Pavel Bittner

Česko

DSM-Firmenich postNL

+ 0 s

OURÉM. Austrálsky cyklista Kaden Groves z tímu Alpecinu - Deceuninck zvíťazil v 2. etape pretekov Vuelta a Espaňa 2024, ktorá merala 194 km a viedla územím Portugalska z Cascais do Ourému.

V špurte pelotónu zdolal Belgičana Wouta van Aerta z tímu Visma–Lease a Bike a tretieho krajana Corbina Stronga z Izraelu - Premier Tech.

Van Aert sa zásluhou časovej bonifikácie dostal na čelo celkového poradia o tri sekundy pred víťaza prvej etapy Američana Brandona McNultyho.

Ten nie je šprintérom, takže v závere sa dopredu netlačil a mohol len čakať, či mu zhoda okolností umožní zostať v červenom drese.

Kým v úvodnej časovke zažiaril druhým miestom Mathias Vacek, tentokrát sa v dobrom svetle ukázal iný Čech Pavel Bittner, ktorý finišoval šiesty.

Etapa mala prevažne rovinatý profil. Do boja o červený dres mohla prehovoriť už jediná šprintérska prémia na trati 55 km pred cieľom, na ktorej sa kvôli úniku rozdávali dve bonusové sekundy.

Vybral ich Groves, ktorý bol po sobotňajšej časovke až v druhej stovke celkového poradia a zaujíma ho primárne bodovacia súťaž.

Zhruba 20 km pred cieľom sa ocitol v problémoch druhý po prvej etape Čech Mathias Vacek (Lidl - Trek), ktorého v miernom stúpaní "zastavili" fanúšikovia. Vedúci muž súťaže do 25 rokov sa však dokázal vrátiť do pelotónu.

V úplnom závere vsadil Van Aert na dlhý špurt, no rovnako ako na prémii ukázal Groves svoje rýchlostné kvality. Belgičan však získal šesť bonusových sekúnd a preskočil v celkovom hodnotení McNultyho.