Milióny na úplatkoch, drogy a ovplyvnené duely. Podvody môžu pochovať dva športy

Minimálne desať duelov olympijského turnaja v Riu rozhodcovia ovplyvnili.
Minimálne desať duelov olympijského turnaja v Riu rozhodcovia ovplyvnili. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|2. nov 2021 o 15:55

Vzpieranie a box fungovali skôr ako mafia.

BRATISLAVA. Podrazy a podvody v športe nie sú novinkou. Okabátiť súperov a vybabrať s pravidlami sa snažia najmä športovci. 

Lenže, čo ak by podvody a obchádzanie pravidiel pretláčali priamo športové zväzy? Šport by stratil pred fanúšikmi kredit, v rukách prezidentov by sa stal len nástrojom príjmov. Férový súboj degradoval na zlé divadlo.  

Takéto mafiánske praktiky prerástli dve svetové federácie – box a vzpieranie. Obom hrozí vylúčenie z programu najbližších olympijských hier v Paríži 2024. Pritom oba športy patria medzi najstaršie a na OH sú nepretržite viac ako sto rokov. 

„Čo najskôr musíme rozhodnúť, či tieto dva športy vylúčime z programu olympijských hier,“ povedal šéf Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach pre francúzsky L’Equipe.

„Znepokojuje nás spôsobov riadenia týchto športových federácií a všetko podrobne sledujeme.“ 

Bach naznačil, že čoskoro bude MOV o vyradení týchto športov hlasovať. 

Atmosféra strachu

V čom pochybilo vedenie Medzinárodnej amatérskej boxerskej asociácie (AIBA)?  

Korumpovalo a ovplyvňovalo duely na olympijských hrách. Najmenej desať zápasov na turnaji v Rio de Janeiro 2016 bolo ovplyvnených, potvrdila nedávno nezávislá komisia Richarda McLarena. Pre britský Guardian potvrdil nemenovaný zdroj, že vplyvná skupina v boxerskej asociácii využívala svoje postavenie na ovplyvňovanie zápasov. 

„Teraz smrdí amatérsky box od hlavy až k nohám. Je to o tom, kto viac zaplatí,“ uviedol pre Guardian. 

McLaren v správe uviedol, že medzi rozhodcami a ringovými arbitrami vládla atmosféra strachu, zastrašovania a poslušnosti. Rozhodcovia sa dozvedeli, kto má ktorý zápas vyhrať. Zdroj manipulácií sa však komisii nepodarilo vypátrať. 

V Riu skutočne malo viacero zápasov sporné rozhodnutia. Najviac sa hneval írsky boxer Michael Conlan. Majster sveta vtedy prehral vo štvrťfinále s Rusom Nikitinom a rozhodcom v ringu ukázal vztýčený prostredník. AIBA označil za skorumpovaný spolok.

V Riu nesúťažil v boxe žiadny slovenský boxer. 

Šéf obchodoval s heroínom

Okrem korupcie a manipulácie je problémom aj osoba Gafura Rachimova, ktorý bol na čele AIBA. Rachimov je podľa amerických úradov jedným z najmocnejších mafiánov v Ázii. Bol vraj členom zločineckej skupiny Bratstvo, obchodoval s heroínom a podieľal sa násilných trestných činoch.

Chvíľu dokonca vraj sám spolupracoval s mafiánskym bossom Semionom Mogilevičom.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Milióny na úplatkoch, drogy a ovplyvnené duely. Podvody môžu pochovať dva športy