BRATISLAVA. Viaceré športové federácie reagujú na myšlienku Medzinárodného olympijského výboru (MOV), aby prišlo k prehodnoteniu zákazu účasti ruských a bieloruských športovcov na medzinárodných súťažiach.
Niektoré zotrvávajú pri striktnom zákaze – atletika, jazdectvo, basketbal, bedminton, biatlon.
Ďalšie sa naopak rozhodli, že týchto športovcov bez štátnych symbolov opätovne na súťaže pustia – šerm, moderný päťboj, zápasenie, stolný tenis, skejtbording, triatlon, taekwondo. V tenise či v cyklistike to platilo aj doteraz.
Jednou z podmienok pre ich návrat malo byť podľa MOV odmietnutie vojny na Ukrajine.
Teoreticky tak športovci, ktorí v minulosti podporovali ruskú agresiu a ktorí mali na sebe symbol Z, nemali mať možnosť na súťažný návrat.
Zrealizovať tento proces a plnenie ďalších navrhnutých podmienok by bolo veľmi zložité. Asociácia medzinárodných federácií letných olympijských športov (AISOF) sa snaží nájsť riešenie, ako to zaviesť v praxi.
Prezident AISOF Francesco Ricci Bitti sa pre L’Equipe vyjadril, že analyzujú podmienky, za akých by sa mali ruskí a bieloruskí športovci vrátiť.
Jednou z možností ako to zjednodušiť, je nechať športovcov vyplniť a podpísať formulár. Akési vyhlásenie o neutralite.
„Dostanú vyhlásenie, ktoré by mohli podpísať,“ tvrdí Ricci Bitti pre L’Equipe.
„Ale nebudeme ich žiadať, aby v ňom vyjadrili odmietnutie vojny, pretože v Rusku je takéto vyhlásenie trestné. S právnikmi teraz pripravujeme vzor.“
Prezident AISOF sa vyjadril, že dohliadať nad plnením podmienok pre návrat na súťaže by mohol Arbitrážny súd v Lausanne. „Je to však ešte neoficiálne,“ tvrdí Bitti.
MOV zatiaľ nerozhodol o tom, či budú ruskí a bieloruskí športovci môcť súťažiť na hrách v Paríži 2024. Nie je známy ani termín dokedy by mohol o tejto otázke MOV rozhodnúť.
Francúzska ministerka športu Amélie Oudéaová-Castérová pre L’Equipe uviedla, že rozhodnutie o účasti ruských a bieloruských športovcov jej výlučne v právomoci MOV a francúzska vláda by ho mala rešpektovať.
Nemalo by sa teda stať, že Francúzsko by bojkotovalo rozhodnutie MOV. „Potrebujeme však tento model s princípom neutrality pochopiť,“ dodala.