Cyklokros: Do Španielska na SP jedine Metlička

TASR|28. nov 2001 o 13:34

Igorre 28. novembra (TASR) - Z trojice medzinárodných pretekov, zaradených do kalendáru UCI cyklokrosárov na nedeľu 2. decembra sa pozornosť netradične sústredí do španielského mesta Igorre, ležiaceho asi 20 km od Bilbaa. Usporiadajú tam druhé preteky šesťdielného seriálu 9. ročníka Svetového pohára. Tentoraz iba so symbolickým slovenským zastúpením, pretože na štarte sa objaví jedine Václav Metlička z tímu Stock Plzeň vďaka pomoci sponzorov, ostatní reprezentanti sa z ekonomických dôvodov musia cez víkend uspokojiť s účasťou na Slovenskom pohári.

Po dlhých rokoch vstupuje Španielsko opäť medzi úzky okruh krajín, organizujúcich vrcholné cyklokrosové podujatia. Jeho reprezentanti však v tomto športe veľa neznamenajú- nevyťažili nič z organizovania šiestich svetových šampionátov (poslednýkrát však v roku 1981) a ani z troch pretekov Svetového pohára práve v Igorre, kam sa SP vracia po šiestich rokoch. V doterajšej histórii MS vybojovalo Španielsko jedinú medailu na MS, a to zlatú ešte v roku 1979 v talianskom Saccolongo zásluhou José Vijandeho, víťaza historicky prvých pretekov juniorov na MS. Ani vo Svetovom pohári sa dosiaľ žiadny Španiel na stupňoch víťazov nikdy neobjavil.

Samotné Igorre však nie je až také neznáme, lebo 17 rokov tam organizovali medzinárodné preteky (v roku 1989 ich vyhral Slovák Peter Hric a v ďalších dvoch Česi Bambula a Fořt) až ich v roku 1993 prvýkrát poverili organizovaním pretekov SP. Vyhral ich, aj celý premiérový ročník SP, Belgičan Paul Herijgers. V rokoch 1994 a 1995 získal víťazný vavrín Talian Daniele Pontoni a tento už vyše 35-ročný jazdec patrí paradoxne k topfavoritom ešte i v nedeľu. Už preto, že španielský okruh nie je profilom príliš náročný, skôr rovinatý a sú na ňom len dve miernejšie prevýšenia. Do výsledkov však môže významne prehovoriť nevyspytateľné počasie a s tým súvisiaci povrch trate.

Po úvodných pretekoch SP 17. novembra v talianskom Monopoli je na čele SP Belgičan Sven Nijs (60) pred svojím krajanom Bartom Wellensom (50), Daniele Pontonim (45), Holanďanom Richardom Groenendaalom (40) a Belgičanom Wim de Vosom (35). V bodovaní krajín vedie Belgicko (12) pred Holandskom (9) a Českom (8).

či

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Cyklokros: Do Španielska na SP jedine Metlička