BRATISLAVA. Bol to napínavý záver. V malej skupinke cyklistov v prvej etape pretekov Okolo Spojených arabských emirátov boli výborní šprintéri.
Pred záverom bojovali o čo najlepšie pozície skúsený Mark Cavendish, belgický majster Tim Merlier, Austrálčan Caleb Ewan či talentovaný Olav Kooij.
Na cieľovej čiare však bojovali o triumf iba Ewan s Merlierom. Bol to tesný šprint. Za cieľom Austrálčan od radosti zodvihol ruku nad hlavu.
Bol presvedčený, že zvíťazil. Lenže bol to len jeho prvý dojem.
Verdikt po 15 minútach
Keď sa následne na obrazovkách objavila cieľová fotografia nebolo možné určiť, kto sa stal víťazom. „Férové by bolo dať víťazstvo obom,“ hovoril reportér Eurosportu.
Rozhodcovia posudzovali dojazd dlhé minúty.
Pri jednej veľkej obrazovke v zákulisí sa stretli aj Ewan s Merlierom. Spolu sledovali zábery z dojazdu. Ani oni nedokázali rozsúdiť, kto bol v cieli prvý.
Po dlhom čase priznali rozhodcovia víťazstvo Belgičanovi.
„Trvalo pätnásť minút, kým nám oznámili výsledok,“ vravel Merlier.
„Sám som si nebol istý, ako to dopadlo, pretože Caleb sa na mňa skvele dotiahol. Bolo to ozaj tesné. Som však veľmi rád, že som vyhral.
Ak sa pozriete na zoznam súperov, je to veľké víťazstvo. Sú tu tí najsilnejší šprintéri,“ hovoril v rozhovore pre Eurosport.
Hoci rozhodcovia mu prisúdili triumf, na cieľovej fotografii nebolo možné rozdiel medzi prvým a druhým jazdcom postrehnúť. Boli to milimetre.
Kamery na Tour majú presnosť pol milimetra
Pri tesných dojazdoch sa o víťazovi rozhoduje na základe cieľovej fotografie.
„S rozhodcami prechádzame postupne jednotlivých pretekárov a rozhodca určí poradie. Zábery z cieľovej kamery sú v rôznych časoch,“ hovorí športový riaditeľ firmy Tissot Pascal Rossier pre Eurosport.
Tissot je napríklad oficiálnou časomierou pre Tour de France. Podľa Rossiera dokážu cieľové kamery určiť poradie s presnosťou na desaťtisícinu sekundy.
„V cyklistike vieme určiť poradie pri dojazde s rýchlosťou 60 km/h s presnosťou na pol milimetra,“ tvrdí Rossier.
Na pretekoch Okolo SAE oficiálnu časomieru zabezpečuje švajčiarska firma Tudor.
Jeden z najtesnejších dojazdov v posledných rokoch bol šprint v 7. etape Tour de France 2017. Marcel Kittel zdolal Edvalda Boassona Hagena s rozdielom troch tisícin sekundy, čo je rozdiel približne šesť milimetrov.