BRATISLAVA. Sú to preteky, ktoré mnohí cyklisti preklínajú a vyhýbajú sa im. Naopak fanúšikovia ich milujú, prinášajú veľa napínavých momentov, súbojov aj pádov. O Paríž – Roubaix sa hovorí aj, že je to kráľovná klasík.
Na preteky po starých kamenných cestách – pavé sa špecializujú klasikári. Len tí najlepší dokáźu zvládnuť všetky nástrahy vyše 250-kilometrovej trate. Práve kvôli veľkému riziku pádov sa im etapoví pretekári dlhodobo vyhýbajú.
Vedia, že risk je veľký a zranenie by ich vyradilo z pretekov, na ktorých majú veľkú šancu. Preto na Roubaix nezvyknú štartovať pretekári, ktorí v minulosti vyhrali napríklad Tour de France.
Naposledy bol na štarte Roubaix víťaz Tour v roku 2015. Bradley Wiggins prišiel do cieľa na solídnom 18. mieste. Rok predtým bol dokonca deviaty.
To bolo pred desiatimi rokmi. V roku 2018 sa ešte na štart postavil aj Geraint Thomas, v tom čase ešte nebol šampiónom na Tour. Roubaix nedokončil, no na Tour v júli prekvapivo zvíťazil.
Hádajte kde som
Víťazstvo na Roubaix by rád do svojej zbierky pridal najlepší cyklista súčasnosti Tadej Pogačar. Zatiaľ na francúzskych pretekoch neštartoval. Ale aj táto klasika ho láka. Zatiaľ však nevidel možnosť, že by na nej mohol bojoval o víťazstvo.
V pondelok však na instagrame zverejnil video z jednej z najobávanejších pasáží Pekla severu, ako Roubaix fanúšikovia prezývajú. S Timom Wellensom si prešiel úsek v Arenberskom lese (Trouée d'Arenberg).
"Hádajte kde som," napísal k videu.
V Arenberskom lese sa v roku 1986 zrodilo moderné Paríž - Roubaix. Vtedy organizátori zaradili 2,4-km dlhý úsek po prvý krát.
Pavé v Arenbergu sa vlní. Kamene nie sú uložené v rovnakej výške, sú medzi nimi veľké medzery. Okrem toho kamene sú hrubé, neopracované. Niektoré vytŕčajú, iné sú hlboko v zemi. Je to jeden z najnáročnejších úsekov celých pretekov.
A kľúčový je nájazd na tento úsek, pretože hlavná skupina sa tu takmer isto rozdelí na menšie. Cyklisti do Arenbergu prichádzajú vo vysokej rýchlosti a boj o pozície je kilometre pred Arenbergom enormný.
Bude to zákusok, vraví Boonen
Znamená to, že by si skúsil slávnu klasiku už tento rok?
Tím UAE Emirates XTG zverejnil jeho súťažný program už pred niekoľkými týždňami. Na jar absolvuje viacero klasík. Napríklad Miláno – San Remo, E3 Saxo Classic, Okolo Flámska, Valónsky šíp aj Liege – Bastogne – Liege, ale Roubaix v ňom nie je.
„Zatiaľ sme to celkom neuzavreli. Je možné, že predsa len budem štartovať,“ povedal vlani v decembri Pogačar pre Sporza.
„Ale nemyslím si, že táto klasika mi pasuje. Myslím, že mám ešte dosť času, aby som si to skúsil.“
Nie je vylúčené, že po tom, čo si trasu prešiel svoj názor zmenil.
Pogačara vlani k tomu povzbudzoval aj Tom Boonen. Belgičan je osobnosťou na klasikách. Roubaix vyhral štyrikrát. Najlepšie vie, čo musí cyklista pre úspech splniť.
„Som si stopercentne istý, že Tadej dokáže vyhrať, pretože je na bicykli veľmi zručný a Paríž – Roubaix v podstate ani nie sú ťažké preteky. Musíte sa čo najviac vyhýbať kameňom, brať do úvahy vietor a budete v pohode,“ vravel Boonen vlani počas vyhlasovania Velo d’Or.
„Pre teba to bude zákusok,“ povedal Pogačarovi.
Paríž – Roubaix sa pôjdu 13. apríla a cyklistov čaká bezmála 55 km po pavé.
Pogačar by chcel ako prvý cyklista v modernej ére vyhrať všetkých päť monumentálnych klasík. Aktuálne to dokázal už na troch. Do skonpletizovania zbierky mu chýba Miláno - San Remo a práve Roubaix.
Sezónu odštartuje Tadej Pogačar 17. februára na etapových pretekoch Okolo Spojených arabských emirátov. Následne absolvuje osem klasík. Jeho veľkým cieľom však bude obhajoba víťazstva na Tour de France.