Štvrtok, 16. septembra, 2021Meniny má Ľudmila

FIFA chce vyskúšať veľkú novinku, tréneri môžu mať o jedno striedanie naviac

Gianni Infantino. (Autor: TASR/AP)
SITA|29. feb 2020 o 10:41

Chcú chrániť futbalistov.

HOLYWOOD. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) by na olympijskom turnaji v japonskom Tokiu mohla vyskúšať jednu novinku.

Ako informoval prezident FIFA Gianni Infantino, tréneri pravdepodobne budú môcť využiť jedno striedanie navyše pri hráčoch s podozrením na otras mozgu.

Cieľom tejto novinky bude predchádzať vážnejším problémom pri poraneniach hlavy.

Šéf svetového futbalu v sobotu predloží tento návrh Rade medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) v Severnom Írsku na výročnom zasadnutí tohto orgánu, ktorý má vo svojej kompetencii zmeny futbalových pravidiel.

Zdravie je nad všetkým ostatným

"Musíme prediskutovať túto záležitosť a ak zaujme, príde k skúške. Osobne som viac naklonený pevnému počtu striedaní v porovnaní s podmienenými, ale ide len o môj pohľad," zhodnotil Infantino.

"Ak niečo také chceme zaviesť, máme priestor na testovanie napríklad počas olympiády. Tam uvidíme, čo to so sebou prinesie," doplnil.

Návrhy v tomto smere hovoria, že na vyšetrenie hráčov a odsúhlasenie striedania navyše bude potrebný čas tri ať desať minút. Aktuálne mužstvá môžu striedať trikrát v riadnom hracom čase.

"Zdravie hráčov je nad všetkým ostatným. Ak umožníme tímom striedať, tak to dáva zmysel. Mali by sme si to skúsiť a uvidíme. Musíme však chrániť hráčov," pokračoval prezident FIFA.

V Anglicku už deti nehlavičkujú

Štúdia škótskych odborníkov zverejnená v roku 2019 odhalila, že profesionálni futbalisti síce v porovnaní s bežnou populáciou zomierajú menej často na rakovinu či problémy so srdcom, no častejšie na poranenia hlavy.

Reakciou na túto štúdiu bolo, že deti do 12 rokov v Anglicku, Škótsku a Severnom Írsku majú zakázané hlavičkovanie počas tréningov. "Berieme to veľmi vážne," dodal Infantino.

Pri hlasovaní o prípadných zmenách má FIFA štyri z ôsmich hlasov, ďalšie štyri patria zástupcom futbalových asociácií v Anglicku, Severnom Írsku, Škótsku a Walese. Na odsúhlasenie zmien je potrebných aspoň šesť hlasov.

Súvisiace články