Nedeľa, 9. mája, 2021Meniny má Roland

Veľkým klubom by zmena v Lige majstrov pomohla. Ich fanúšikovia píšu petíciu

Futbalisti Bayernu Mníchov po výhre v Lige majstrov 2020. (Autor: TASR/AP)
TASR|16. apr 2021 o 16:56

Podľa návrhu by sa v Lige majstrov zrušili tradičné skupiny.

NYON. Celkovo sedemnásť fanúšikovských skupín z celej Európy podpísalo petíciu proti plánovanej reforme futbalovej Ligy majstrov.

Sú medzi nimi aj fankluby Bayernu Mníchov, či Manchestru United, hoci navrhovaná reforma by mala vyhovovať práve európskym veľkoklubom.

O zmenách v LM majú od piatka rokovať zástupcovia Európskej klubovej asociácie (ECA). Výkonný výbor Európskej futbalovej únie (UEFA) má potom v pondelok na svojom zasadnutí v Montreux definitívne rozhodnúť o novom formáte európskych klubových súťaží.

Podľa návrhu by sa v Lige majstrov zrušili tradičné skupiny a hralo by sa podľa tzv. švajčiarskeho systému, ktorý sa využíva napríklad v šachu. Každý tím by v rámci jednej základnej skupiny odohral desať duelov.

Počet účastníkov súťaže by sa zvýšil na 36, pre každé mužstvo by v základnej časti pribudli štyri stretnutia.

"Váš plán zvýšenia počtu zápasov, zavedenia kvalifikácie na základe dlhodobých predchádzajúcich výsledkov a monopolizácia vysielacich práv je vážnou hrozbou pre tento šport. Jediné, čo tým dosiahnete, je prehĺbenie rozdielov medzi bohatými a zvyšnými klubmi a narušenie kalendára domácich súťaží.

Za to očakávate od fanúšikov, aby pre vás obetovali viac času a peňazí. Je to do očí bijúca demonštrácia moci," píše sa podľa agentúry AFP v oficiálnom vyjadrení fanúšikov.

Súvisiace články