BRATISLAVA. Denne sa stretávame s množstvom jedov s rôznym účinkom. Niektoré sú mierne a smrteľná dávka by musela byť vo veľkých množstvách, iné sú nebezpečné aj vo veľmi malých dávkach.
Medzi najnebezpečnejšie jedy patrí oxid uhoľnatý (CO). Na Slovensku zomrie na otravu týmto plynom ročne približne sto ľudí.
Hovorí sa mu aj tichý zabijak, pretože je to plyn bez zápachu a nie je viditeľný voľným okom. Nezistíte, kedy ste mu vystavení.
Vzniká napríklad pri horení ale aj pri kvasení. No v malých koncentráciách je aj v ovzduší v mestách, pretože ho produkujú spaľovacie motory (CO vo výfukových plynoch dosahuje asi 0,01 – 0,06 % - pozn.).
Smrť za niekoľko minút
Tento plyn má oveľa silnejšiu väzbu na červené krvinky ako kyslík. Väzba je približne 200-krát silnejšia. Ak ho teda človek vdýchne, červené krvinky na seba naviažu oxid uhoľnatý miesto kyslíka.
Stačí aj malé množstvo na to, aby červené farbivo prišlo o schopnosť prenášať kyslík. Telo tak nemá dostatok kyslíka a človek sa v podstate zadusí.
Problém je aj rozpoznať príznaky tejto otravy. Pretože aj pri miernej intoxikácii máte závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť alebo pocit únavy. To sú však bežné príznaky pri rôznych iných ochoreniach, preto je ťažšie zistiť, že ide o otravu oxidom uhoľnatým.
Už koncentrácia 2 až 5 percent v ovzduší spôsobí otravu. Pri koncentrácii 10 percent zomrie človek v priebehu niekoľkých minút.
Tento nebezpečný jed však používajú najlepšie cyklistické tímy pri diagnostike. Visma, UAE Emirates ale aj Israel PremierTech potvrdili, že využívali oxid uhoľnatý na meranie celkového množstva hemoglobínu v tele.
Za štyri týždne zlepšil kondíciu o 2 až 3 percentá
Trochu rozpačitou odpoveďou to priznal aj majster sveta Tadej Pogačar, že podstúpil takéto testovanie. Tím Visma tiež potvrdil, že týmto spôsobom testoval pretekárov. Medzi nimi nechýbal ani Jonas Vingegaard.
Pokiaľ sa však vdychovanie jedovatého plynu šíri medzi cyklistami v pelotóne vzbudzuje to podozrenia.
Na možné zneužívanie oxidu uhoľnatého upozornil v priebehu Tour de France magazín Collective Escape. Opakované inhalovanie tohto plynu môže mať vplyv na zvyšovanie výkonnosti.
Pred zneužívaním varoval aj prezident Medzinárodnej cyklistickej únie David Lappartient a žiada, aby antidopingová agentúra vdychovanie CO zakázala.
Môže vdychovanie smrteľne jedovatého plynu zvyšovať výkonnosť?
Podľa vedeckej štúdie ešte z roku 2019, to je vysoko pravdepodobné.
Skupina futbalistov počas štyroch týždňov pred bežeckým tréningom inhalovala nízke dávky oxidu uhoľnatého.
Po štyroch týždňoch sa u skupiny zvýšilo celkové množstvo hemoglobínu v priemere o 3,7 percenta a maximálna spotreba kyslíka (VO2max) o 2,7 percenta.
Druhá skupina, ktorá mala rovnaké tréningové dávky, ale plyn neinhalovala, mala parametre prakticky nezmenené.
Vo vytrvalostných športoch ako je cyklistike je aj zlepšenie o jedno či dve percentá nie je zanedbateľné.
Tímy skôr plyn využívali na merania
Jed v tomto prípade pôsobí ako stimul pre prirodzenú produkciu hormónu erytropoetínu, ktorý reguluje tvorbu červených krviniek.
Cyklisti zatiaľ zrejme skutočne vdychovanie oxidu uhoľnatého využívali rovnako – na meranie množstva krvi.
Odmerať celkové množstvo krvi a celkový objem hemoglobínu v tele je takmer nemožné a vdychovanie CO je zrejme jedinou presnou metódou ako to zistiť. Prostredníctvom odberov totiž viete zistiť zloženie krvi celkový objem nie.
Vďaka týmto výsledkom vedeli pracovať s tréningom v nadmorskej výške. Mohli sledovať ako telo reaguje na rôzne stimuly.
„Doteraz sa športovci delili na tých, ktorí dobre reagujú na pobyt v nadmorskej výške a tých, ktorí na to nereagovali dobre. Tej druhej skupine vo výške celkové množstvo hemoglobínu v krvi nevzrástlo.
Ale keď to postupne analyzovali, čo robia, čo jedia, ako spia, či boli zranení a podobne, zistilo sa, že keď sa eliminujú chyby, tak viacmenej každý je schopný reagovať tak, aby sa mu hemoglobín v tele zvýšil. A táto metóda to pomáha kvantifikovať,“ vysvetlil pre isport.cz Vojtěch Hačecký z Centra športovej medicíny.
Vďaka týmto meraniam majú tímy údaje, s ktorými pracujú a vedia, čo bolo v tréningu prínosom. Stále však ide o málo preskúmanú oblasť a nie je vylúčené, že mohli túto metódu používať aj na zvýšenie výkonnosti.
Doping to zatiaľ nie je
V medicíne sa začína využívať na liečbu anémie. Hačecký však tvrdí, že na zvýšenie hemoglobínu by túto metódu športovci nevyužívali.
Podľa neho v prípade športovcov to nedáva zmysel, pretože počas rebreathingu by nemal športovec zároveň aj trénovať.
„Výkon športovcov rozhodne nezvýši. Keď budete priotravovať oxidom uhoľnatým nešportovcov, celý deň po dobu 14 dní, tak sa dostanete do fázy, kedy sa im skutočne vyplaví z kostnej drene viac erytropoetínu a telo sa bude snažiť nejako kompenzovať. Pri liečbe však chodia ľudia dýchať päť až šesťkrát denne. Vtedy to pozitívny efekt má,“ tvrdí Hačecký.
Podľa neho sa nedá inhalovať a zároveň trénovať a nikto z profesionálnych športovcov by neriskoval to, že by na dva týždne vynechal tréningy.
Podľa Hačeckého viac ako rebreathing je efektívnejší napríklad tréning pri vyšších teplotách.
„Bude mať výrazne lepší účinok na stimuláciu hemoglobínu. Aj to je v podstate manipulácia s krvou, ale tou je akýkoľvek tréning. Základná adaptácia na vytrvalostný tréning je totiž zvýšenie objemu krvi,“ dodal Hačecký.
Stále však nie je isté, či inhalovanie oxidu uhoľnatého zaradí WADA na zoznam zakázaných procedúr a prípadne ako by športovcov na tento postup testovala. Pre agentúru Reuters WADA uviedla, že zatiaľ nedospela k zhode.
„Neexistujú spoľahlivé merania, ktoré by dokázali, či má vdychovanie oxidu uhoľnatého na výkonnosť,“ uviedla WADA.
Medzičasom tím UAE Emirates potvrdil, že od metódy merania hemoglobínu prostredníctvom oxidu uhoľnatého upúšťa a nebude ho viac využívať.
Cyklistická únia bude o tejto téme diskutovať koncom januára. Je možné, že formálne jej používanie zakáže.
Štúdia - A New Method to Improve Running Economy and Maximal Aerobic Power in Athletes: Endurance Training With Periodic Carbon Monoxide Inhalation
PMID: 31244675