portugalskom, ktoré si poradilo s Tureckom 3:1.

Portugalci na domácej pôde nezaváhali. Zverenci Fernanda Santosa viedli už v polčase po presných zásahoch Otavia a Dioga Jotu 2:0.

V 65. minúte sa podarilo na 1:2 znížiť po pase Cengiza Ündera z hranice malého vápna Burakovi Yilmazovi. Tridsaťšesťročný futbalista však o 20 minút neskôr nevyužil obrovskú príležitosť na vyrovnanie, keď nepremenil pokutový kop.

Skóre kozmeticky upravil v nadstavenom čase Matheus Nunes. Cristiano Ronaldo sa na postupe nepodieľal gólom ani asistenciou.

Ďalším postupujúcim tímom je Wales, ktorý zdolal rakúsku reprezentáciu 2:1 aj vďaka dvom gólom Garetha Balea. Hostia nevyužili príležitosť na vyrovnanie po vlastenci Bena Daviesa.

Wales si na finálového súpera počká, duel Škótska s Ukrajinou preložili pre vojnu na Ukrajine až na júnový termín.

Česko padlo v predĺžení

Šancu na postup do Kataru stratilo aj Česko, ktoré prehralo semifinále so Švédskom po predĺžení. V 110. minúte strelil jediný gól zápasu po krásnej akcii Robin Quaison.

Česi sa predčasne tešili z prvého gólu v 12. minúte, keď presný zásah Jana Kuchtu pri rohovom kope neuznal rozhodca ani po konzultácii so systémom VAR.

Severania tak doplnili štvrtkové kvarteto postupujúcich tímov. V súboji o postup na majstrovstvá sveta sa stretnú v utorok s Poľskom.