Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

FIFA viac dbá na dodržiavanie ľudských práv ako olympijské hnutie

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|22. nov 2019 o 13:51

Strešnú organizáciu svetového futbalu viacerí označili ako vzorovú inštitúciu.

ŽENEVA. V ženevskom pracovisku Organizácie spojených národov (OSN) sa vo štvrtok uskutočnilo stretnutie, ktorého cieľom bolo do budúcnosti vyvážiť dôležité športové orgány, podporovať progresívnu politiku aj zdôrazniť význam ľudskoprávnych otázok.

FIFA je vzorom

Mnohí delegáti z Centra pre šport a ľudské práva ocenili aj skritizovali Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA) a Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktoré patria k najvplyvnejším športovým organizáciám na svete.

Strešnú organizáciu svetového futbalu viacerí označili ako vzorovú inštitúciu, ktorá nedávno zahrnula do vlastných stanov aj ľudskoprávnu politiku. Týka sa to aj procesov pri výbere usporiadateľských krajín majstrovstiev sveta.

"Vnímame to ako stratégiu, ku ktorej môže športová federácia pristúpiť. Všade, kde sa jednotlivé vlády dopúšťajú porušovania ľudských práv, v tom majú určitú spoluúčasť aj športové organizácie," poznamenala počas diskusie ľudskoprávna aktivistka Minky Wordenová.

MS klubov v Číne bez ľudskoprávneho auditu

Kritici v súvislosti s touto otázkou vytkli FIFA skutočnosť, že pridelila organizáciu MS klubov 2021 autoritárskej Číne, a to bez ponúknutia iného kandidáta.

Uvedené rozhodnutia vo FIFA odsúhlasili 24. októbra v Šanghaji, čo podľa niekdajšieho austrálskeho futbalistu a obhajcu práv v európskom ústredí OSN Craiga Fostera bolo "v priamom rozpore so zákonnou povinnosťou FIFA vykonať ľudskoprávny audit".

Foster taktiež upriamil pozornosť na postavenie moslimov na severozápade Číny a spochybnil, či je šport schopný potenciálne prispieť k riešeniu problémov tohto sveta, alebo ich iba zhoršuje či akceptuje daný stav. Chcel tým pripomenúť slová prezidenta FIFA Gianniho Infantina spred mesiaca, keď na čínskom území povedal: "Úlohou FIFA nie je riešiť svetové problémy."

Rovnako ako FIFA aj politika MOV kladie veľký dôraz na riešenie ľudskoprávnych problémov a do zmlúv s hostiteľskými krajinami, ktoré dostanú mandát na organizovanie veľkých podujatí, dávajú tiež ustanovenia týkajúce sa ľudských práv.

Práve v spomenutej Číne sa už v roku 2022 uskutočnia ZOH v Pekingu, avšak takéto ustanovenia v súvislosti s olympijskými hrami nadobudnú účinnosť až po ZOH 2022 a prvýkrát sa nimi organizátori budú musieť riadiť až v prípade OH 2024 v Paríži.

"Ľudia venujúci sa problematike ľudských práv viac nechcú čakať," vystúpila Mary Harveyová, bývalá americká futbalistka a generálna riaditeľka ženevskej konferencie.

Na nej podrobnejšie popísali aj konkrétne prípady porušovania ľudských práv v súvislosti s organizovaním veľkých športových podujatí - nútené vysťahovanie bez kompenzácie, migrujúci stavební robotníci, pri ktorých sa pre zlé zaobchádzanie vyskytli aj smrteľné prípady, zatýkanie ľudskoprávnych aktivistov, znemožnenie prístupu k internetu a ďalšie.

Lepšie podmienky pre robotníkov v Katare

Účastníci konferencie vyzdvihli prínos FIFA, ktorá úspešne zatlačila na Katar, aby tento emirát v Perzskom zálive schválil pracovné reformy, ktoré by lepšie ochránili stovky či tisícky migrujúcich pracovníkov v stavebníctve zväčša z chudobných krajín.

Ocenili aj niekoľkoročné úsilie súvisiace s riešením témy veľkých horúčav v Katare, čo napríklad organizátori OH 2020 v Tokiu odmietli.

"Musím vysloviť slová uznania s akcentom na FIFA. Oni sa k tejto otázke pripojili, ale chceli by sme také niečo vidieť aj zo strany MOV," povedala ďalšia z aktivistiek, Kórejčanka Jin Sook-Lee.

Súvisiace články