Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Dánsko pôjde na MS, potvrdila ministerka športu. Katar však kritizuje

Reprezentanti Dánska. (Autor: TASR/AP)
SITA, TASR|13. okt 2021 o 17:15

Kritika organizátora MS 2022 silnie najmä v Nórsku.

KODAŇ. Dánska ministerka športu Ane Halsböová-Jörgensenová si síce myslí, že organizovať futbalové majstrovstvá sveta v Katare v roku 2022 je zlé rozhodnutie, no nepovažuje za správny prípadný bojkot šampionátu.

Potvrdila to v rozhovore pre televíziu TV2.

Uviedla to deň po tom, ako si dánska futbalová reprezentácia zaistila postup na MS, keď v kvalifikácii v doterajších ôsmich dueloch nestratila ani bod a neinkasovala ani gól.

Halsböová-Jörgensenová potvrdila, že Dáni na MS nebudú chýbať. Dáni si v utorok vybojovali miestenku na MS 2022 ako druhí z Európy po Nemcoch.

Katar dlhodobo čelí kritike za diskrimináciu a pracovné podmienky migrantov, ktorí chystajú infraštruktúru pre budúcoročné MS. Žiadna krajina zatiaľ nepotvrdila, že v prípade postupu na šampionát na turnaj nevycestuje.

V Nórsku však silnejú hlasy, aby sa tak stalo. Takú iniciatívu predstavili kluby ako Rosenborg Trondheim či Tromsö IL.

Právo hostiť MS 2022 získal Katar ešte v roku 2010, medzičasom sa výber organizátora šampionátu stal terčom vyšetrovania korupcie. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) však nenašla dôkazy o takom konaní a MS ponechala v réžii Kataru.

Krajina už vynaložila desiatky miliárd dolárov na vybudovanie hotelov, štadiónov a dopravného systému.

Ak by nejaký tím získal právo štartu a odmietol nastúpiť na záverečnom turnaji, hrozil by mu od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) aj zákaz štartu v kvalifikácii nasledujúcich MS. Správu priniesla agentúra AP.

Súvisiace články