Farkašová viedla Slovákov. Pozrite si otvárací ceremoniál paralympiády

Slovenskú výpravu viedli Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová. (Autor: SITA/AP)
SITA|9. mar 2018 o 14:12

Počas nasledujúcich deviatich dní bude 567 športovcov súťažiť o 80 medailových kolekcií v šiestich športových odvetviach.

PJONGČANG. Veľmi pútavá šou v piatok 9. marca otvorila XII. zimné paralympijské hry v kórejskom Pjongčangu. O 21.18 h miestneho času (13.18 h SEČ) ich začal prezident Kórejskej republiky Mun Če-in.

Počas nasledujúcich deviatich dní bude 567 športovcov súťažiť o 80 medailových kolekcií v šiestich športových odvetviach.

Po otváracom gongu, ktorý začal celú dvojhodinovú slávnosť, nasledoval tradičný miestny uvítací tanec. Po oficialitách v podobe národnej hymny organizátorskej krajiny nasledovalo defilé športovcov všetkých zúčastnených krajín.

Pozrite si, ako vyzeral otvárací ceremoniál pred zimnou paralympiádou v Pjongčangu: fotogaléria

9.3.2018

Slovensko viedla Farkašová

Ako 20. poradí prišlo na rad Slovensko s vlajkonosičkou zrakovo znevýhodnenou zjazdárkou Henrietou Farkašovou, ktorá je najúspešnejšia slovenská zimná paralympionička.

Na hlavnú plochu vstúpila s navádzačkou Natáliou Šubrtovou o 20.33 h miestneho času (12.33 h SEČ), obe v ľudových krojoch z okolia Piešťan.

Nasledoval príbeh nevidiaceho dievčatka So Če-on, ktoré z vĺn Východného mora vystúpilo na súš a s pomocou maskota Bandabiho sa ako snehová vločka prechádzala po stráňach v okolí Pjongčangu.

Samotný Pjongčang sa v týchto predstavách stal snehovou guľou a miestne deti spolu s dievčatkom si na nej zatancovali.

Paralympijský oheň

Po tejto sekvencii prišli na rád príhovory vrátane oficiálneho otvorenia ZPH, šéf Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons vyzdvihol silu športu, ktorý ma silu zmeniť svet.

Po príchode paralympijskej vlajky a sľuboch športovcov a rozhodcov organizátori v umeleckej časti zvýraznili silu kolesa, ktoré je ako súčasť vozíka neodmysliteľnou a veľmi dobrou pomôckou pre telesne znevýhodnených ľudí.

O 13.50 h SEČ vzplanul paralympijský oheň a celú piatkovú slávnosť ukončila ďalšia umelecká pasáž, ktorá naznačila prienik slnka a mesiaca ako dvoch mocných sfér.

Nachádzate sa tu: