Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Odbory vyzvali na vyšetrovanie podmienok pre robotníkov v Tokiu

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. (Autor: TASR/AP)
SITA|22. nov 2019 o 13:30

Situácia v Japonsku je kritická v súvislosti so starostlivosťou o zahraničných pracovníkov.

TOKIO. Medzinárodný odborový zväz, ktorý v 127 krajinách sveta zastupuje práva viac ako 12 miliónov zamestnancov, požiadal prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha, aby zasiahol a zabezpečil vyšetrovanie údajného porušovania pravidiel bezpečnosti pracovníkov pri výstavbe infraštruktúry pre budúcoročné OH 2020 v japonskom Tokiu.

"Naša snaha o nápravu bola doteraz neúspešná," informovali zástupcovia zväzu, ktorí všetko chceli vyriešiť pri rokovaniach s organizačným výborom podujatia, samosprávou či Japonským športovým koncilom.

Podľa zväzu je situácia v Japonsku kritická v súvislosti so starostlivosťou o zahraničných pracovníkov prevažne z chudobných krajín, problémom majú byť aj subdodávatelia a platy pracovníkov. Nepozdáva sa mu ani riešenie sťažností.

"Prostredníctvom otvoreného listu žiadame o okamžitý zásah do príprav OH 2020 v Tokiu, aby nedochádzalo k ďalšiemu porušovanie práv pracovníkov," uvádza sa v liste pre Bacha.

Počas výstavbe športovísk či ďalšej infraštruktúry údajne doteraz zahynuli traja pracovníci.

Na výstavbu tiež malo byť použité drevo z dažďových pralesov od spoločností, ktoré dokázateľne porušujú medzinárodné štandardy práv pracovníkov.

Súvisiace články