Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Nová jednotka slovenského tímu: Viem, že sa odo mňa čakajú dva body

Norbert Gombos. (Autor: TASR/AP)
Ondrej Gajdoš|5. sep 2017 o 14:43

Norberta Gombosa a daviscupové mužstvo v zápase s Poľskom príde povzbudiť z dediny Trstice celý autobus.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom

BRATISLAVA. Po zbabranom februárovom zápase v Bratislave s Maďarskom (1:3) čaká tenistov Slovenska v Davisovom pohári úloha zachrániť sa v I. skupine euro-africkej zóny. V závere budúceho týždňa nastúpia na antuke v bratislavskej Aegon aréne proti Poľsku.

Prvý raz bude jednotkou slovenského tímu Norbert Gombos (84. v ATP). Kapitán Miloslav Mečíř nominoval do tímu aj Lukáša Lacka (120.), Jozefa Kovalíka (156.) a Andreja Martina (183.).

Bývalý líder kolektívu Martin Kližan (136.) sa po zraneniach prepadol v renkingu a kapitánovi sa do nominácie nezmestil.

Všetci štyria slovenskí hráči majú lepšie rebríčkové postavenie ako najlepší poľský tenista pre dvojhru Kamil Majchrzak (251.), ale Mečíř upozorňuje:

"Na papieri sme favoritom, avšak to pred zápasom negarantuje výhru. Rozhodne sa na kurte."

Vychádza z toho, že aj pred súbojom s Maďarskom malo slovenské kvarteto lepší renking ako prvý hráč súpera Márton Fucsovics, a predsa nakoniec prehralo.

Drahý kurt

Slováci si ešte v marci pred zápasom s Poľskom zvolili v domácom prostredí antuku, no s blížiacim sa termínom súboja by svoje rozhodnutie najradšej zmenili. Nič sa s tým už nedá urobiť.

"Očakávali sme, že Poľsko príde s Jerzym Janowiczom, ktorému vyhovuje tvrdý povrch a tomu sme sa chceli vyhnúť," priznal Igor Moška, generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu. Príprava antukového dvorca v Aegon aréne stojí 25-tisíc eur.

Predbežné nominácie:

SLOVENSKO (kapitán: Miroslav Mečíř):

Norbert Gombos (84. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 604. vo štvorhre)

Lukáš Lacko (120. / 1277.)

Jozef Kovalík (156. / 442.)

Andrej Martin (183. / 196.)

POĽSKO (kapitán: Radoslaw Szymanik):

Kamil Majchrzak (251. / 458.)

Hubert Hurkacz (404. / 438.)

Lukasz Kubot (- / 3.)

Marcin Matkowski (- / 31.)

Janowicz, niekdajší 14. hráč ATP a dnes 110. v renkingu, známy delovým podaním, sa vlani dostal do sporu s poľským zväzom. Odvtedy odmieta nastúpiť v Davisovom pohári.

Naposledy hral v septembri 2015 v Gdyni v barážovom zápase o postup do svetovej skupiny práve so Slovenskom, ktorý domáci tím vyhral 3:2.

Antuka mala vyhovovať bývalej jednotke slovenského tímu Martinovi Kližanovi, ktorý si však od júla liečil zranený lýtkový sval a na turnajoch nehral.

Po dlhej prestávke by sa mal rozbehnúť na budúci týždeň na challengerovom turnaji v Štetíne.

"Martin mal dlhodobé zdravotné ťažkosti a na prípadný päťsetový zápas v Davis Cupe by ešte nemusel byť fit," vysvetľoval nomináciu kapitán Mečíř.

Gombos je na vzostupe

Pre novú jednotku v slovenskom tíme Norberta Gombosa je prechod z hardových turnajov v Amerike na daviscupovú antuku a potom späť na tvrdý povrch na turnajoch v Európe komplikáciou, ale rodák z Galanty sa nesťažuje.

"Na Davis Cup sa vždy teším, po turnajovej sérii je to vždy príjemná zmena. Rád hrám pred domácim publikom," vravel 27-ročný Gombos, ktorý vlani na jeseň triumfoval v Aegon aréne na challengerovom turnaji Slovak Open.

Vtedy ho na každý zápas prišla povzbudiť partia fanúšikov z Trstíc pri Galante.

"Dedko mi už telefonoval, že na Davis Cup príde z dediny celý autobus. Všetci odo mňa čakajú, že vo dvojhrách získam dva body. Pokúsim sa ich nesklamať."

Gombos je tenisovým profesionálom od roku 2009. Niekoľko rokov atakoval svetovú stovku a tohto roku sa mu pod vedením trénera Ladislava Simona konečne podarilo vstúpiť medzi elitu.

Po challengeroch už začal hrať turnaje najvyššej kategórie. Na tohtoročnom US Open podľahol v prvom kole v piatich setoch Srbovi Viktorovi Troickému.

"Cítim, že mám na to, aby som konkuroval najlepším tenistom a v rebríčku sa posúval vyššie," vyhlásil Gombos. Jeho doterajším rebríčkovým maximom je 81. miesto. "Potrebujem získať skúsenosti, aby som svoje šance premieňal lepšie ako doteraz."

Norbert Gombos zostáva slovenskou mužskou tenisovou jednotkou. (Autor: TASR)

Na začiatku roka bol Gombos na 142. mieste, v nominácii na zápas s Maďarskom zostal iba náhradníkom. Vlani sa v tomto čase ocitol až na 334. mieste ATP. Dnes je lídrom Slovenska.

"Som v tíme v novej pozícii," hodnotil Gombos. "Spokojný budem, až keď zdoláme Poľsko a udržíme sa v 'druhej lige' Davisovho pohára, aby sme o rok znova mohli zabojovať o postup do svetovej skupiny," dodal.

Poliaci majú skvelú štvorhru

Poľský tím ohlásil zostavu s mladíkmi v singloch Kamilom Majchrzakom, Hubertom Hurkaczom a skvelou deblovou dvojicou Lukasz Kubot – Marcin Matkowski. Kubot je aktuálne na 3. mieste deblového renkingu.

Zápas 2. kola play off o zotrvanie v I. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára Slovensko - Poľsko sa hrá 15.-17. septembra na antuke pod otvorenou strechou arény v Bratislave. Zdolaný tím zostúpi do „tretej ligy“ súťaže.

Súvisiace články