Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Bratia Šťastní sa vrátili do NHL na prilbe. Mená však majú napísané inak

Pavel Francouz a jeho maska, na ktorej sú vyobrazení aj bratia Šťastní. (Autor: instagram/koraldesign)
Michal Šášky|Publikované 15. jan 2021 o 08:45

Český brankár ohúril prilbou.

COLORADO. Brankár Pavel Francouz začína už svoju tretiu sezónu v NHL a budú ho v nej sprevádzať aj legendárni hokejisti.

Český gólman si totiž na prilbu dal hneď päticu bývalých hráčov, ktorí si v minulosti obliekali dres Colorada Avalanache a jeho predchodcu Québecu Nordiques.

Na pravej strane prilby sú legendy klubu Švéd Peter Forsberg a Kanaďan Joe Sakic, ktorý bol kapitánom tímu takmer dve desaťročia.

Na ľavej strane sú zase bratia Peter, Anton a Marián Šťastní, ktorí emigrovali z Československa a v osemdesiatych rokoch boli hviezdami Québecu. Peter Šťastný bol dokonca aj jeho kapitánom.

Hoci sú na prilbe uvedení ako "Bratia Stats-ny", nejde o preklep, ale o poctu k ich bohatým štatistikám v NHL.

"Prilba prepojuje identitu Quebecu s farebnosťou Colorada a odráža tak pestrú minulosť víťaza dvoch Stanley Cupov," vyzdvihuje masku český portál hokej.cz.

Slávny klub je súčasťou NHL od roku 1979. Najskôr sídlil v Quebecu, v roku 1995 sa presťahoval do Denveru a premenovali ho na Colorado Avalanche.

Autorom motívu na prilbe Pavla Francouza je český umelec Bohumil Korál. Jeho výtvory nosia na maskách aj mnohí slovenskí brankári.

Naposledy na sociálnej sieti zaujala prilba žilinského rodáka Samuela Vyletelku. Dvadsaťročný brankár chytal minulý rok za Minnesotu Magicians v NAHL.

Michal Šášky zbieral novinárske skúsenosti na oficiálnom portáli slovenského ligového futbalu, viac ako tri roky bol redaktorom špecializovaných portálov Profutbal.sk a Hokej.sk.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články