Federer: Nehrám preto, aby som lámal rekordy. Chcel som len vyhrať Wimbledon

Roger Federer po neúspešnom finále Wimbledonu 2019, v ktorom prehral s Novakom Djokovičom.
Roger Federer po neúspešnom finále Wimbledonu 2019, v ktorom prehral s Novakom Djokovičom. (Autor: Tim Ireland - TASR/AP)
SITA|15. júl 2019 o 13:42

Švajčiarsky tenista nedokázal vyrovnať legendárnu Martinu Navrátilovú.

BRATISLAVA. Legendárna Martina Navrátilová pred finále mužskej dvojhry tušila, že jej wimbledonský rekord 9 singlových titulov sa otriasa v základoch. Američanka s československým rodiskom pred finále medzi Rogerom Federerom a Novakom Djokovičom pre britské médiá podotkla: "Už sa to vezie, vyrovnanie rekordu je na ceste..."

Najznámejšia "Čechoameričanka" nepriamo dala najavo, že verí v deviaty triumf Federera. Napokon jej to nevyšlo, hoci švajčiarsky tenisový expres bol počas zápasu dvakrát najbližšie ako mohol - mal na rakete dva mečbaly.

"Veľký rešpekt pred oboma, ako to hrajú. Je zrejmé, že sa tak dobre poznajú, že už ani nemôžu na seba nič vymyslieť. Vedia, že musia podať svoje herné optimum a hľadať minimum slabých miest na tom druhom, aby si zachovali šancu na víťazstvo," vravela Navrátilová pred finále, citoval ju portál metro.co.uk.

Wimbledon 2019: Novak Djokovič - Roger Federer (finále): fotogaléria

15.7.2019

Federer nevyužil obrovskú šancu

Po veľkej päťsetovej bitke vysvitlo, že Federer bol síce štatisticky lepším na kurte, ale minimálne dve podstatné veci nezvládol - nepremenil mečbaly a prehral všetky tri tajbrejky.

A to ho stálo takmer isté víťazstvo. Podobný zápas s nezvládnutou koncovkou proti Djokovičovi zažil na US Open 2011. V semifinále vtedy Švajčiar viedol nad Srbom 5:3 v piatom sete, mal pri svojom podaní dva mečbaly, a predsa nezvíťazil.

"Ťažko sa mi o tom hovorí. Neviem, či je lepšie prehrať trikrát 2:6 alebo takto v tajbrejku piateho setu. Na konci je to asi jedno," uviedol Roger Federer. "Môžete cítiť sklamanie, či hnev, ani neviem, čo vlastne prevláda. Cítim len, že som nevyužil obrovskú šancu. Nemôžem tomu uveriť," súkal zo seba sklamaný 20-násobný grandslamový víťaz.

Nehrá pre rekordy

Smutný Federer zvládol záverečný ceremoniál, v ktorom bol "až" ten druhý v záberoch kamier a bleskoch fotoaparátov, s noblesou šampióna. Vnútorne ho však hrýzlo, ako zlyhal v najdôležitejších momentoch zápasu.

Na pripomenutie, že prípadným triumfom mohol opäť zlepšiť svoje rekordné štatistiky, zareagoval: "Nehrám tenis, aby som lámal rekordy. Celé je to iba o tom, že som chcel vyhrať Wimbledon. Ukázať zaplneným tribúnam s úžasnými fanúšikmi dobrý tenis.

A samozrejme, postaviť sa proti Novakovi na centrálnom dvorci. Toto som chcel. Veľa z toho sa mi podarilo naplniť. Celkovo som veľmi šťastný, akú úroveň hry som predviedol."

Federer porovnával dve svoje najväčšie prehry

Federer je osemnásobný wimbledonský víťaz, ale až doteraz sa najviac spomínalo na jeho prehru s Rafaelom Nadalom vo finále v roku 2008. Švajčiar vtedy podľahol Španielovi 7:9 v piatom sete a zápas bol až donedávna považovaný za najlepší v modernej tenisovej ére.

Čo hovorí na názor, že aktuálne finále proti Djokovičovi bolo kvalitatívne ešte lepšie? "Mám porovnať dve svoje najväčšie prehry? Tak dobre," uškrnul sa Federer.

"Súčasné finále bolo priamočiarejšie a možno aj férovejšie v tom, že sme nehrali bez dažďových a nočných prestávok. Veľa momentov tam však bolo podobných. Áno, boli tam podobnosti. A vlastne jediná istá podobnosť je v tom, že som oba zápasy prehral," dodal.

Najviac wimbledonských titulov vo dvojhre v otvorenej ére tenisu (muži+ženy):

Martina Navrátilová (USA) - 9

Roger Federer (Švaj.) - 8

Serena Williamsová a Pete Sampras (obaja USA) - obaja 7

Steffi Grafová (Nem.), Venus Williamsová (USA), Novak Djokovič (Srb.) a Björn Borg (Švéd.) - po 5

Nachádzate sa tu: