GLASGOW, BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan patril k najväčším favoritom hlavných pretekov na majstrovstvách Európy v Glasgowe, z pretekov však odstúpil zhruba 85 kilometrov pred cieľom.
Sagan sa ešte úplne nezotavil z vážneho pádu, ktorý mal v závere Tour de France. V Glasgowe ho navyše pribrzdil defekt a nestačil na tempo v pelotóne.
Musí sa doliečiť
„Stále nie som na sto percent fit, stále mám ešte podliatiny z toho pádu na Tour,“ povedal Sagan pre RTVS deň pred pretekmi v Glasgowe. Na jeho hlase bolo poznať, že je prechladnutý.
„Nemôžem využívať všetky svaly, ktoré by som chcel. Som na bicykli trošku stočený, nešliape sa mi úplne komfortne. Uvidíme, čo sa mi podarí dokázať,“ uvažoval.
Po Tour vyhral tri exhibičné kritériá v Belgicku, po nich mal tri dni voľno.
„Potom som šiel znovu na bicykel, počkal som, kým sa mi trochu zahoja tie rany. Ale ešte to bude potrebovať trochu času,“ naznačoval Žilinčan.
Dostal defekt
Jeho obavy sa na 230-kilometrovej trati v Glasgowe naplnili. Preteky sa navyše išli v nevľúdnom počasí, bolo len zhruba trinásť stupňov, pršalo a fúkal silný vietor.
Asi 130 kilometrov pred cieľom dostal Sagan defekt. Musel vymeniť zadné koleso a vypadol z pelotónu.
V tej chvíli pri ňom nebol žiadny z ďalších piatich slovenských cyklistov, ktorí v Glasgowe štartovali.
"Šiel okolo Marek Čanecký, ale povedal som mu, nech ma nečaká, nemalo to zmysel, iba by sme si zavadzali," komentoval Sagan.
Pelotón tak dobiehal sám. Po niekoľkých kilometroch sa mu to podarilo.
Nestačil na tempo pelotónu
Asi sto kilometrov pred cieľom však Belgičania výrazne zvýšili dovtedy pokojné tempo hlavného poľa a Sagan začal mať problémy.
Prepadol sa dozadu. Neskôr sa pelotón rozdelil na dve časti a slovenský cyklista sa len s námahou držal na chvoste druhej skupiny.
Potom prišlo na rad najstrmšie stúpanie na trati a Sagan vypadol aj z druhej skupiny.
Vzápätí zvesil nohy a bolo jasné, že do cieľa pretekov nepríde. V pokojnom tempe prešiel ešte kúsok na koniec vyše 14-kilometrového okruhu, po ktorom sa preteky jazdili, a zosadol z bicykla.
Šampionát sa preňho skončil. Šesť kôl pred cieľom.
O titul napokon po takmer šiestich hodinách na trati bojovala malá skupina jazdcov v úniku. Zvíťazil Talian Matteo Trentin.
Striebornú medailu získal Holanďan Mathieu van der Poel, bronz si vybojoval Belgičan Wout van Aert.
Preteky nedokončil ani jeden slovenský cyklista.
Sagan: Aspoň to bol dobrý tréning
"Zo začiatku som sa cítil dobre. Potom som dostal defekt, musel som to dobiehať. Nie som na tom najlepšie kondične. Pokúsil som sa podať čo najlepší výkon, ale tie zranenia ma ešte bolia, najmä chrbát a bok," reagoval Sagan pre RTVS.
"Bohužial, po 150 kilometroch pretekov som cítil, že už to nepôjde a najlepšie bude vzdať to. Aspoň to bol dobrý tréning," doplnil.
Pred kamerou nepôsobil sklamane. Vzhľadom na okolnosti nemalo preňho význam pokračovať v pretekoch.
Na majstrovstvách Európy donedávna súťažili len jazdci, ktorí nemali zmluvy s tímami WorldTour a mali menej ako 23 rokov.
Až od roku 2016 môžu na šampionáte štartovať aj najlepší profesionáli.
Prvú zlatú medailu v novej ére získal vo francúzskom Plumelecu práve Sagan.
Vlani na majstrovstvách Európy neštartoval.
Najskôr Hamburg, potom Vuelta
Napriek zdravotným ťažkostiam dlho bez súťaženia nebude. Už najbližšiu nedeľu ho čakajú jednodňové preteky v Hamburgu.
A o ďalší týždeň, 25. augusta, sa postaví na štart slávnej Vuelty. Po Tour de France to budú preňho druhé trojtýždňové preteky v tejto sezóne.
Na španielskych cestách bude štartovať štvrtý raz v kariére.
Na konci septembra by mal Sagan obhajovať titul majstra sveta na šampionáte v Innsbrucku.
"Budem v závere sezóny bojovať o čo najlepšie výsledky. Uvidíme, ako to dopadne," dodal Sagan.